» Recenzje » Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #02: Morze Potworów

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #02: Morze Potworów


wersja do druku

Percy Jackson po raz drugi

Redakcja: Aleksandra 'yukiyuki' Cyndler, Mały Dan

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #02: Morze Potworów
Tytuł Percy Jackson i bogowie olimpijscy dawno przestał być kojarzony jedynie z bestsellerowymi powieściami Ricka Riordana. Dwie części doczekały się już własnych ekranizacji, a w lipcu 2015 roku po ponad rocznej przerwie do naszego kraju trafił także drugi komiks serii, za którego scenariusz znów odpowiedzialny był Robert Vindetti, zaś Attila Futaki i Tamás Gáspár ponownie zadbali o jakość rysunków i kolorów.

Tytułowy bohater nie miał tym razem zbyt wielu problemów w trakcie roku szkolnego, który minął mu nad wyraz spokojnie. Czekał go ostatni dzień przedwakacyjnej nauki i mimo niepokojących snów z Groverem w roli głównej, nie był przygotowany na czekającą go w szkole niespodziankę. Pozornie zwykły mecz koszykówki rozgrywany w ramach zajęć z wychowania fizycznego zamienił się w istną bitwę z wyrośniętymi kanibalami. Na szczęście Percy mógł liczyć na pomoc niespodziewanie przybyłej Annabeth oraz umięśnionego kolegi ze szkoły, Tysona. Po potyczce błyskawicznie wychodzi na jaw, że Obozowi Herosów grozi zagłada. Bohaterowie, choć nieszczególnie o to proszeni, a wręcz odciągani od sprawy, postanawiają zająć się tajemniczym zatruciem magicznych granic obozowiska i wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż.

Fabuła komiksu nie należy do zaskakujących, ale nadrabia utrzymywanym niemal przez cały czas na wysokim poziomie tempem akcji. Percy i spółka co kilka stron wpadają "z deszczu pod rynnę", a ich losy śledzi się szybko i całkiem przyjemnie. Co prawda sama historia mogłaby być bardziej rozbudowana, ale należy pamiętać o docelowej grupie odbiorców. Młodsze osoby, a w szczególności dzieci, powinny być bardzo zadowolone z otrzymanej opowieści. Nie wspominając już o fanach książki.

O targecie komiksu świadczą kolory użyte przez Gáspára. Dominują jaskrawe barwy, mieszaniny żółtego, pomarańczowe odcienie, a także duża ilość połyskliwych punktów na obrazkach. Większość plansz dzięki swej kolorystyce aż bije w oczy ciepłem i lekkością. Jedynie w wymuszonych przez fabułę groźniejszych sceneriach barwy stają się ciemniejsze i nieco ponure, ale ciężko je uznać za niesamowicie mroczne. Seria Percy Jackson to przede wszystkim opowieść przygodowa traktująca o pełnej życia młodzieży, a paleta barw została dobrana do niej w sposób niemal idealny. Choć w kilku miejscach można odnieść wrażenie, że przyjemniejsze okazałyby się bardziej stonowane plansze.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Całkiem dobrze prezentują się także rysunki wykonane przez Futakiego, chociaż parokrotnie nieco zabrakło w nich dopasowanej do danej sytuacji dynamiki. Wszystkie postacie zostały narysowane solidnie i przekonująco. Ewentualne zastrzeżenia można kierować jedynie w stronę mimiki bohaterów, która ma zdradzać pewne ich odczucia, ale w niektórych momentach może zostać niezauważona przez najmłodszych czytelników. Poza tymi uwagami warstwa graficzna prezentuje się więcej niż przyzwoicie, a w kilku kadrach warto na dłużej zawiesić oko na imponujących krajobrazach.

Morze potworów to komiks, który zaskakuje lekką kreską oraz przyjemnymi dla odbiorcy barwami. Niestety, gorzej wypada fabuła, która - tak samo jak w przypadku książki - nie należy do przesadnie odkrywczych. Jednak dla młodszego czytelnika może się okazać interesującym prezentem, na który także wręczający upominek zerknie z nutką ciekawości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #02: Morze Potworów
Scenariusz: Rick Riordan, Robert Venditti
Rysunki: Attila Futaki
Kolory: Tamás Gáspár
Wydawca: Galeria Książki
Data wydania: 1 lipca 2015
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Liczba stron: 128
Format: 155 x 235 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-64297-52-6
Cena: 29,90 zł
Wydawca oryginału: Disney - Hyperion Books
Data wydania oryginału: 2013Czytaj również

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy #01: Złodziej Pioruna
Trudno być (pół)bogiem
- recenzja
Bitwa w labiryncie - Rick Riordan
Rozdział I: Bitwa z drużyną cheerleaderek

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.