» Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog (ed. główna)

Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog (ed. główna)

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog (ed. główna)
6
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog (ed. główna) - Poltergeist patronem
Tytuł: Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Przemysław Kłosin
Kolory: Agnieszka Papis
Seria: Paneuropa
Wydawca: Komisja Europejska, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
Data wydania: 9 listopada 2020
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Przemysław Kłosin
Liczba stron: 44
Format: 210x290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9789276220503
Cena: 0 zł

Komiks „Paneuropa versus Smog” powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce. Stanowi kontynuację zeszytu z 2019 r. pt. „Paneropa vs. Pandemonium”, a w jego realizację zaangażowali się polscy artyści – scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Przemysław Kłosin oraz miasta partnerskie – Łódź, Katowice i Wałbrzych. Bezpłatna publikacja dostępna jest w punktach informacyjnych UE w Warszawie i Wrocławiu oraz do pobrania w wersji elektronicznej w linku:
https://ec.europa.eu/poland/events/201102_komiks_pl

Tematem tegorocznej edycji komiksu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza – smog to obecnie jeden z głównych problemów w wielu regionach Polski i UE, gdzie znaczna część domów nadal  ogrzewana jest piecami węglowymi. Jednym z kluczowych działań zapobiegających dalszym zanieczyszczeniom powietrza jest Europejski Zielony Ład – międzynarodowa strategia, którą zaproponowała KE kierowana przez Ursulę von del Leyen.

Partnerami projektu „Paneuropa versus Smog” są Łódź, Katowice oraz Wałbrzych - miasta, które korzystając z funduszy unijnych realizują programy mające na celu powstrzymanie zanieczyszczenia powietrza i walkę ze smogiem. Każdemu z nich dedykowana jest inna okładka przedstawiająca charakterystyczne dla danej miejscowości obiekty. Okładkę do wersji łódzkiej przygotował Przemysław „Trust” Truściński, rodowity łodzianin, pozostałe stworzył Przemysław Kłosin.

Drugi tom przygód Paneuropy to starcie z podstępnym i nieuchwytnym wrogiem. Najwięksi herosi kontynentu: Atena, Sawa, Szczurołap, Romulus i Remus stawiają czoła potężnym potworom pustoszącym południe Polski. Tymczasem mistrz sztuk tajemnych – Twardowski – poszukuje starożytnej broni mogącej przechylić szalę zwycięstwa na stronę sił dobra. Czy mag zdoła odwrócić bieg wydarzeń? Czy ludzkość zabrnęła już za daleko w swoim dążeniu do autodestrukcji? Jeśli nie pomoże mądrość alchemika Sędziwoja, to będzie musiała wystarczyć wojowniczość opiekunki rzek – Sawy. Od wyniku walki zależy przyszłość całej ludzkości, nie tylko Europejczyków.

Wartka akcja komiksu płynnie przenosi czytelnika między różnymi miastami w Polsce, autorzy umiejętnie wplatają w fabułę mityczne postaci, języki europejskie, a także bawią się kontekstowymi odniesieniami, choćby do Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, któremu towarzyszy premiera albumu „Paneuropa versus Smog”.
O genezie projektu we wstępie komiksu pisze Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:

Zanieczyszczenie powietrza – w coraz większym stopniu wynikające ze  stosowania przestarzałych paliw kopalnych wykorzystywanych do  ogrzewania domów i  napędzania samochodów – prowadzi do  powstawania smogu. Oddychanie powietrzem skażonym tymi substancjami może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak nowotwory. Zanieczyszczenie atmosfery gazami cieplarnianymi odpowiada za globalne ocieplenie. Postępujące zanieczyszczenie powietrza i wzrost globalnej temperatury skutkować będą nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi, zmniejszeniem się różnorodności biologicznej środowiska naturalnego i,  w  przypadku zaniechania koniecznych zmian
dotyczących tego, jak żyjemy, spadkiem poziomu życia wszystkich mieszkańców Ziemi.

Środki przeciwdziałania tym radykalnym zmianom obejmują wdrożenie założeń nowej strategii Unii Europejskiej– Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada ona znaczącą redukcję emisji szkodliwych substancji do 2030 r. i osiągnięcie do 2050 r. tzw. zeroemisyjności. Już teraz fundusze europejskie wspierają korzystne z punktu widzenia klimatu inwestycje – jak rewitalizacja zabytkowych kwartałów ulic w  Łodzi, czy zastąpienie autobusów napędzanych silnikami spalinowymi tymi wyposażonymi w  napęd elektryczny w Katowicach.

Czasu na działanie pozostało niewiele. Przekonali się o tym europejscy bohaterowie z Paneuropy. Tym razem Pan Twardowski i  jego sojusznicy zmierzą się z nadnaturalnymi przeciwnikami chcącymi wykorzystać popełniane przez nas błędy i  przyspieszyć niekorzystne zmiany klimatyczne. Współpraca europejska, tak w świecie rysunkowym, jak  i  rzeczywistym, może nas uchronić od katastrofy, której grozę tak barwnie zarysowali znakomici twórcy naszego komiksu – odpowiedzialny za scenariusz Tobiasz Piątkowski i autor rysunków Przemysław Kłosin. Czy zjednoczona  w  różnorodności Paneuropa ponownie zatriumfuje? Przekonajcie się sami!

Źródło: Opis wydawcy

Tagi: Komisja Europejska | Adam Radoń | Wydawnictwo Epograf | Agnieszka Papis | Przemysław Kłosin | Tobiasz Piątkowski | Paneuropa | Paneuropa #2: Paneuropa versus Smog | Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce


Czytaj również

Rozmawiamy z twórcami komiksu
O wplataniu mitów w projekty modernizacyjne UE
- wywiad
Paneuropa #3: Paneuropa vs. Covid-19
Pokonać wirusa
- recenzja
Bazyliszki #2
W brzuchu Warszawy
- recenzja
Polscy superbohaterowie cz. 2
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Bazyliszki #1
Paryż północy, polityka i przestępcy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.