» Wieści » Pedrosa w Krakowie

Pedrosa w Krakowie

|

Pedrosa w Krakowie
Instytut Francuski w Krakowie, Klub Pod Jaszczurami oraz wydawnictwo kultura gniewu zapraszają na ogłoszenie laureata Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: polski wybór 2009 oraz na prezentację polskiego wydania ubiegłorocznego zwycięzcy, albumu Trzy cienie i spotkanie z jego autorem – Cyrilem Pedrosą. Odbędzie się ono w sobotę 14 lutego o godz. 12:00 w Klubie Pod Jaszczurami (Rynek Główny 8). Poprowadzi je Adam Gawęda, publicysta i krytyk komiksu. Instytut Francuski w Krakowie zaprasza co roku uczniów liceów dwujęzycznych z całej Polski, aby wybrali najlepszy francuskojęzyczny album komiksowy. Komiks wybierany jest z listy albumów nominowanych na największym europejskim festiwalu komiksu - Festiwalu Komiksu w Angoulême. Przedsięwzięcie to jest okazją do zapoznania polskiej publiczności ze współczesnym komiksem, oraz do podkreślenia oryginalności, różnorodności i talentu jeszcze mało znanych w Polsce autorów. Nagroda dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: polski wybór 2009 Skład polskiego jury pod honorowym przewodnictwem Szymona Holcmana, wydawcy, publicysty i krytyka komiksu:
  • Marta Bajczuk, Liceum dwujęzyczne nr XV w Warszawie
  • Sonia Grzywacz, Liceum dwujęzyczne nr II w Gdyni
  • Julie Caba, Liceum francuskie français René Goscinny w Warszawie
  • Yasmin Abu-Fillat, Liceum dwujęzyczne nr I w Poznaniu
  • Ewa Kobylińska, Liceum dwujęzyczne nr XVI w Warszawie
  • Zuzanna Zajt, Liceum dwujęzyczne nr XII w Łodzi
  • Filip Zaborowski, Liceum dwujęzyczne nr VIII we Wrocławiu
  • Kamila Hougardy, Liceum dwujęzyczne nr XVII w Krakowie
  • Maria Tyl, Liceum dwujęzyczne nr I w Katowicach
Albumy nominowane
Sequelles, Hugues Micol, wyd. Cornelius Pewien człowiek odkrywa, że w nocy wyrósł mu szósty palec. Oto śmiertelna pułapka, którą zastawia Karabouchi na gatunek ludzki. Łysi uczeni i policjanci-sticy maja zaledwie godzinę aby uratować cywilizację...
Matteo, Jean-Pierre Gibrat, wyd. Futuropolis Po wykorzystaniu tematu II Wojny Światowej w swych wcześniejszych albumach (Le sursis i Le vol du Corbeau) Jean-Pierre Gibrat podejmuje się napisania czterotomowej serii o latach 1914 – 1939. Mattéo to historia syna hiszpańskiego anarchisty, który wyrusza na wojnę z powodu miłości do kobiety, kochającej niestety innego. Za sprawą Mattéo poznajemy okropności wojny, która życie ludzkie obraca w proch. Człowiek jest tu zwykłym mięsem armatnim prowadzonym na rzeź przez niekompetentnych wojskowych.
Nage Libre, Sébastien Chrisostome, wyd. Sarbacane Josi, Marsha i Pan Nale, trzy łososie, trzech kupli, płyną w górę rzeki w poszukiwaniu "łososinek do zapłodnienia". Ale bardzo szybko głód wolności popycha ich w kierunku przygody: "czy woda może być gdzieś jeszcze bardziej niebieska?". Nage libre (wol. tłum. Płyń ku wolności) to prawdziwe, wodne "road movie", pełne humoru i egzystencjalnych pytań.
La Jeune Fille et le Negre, Judith Vanistendael, wyd. Actes Sud – l’An 2 Pierwszy tom dyptyku, La Jeune Fille et le Nègre (wol. tłum. Młoda dziewczyna i czarnuch) to historia miłości pomiędzy młodą belgijska studentką ekonomii, Sophie, a Abou, młodzieńcem z Republiki Togo ubiegajacego się o azyl. Jednak historia tego uczucia jest tu opowiedziana z perspektywy ojca i matki. Delikatny temat uchodźców jest tu poruszony poprzez rodzinny pamiętnik. Judith Vanistendael pokazuje jak początkowa niechęć i obawa ustępuje powoli innym uczuciom.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Kultura Gniewu
Tagi: Cyril Pedrosa | Trzy cienie | Szymon Holcman | Adam Gawęda


Czytaj również

Wywiad z Cyrilem Pedrosą
Historie same ze mnie wypływają
Trzy cienie
Nie bój się cieni
- recenzja
Trzy cienie
Baśń pełna znaczeń
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.