» Recenzje » Picasso na Montmartrze

Picasso na Montmartrze


wersja do druku

Komiks w wielkim mieście

Redakcja: Mały Dan

Picasso na Montmartrze
Wystawa komiksowa Picasso à Montmartre zainaugurowana została 28 marca tego roku i potrwa do 31 sierpnia. Powodem wkroczenia komiksu Pablo w skromne mury muzealne była publikacja czwartego i ostatniego tomu serii stworzonej przez Julie Birmant (scenariusz) i Clémenta Oubrerie (rysunek). Jeśli ktoś więc zamierza udać się do wiecznie zatłoczonej stolicy Francji i choć jednego dnia zwiedzania nie chce się irytować staniem w kolejce do Luwru, d'Orsaya czy do wejścia na wieżę Eiffela, to powinien skierować swoje kroki do Musée de Montmartre (12, rue Cortot), gdzie bez przepychanek będzie mógł sobie obcować ze sztuką.

Wejście do Musée de Montmartre odbywa się przez bileternię - sklepik, gdzie można nabyć komiks będący tematem wystawy. Dla tych, którzy po francusku nie czytają, znajdzie się wersja włoska lub hiszpańska. Można też zaopatrzyć się w inne pamiątki związane z tym tytułem. Widać, że muzeum posiadające skromne wystawy stałe, postarało się przy tej ekspozycji o odpowiednie zaopatrzenie sklepiku. Po przejściu przez mały ogródek wchodzimy do głównej sali wykładowej od tyłu. Już na schodkach wita nas Pablo Picasso:

Wewnątrz w oczy od razu rzuca się otwarta przestrzeń, zaaranżowana tak, aby małe pomieszczenia uczynić jak najbardziej drożnymi. Naprzeciwko wejścia rozpoczynamy zwiedzanie od ściany, na której możemy zobaczyć oryginalne szkice Clémenta Oubrerie:

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nie są to szkice wybrane na chybił trafił. W każdej ramce znajduje się kolejny kadr większej sekwencji, którą możemy sobie spokojnie prześledzić. Oprócz ołówkowego szkicu możemy też zobaczyć dwa kadry w wersji pokolorowanej:

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poza grafikami, niektóre ściany ekspozycyjne wzbogacono o cytaty sławnych poetów o Montmartrze czy też dotyczące samego Picassa i tego, co dla niektórych znaczył. Tak jest w przypadku słów Fernande Oliviera. Oczywiście pomyślano o zwiedzających, którzy po francusku nie czytają i umieszczono te teksty również w języku angielskim:

Podziwianie oryginałów dostarcza wrażeń nieporównywalnych z oglądaniem ich reprodukcji na kartach albumu komiksowego. Choć większość prac jednak zaprezentowano w szkicu ołówkowym, to znalazło się również miejsce dla grafik pokolorowanych:

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wśród nich znajdziemy kluczowe fragmenty kariery Picassa przedstawione w całej sekwencji. Tak jest na przykład przy okazji innowacyjnego dzieła Les demoiselles d'Avignon. Możemy tutaj obejrzeć całą sekwencję, w której Picasso prezentuje obraz Apollinaire'owi i Fénéonowi, zarówno w szkicach, jak i w skończonej wersji czarno-białej.

Nie tylko plansze trafiły na tę wystawę. Aby urozmaicić przestrzeń galeryjną, na schodach postanowiono umieścić naturalnej wielkości malowane postaci z komiksu:

Innym świetnym pomysłem okazało się przyczepienie na makiecie Montmartre'u komiksowych wizerunków ludzi, którzy w nim występują:

Dodajmy do tego rzeźby wykonane przez rysownika na potrzeby komiksu:

oraz umieszczenie kadrów komiksowych na dodatkowym panelu pod ekspozycją fotografii Montmartre'u. Autorzy ekspozycji odnaleźli w komiksie rysunki miejsc, które są w muzeum prezentowane na zdjęciach i zestawili je ze sobą:

Choć ekspozycja jest raczej skromna, to kilkoma prostymi sztuczkami uczyniono ją bardzo atrakcyjną. Seria komiksowa Pablo, na którą składają się cztery tomy, wydawana była przez oficynę Dargaud w latach 2012-2014. Tom ostatni miał premierę 22 marca 2014. Seria zebrała po drodze kilka nagród (Grand prix RTL de la BD 2012, Sélection officielle Angoulême 2013, Dbd awards 2013: najlepszy rysunek), została przetłumaczona na kilka języków obcych (wspomnianych we wstępie tego artykułu) oraz otrzymuje świetne oceny na www.bedetheque.com (od 4,1 do 4,8 w pięciostopniowej skali). I pomyśleć, że Picasso miał kiedyś powiedzieć, iż jedyna rzecz, której w życiu żałuje, to to że nigdy nie narysował komiksu. Przewrotne, prawda?

Post Scriptum: Dla zwiedzających Paryż gratką niewątpliwie będzie również inna wystawa komiksowa trwająca do 31 sierpnia. W Art Ludique - Le Musée (Paris XIII, 34 Quai d'Austerlitz) można bowiem obejrzeć l’Art des Super Héros Marvel. Wystawa pokazuje panoramę uniwersum Marvela poprzez oryginalne plansze z komiksów, szkice koncepcyjne i ilustracje oraz odwołując się do filmów na podstawie komiksów (na wystawie znajdują się rekwizyty z filmów - młot Thora, tarcza Kapitana Ameryki czy hełm Iron Mana!).

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


majanna85
   
Ocena:
0

Niezwykle kreatywne! Jestem pod wrażeniem!

14-05-2014 21:20
Kuba Jankowski
   
Ocena:
0

No to jechać do Paryżewa oglądać ;) Ja bym tego młotka Thora jeszcze chciał zobaczyć! Ale jechać tylko na tę wystawę o superhiroł to by chyba była lekka przesada, nie?

15-05-2014 20:46
Mały Dan
   
Ocena:
0

młotek Thora, tarcza Kapitana i kask Iron Mana to wystarczające powody - bo w końcu co jeszcze lepszego możesz w życiu zobaczyć...??? :)

15-05-2014 22:13
Kuba Jankowski
   
Ocena:
+1

Stary, nie pisz, bo mnie złamiesz. To jest nienormalne, ale serio już poważnie myślałem, żeby sobie jakiś łikend zrobić w Paryżewie na zwiedzanie tej wystawy :) Ja ten młotek Thora bym najbardziej chciał, żeby sprawdzić, czy go podniosę  :D

15-05-2014 23:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.