» Recenzje » PETS

PETS

PETS
Czy może się przytrafić coś gorszego od porwania przez kosmitów? Owszem: uprowadzenie przez obcych połączone ze społecznymi niepokojami, aniołami oraz "zwykłymi" potworami. Jak żyć w takich okolicznościach przyrody? No jak?

Sięgając po PETS, pierwszym pytaniem po pobieżnym przekartkowaniu było kim jest Martin Gimenez? Otóż scenarzysta oraz ilustrator omawianego komiksu jest również właścicielem wydawnictwa NNComics. Kilka minut poszukiwań dostarczyło garść interesujących wiadomości, wartych przedstawienia. Ten argentyński twórca jest w swojej ojczyźnie jednym z najważniejszych autorów, dostrzeżonym również w Stanach Zjednoczonych, gdzie uhonorowano go wyróżnieniem Top Cow Talent Hunt. Argentyńczyk uchodzi za człowieka kreatywnego, czego potwierdzeniem jest PETS, komiks z uniwersum urban animals, pełnego dziwadeł oraz mutantów.

Po sprawdzeniu biogramu zasiadłem do lektury, do której zachęca informacja zamieszczona na okładce. Oto bowiem młody Luc zostaje porwany ze swojej farmy przez kosmitów. Chłopak po jakimś czasie odesłany został na Ziemię, po czym zaciągnął się do wojska. Nie był to jednak szczęśliwy czas: Luc trafił na rządy wojskowej junty, obław skierowanych przeciwko terrorystom oraz licznych pacyfikacji cywili. Na domiar złego na Ziemi pojawiły się istoty z innych wymiarów. Czy w tej sytuacji powrót do cywila jest w ogóle możliwy?

Gimenez postawił na bogactwo i zróżnicowanie koncepcji, jakie upchnął na przestrzeni zaledwie 80 stron. Już od pierwszych kadrów czytelnik został rzucony w nurt bardzo wartkiej, a przy tym brutalnej akcji. Na kartach powieści dzieje się bardzo wiele, zaś perypetie, które stają się udziałem Luca po pierwszych stronach, znamionujących klimaty political fiction, coraz szybciej nabierają charakteru powieści z pogranicza fantastyki i horroru.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Autor serwuje czytelnikom pomysły w sposób zupełnie nieskrępowany, dowolnie mieszając rozmaite style i konwencje. W rezultacie karty komiksu kipią akcją, a równocześnie tworzą atmosferę osobliwej tajemnicy, a uważny czytelnik wychwyci nawet pytanie przypisywane samemu Tomaszowi z Akwinu. Wydaje się więc, że bogactwo treści w połączeniu z dynamiczną akcją powinny zachwycić czytelnika. Niestety nie do końca tak się dzieje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Gdzie kucharek sześć, ta nie ma co jeść – cóż, ta maksyma chyba najlepiej oddaje pierwsze zderzenie z lekturą, a i po drugim jest niewiele lepiej. Taka, a nie inna koncepcja Gimeneza skutkuje sporym chaosem i ciągłym gubieniem zależności przyczynowo skutkowych. Nie do końca wiadomo też, o czym tak naprawdę ma być komiks: kosmitach? Potworach? Demonologii? Jedynie wątek political fiction zgrabnie łączy się ze wszystkimi trzema elementami. Fabuła przypomina miejscami zbiór rozrzuconych klisz, miejscami posklejanych nieco na siłę, tak aby w miarę pasowały do siebie. Znajduje to przełożenie na przyjemności płynącej z lektury, która nie jest aż tak wielka, jak mogłaby być.

Z kolei obcowanie z warstwą artystyczną PETS to doznania estetyczne z najwyższej półki. Wydawca reklamuje ilustracje Gimeneza mianem fotorealistycznych, ale nawet to określenie nie oddaje pietyzmu oraz mnóstwa detali poupychanych w niemalże każdym kadrze. Analiza poszczególnych kadrów zapewnia mnóstwo frajdy, jak i dowodzi olbrzymich umiejętności Argentyńczyka. Do tego należy podkreślić umiejętne operowanie cieniami, co jest niezwykle istotne w przypadku dzieła czarno-białego.

PETS wzbudził mieszane uczucia. Z jednej strony nie można Gimenezowi odmówić oryginalnego pomysłu oraz nie dostrzegać próby nadania dziełu wielopłaszczyznowej głębi. Oprawa graficzna wzbudza zachwyt, ale... całość zdecydowanie została przeciążona koncepcjami, a przez to ciężkostrawna. Gratka, ale tylko dla koneserów komiksu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Pets
Scenariusz: Martin Gimenez
Rysunki: Martin Gimenez
Seria: Uniwersum Pets
Wydawca: Mandioca
Data wydania: 26 kwietnia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Marek Cichy
Liczba stron: 80
Format: 165x235 mm
Oprawa: miękka
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788394719951
Cena: 39,00 zł
Wydawca oryginału: NNComics
Data wydania oryginału: 2014
Kraj wydania oryginału: Argentyna



Czytaj również

Dziki Ląd
Gdy wampir odwiedza Indie
- recenzja
Labirynt
Labirynt snów i wspomnień
- recenzja
Ye
Ye
Podróż w głąb siebie
- recenzja
Breslau Triangle
Na dobry (nowy) początek
- recenzja
Strefa Komiksu - DF Wrocław 2013
Zamek Komiksu we Wrocławiu
- recenzja
Kwestionariusze Komiksofonu
Czyli cykliczne wprowadzenie do kolejnych edycji

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.