» Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Dodał: Jarosław 'beacon' Kopeć

Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku
Scenariusz: Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Rysunki: Jacek Przybylski
Wydawca: Zin Zin Press
Data wydania: sierpień 2010
Liczba stron: 52
Format: 21x29,7 cm
Oprawa: miękka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 19,90 zł

Na 32 czarno-białych planszach autorzy przedstawili niezwykle dramatyczne wydarzenia, jakie zapoczątkowały II wojnę światową, kiedy to pocztowcy w imię obrony wolności zajmowanego przez siebie skrawka Rzeczpospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku, stanęli do walki przeciwko zorganizowanym, silnym jednostkom niemieckim.

Twórcy albumu skupili się głównie na samym przebiegu bohaterskiej obrony Urzędu nr 1 Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września 1939 r. Jednakże w części pierwszej zasygnalizowali również fakty poprzedzające bezpośrednio te wydarzenia – prowadzone w ścisłej tajemnic przygotowania do obrony, bezczelne prowokacje niemieckie skierowane przeciwko ludności polskiej oraz napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami mieszkającymi w przedwojennym Gdańsku. W trwających kilkanaście godzin, zaciętych bojach o gmach Poczty Polskiej przy ówczesnym Heveliusplatz (dziś: pl. Obrońców Poczty Polskiej) uczestniczyło kilkudziesięciu pracowników placówki oraz cywilów pod dowództwem ppor. Konrada Guderskiego, oficera II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Podjęta przez pocztowców obrona eksterytorialnego budynku, znajdującego się w dyspozycji rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ma zarazem wymiar symboliczny. To właśnie tutaj, o godz. 4.45 padły najprawdopodobniej pierwsze strzały II wojny światowej. Atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte nastąpił o 3 minuty później.

Komiks uzupełnia obszerny materiał historyczny – tekst i zdjęcia archiwalne. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Źródło: Zin Zin Press
Tagi: Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku

Komentarze

string(15) ""

~gimli

Użytkownik niezarejestrowany
    Zapowiada sie niezle czytadlo
Ocena:
0
kupuje na pewno
29-08-2010 00:12
E_elear
   
Ocena:
0
Podzielam pogląd poprzednika, zapowiada się bardzo ciekawie.
29-08-2010 14:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.