» Wieści » Ostrzeżenie przed zakupem oryginałów księgi XIV: Tytus uczniem

Ostrzeżenie przed zakupem oryginałów księgi XIV: Tytus uczniem

|

Ostrzeżenie przed zakupem oryginałów księgi XIV: Tytus uczniem

Na rynku komiksowym pojawiły się zaginione oryginały księgi XIV Tytusa, Romka i A'Tomka. Plansze wystawione zostały także na aukcyjnym portalu Allegro, gdzie pojawiła się nieprawdziwa informacja, jakoby Desa Unicum potwierdziła ich autentyczność. 

Informacja prasowa:

Na rynku komiksowym pojawiły się zaginione oryginały księgi XIV Tytusa, Romka i A'Tomka. Wystawiono je także na portalu Allegro, gdzie pojawiła się informacja, jakoby Desa Unicum potwierdziła ich autentyczność. Sformułowanie to jest niezgodne z prawdą i zapewne miało na celu wprowadzenie w błąd użytkowników Allegro. Firma Desa Unicum wyciągnie prawne konsekwencje z tytułu używania oznaczenia "Desa Unicum" bez zgody firmy.

Zaginione prace to oryginały rysunkowe z Księgi XIV - Tytus uczniem wydanej przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą w roku 1980/84/89. Oryginały tej księgi: 65 stron, każda strona składająca się z rysunku na kartonie, odbitki na folii i kolorowanego temperami 'blaudruku'. W MAW-ie nie zwrócono mi oryginałów po wdrukowaniu książeczek, które ponoć zaginęły. Ówczesny dyrektor wydawnictwa nie miał jakoby możliwości płacenia ekwiwalentu i tak sprawa ucichła. Wydawnictwo Prószyński wznawiając księgę posłużyło się skanowaniem i poprawianiem elektronicznym księgi wydanej przez MAW.

Być może Ci, którzy posiadają te oryginały nie są świadom, że przechowują rzeczy zaginione, ale chcę poinformować, że posiadanie, ukrywanie, handlowanie wymienionymi oryginałami jest nielegalne. Wzywam posiadaczy do zwrotu bez poniesienia konsekwencji prawnych.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

autor - Henryk Jerzy Chmielewski, Warszawa 12.12.2014

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: 725 110 010
www.tytusromekiatomek.pl

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Informacja prasowa
Tagi: Tytus uczniem | Tytys | DESA Unicum | Allegro | księga XIV | Papcio Chmiel | Henryk Jerzy Chmielewski


Czytaj również

Komentarze


Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Sory Papciu ale od 1980 roku minelo 34 lata. Kradziez sie przedawnila. Trzeba bylo pozwac MAW w stosownym czasie. Teraz ten towar nalezy do kogos innego. 

18-12-2014 23:58
TO~
   
Ocena:
+1

To nie sen kochasiu, to niestety prawda

19-12-2014 00:08
Kamulec
   
Ocena:
0

Innymi słowy autor powinien wystosować prośbę o zwrot rzeczy z dawna zaginionej, a nie żądanie pod groźba sankcji karnej.

19-12-2014 09:46
Adeptus
   
Ocena:
0

Autor nie napisał, że jeśli nie zwrócą oryginałów zastosuje sankcję, tylko, że jeśli oryginały zwrócą, to nie poniosą konsekwencji prawnych - czyli w sumie napisał prawdę ;)

19-12-2014 10:40
Cherokee
   
Ocena:
0

Czy on aby nie ma najzwyklejszych praw autorskich do tych oryginałów? Bo rozumiem, że nie zapłacono mu za ich "zaginięcie", więc do sprzedaży dzieła nie doszło. Do sprzedaży dożywotnich praw do dysponowania nim chyba tym bardziej. 

 

19-12-2014 10:49
Adeptus
   
Ocena:
0

Tyle, że wiesz - prawo autorskie do jest prawo do "rzeczy" niematerialnej - utworu jako takiego, idei, konstrukcji myślowej itd., a nie do konkretnego, materialnego nośnika. Dlatego nie masz prawo kopiować utworu, ale możesz sprzedać przedmiot, który jest nośnikiem utworu, którego to nośnika ty jesteś legalnym właścicielem.

Z tego, że ten konkretny nośnik jest rękopisem, to wynika chyba tylko tyle (cytaty z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych):

Art. 191(1)   Twórcy i jego spadkobiercom przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 5 % ceny dokonanych zawodowo odsprzedaży rękopisów utworów literackich i muzycznych.

Art. 192(2)   

1. Odsprzedażą w rozumieniu art. 19 ust. 1 i art. 191 jest każda sprzedaż następująca po pierwszym rozporządzeniu egzemplarzem przez twórcę.

2. Zawodową odsprzedażą w rozumieniu art. 19 ust. 1 i art. 191 są wszystkie czynności o charakterze odsprzedaży dokonywane, w ramach prowadzonej działalności, przez sprzedawców, kupujących, pośredników oraz inne podmioty zawodowo zajmujące się handlem dziełami sztuki lub rękopisami utworów literackich i muzycznych.

19-12-2014 12:51
Cherokee
   
Ocena:
0

Dlatego nie masz prawo kopiować utworu, ale możesz sprzedać przedmiot, który jest nośnikiem utworu, którego to nośnika ty jesteś legalnym właścicielem.

No tak ale to mnie właśnie zastanawia. Nie mam oczywiście zielonego pojęcia jak to się robi w praktyce ale radośnie gdybam, że on tych nośników nie sprzedał. On je użyczył w celu wykonania kopii, odbitek czy czego tam potrzebnego do puszczenia w ruch prasy drukarskiej. Domniemana kradzież może się i przedawniła ale prawo własności chyba nie. 

19-12-2014 14:37
Adeptus
   
Ocena:
0

Niestety, roszczenie windykacyjne (roszczenie o wydanie rzeczy, która jest twoją własnością, a którą przetrzymuje ktoś inny) też się przedawnia - po 10 latach.

 

19-12-2014 15:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.