» Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)

Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)

Dodał: Paweł 'Singer' Niećko

Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)
8.50
8.86
Ocena użytkowników
Średnia z 25 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)
Scenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: marzec 2010
Liczba stron: 300
Format: B5
Druk: czarno-biały, dodatki kolorowe
Cena: 69,90 zł

%DANE%

"Gdybym miał wymienić najważniejszą polską serię komiksową z przełomu stuleci, nie zastanawiałbym się ani chwili"Osiedle Swoboda jest poza konkurencją – tak o komiksie Michała 'Śledzia' Śledzińskiego pisał w Gazecie Wyborczej Wojciech Orliński. Ukazujący się na łamach słynnego Produktu cykl Śledzia był flagowym komiksem magazynu i rzeczą, która zmieniła polski komiks.

To obyczajowa historia z życia miejskiej młodzieży, która lubi ostrą muzę, imprezy, alkohol i inne używki. Snujący się po osiedlowych uliczkach bohaterowie - niezapomniani Wiraż, Dźwiedzu, Szopa, Smutny i reszta ferajny – borykają się z przemocą, nudą, tępymi "dresiarzami" i kacem, czyli z tym wszystkim, na co narażeni są codziennie młodzi ludzie.

Śledziu opowiada o tym zwyczajnym życiu na zwyczajnym osiedlu z niezwykłym poczuciem humoru, przyglądając się swoim bohaterom z sympatią i dystansem jednocześnie. Doprawia to szczyptą surrealizmu i fantasyki, które na Osiedlu Swoboda wyglądają zadziwiająco naturalnie.

"Większość patentów, które spotkały "Swobodną"ekipę, wydarzyła się na serio mnie, moim znajomkom, lub została podsłuchana pod sklepem nocnym" – mówił Śledziu w jednym z wywiadów.
I to ten autentyzm połączony z fantastyczną komiksową formą dał nową jakość. Do dziś, a mija właśnie 10 lat od publikacji pierwszego odcinka Osiedla Swoboda, nikt nie sportretował polskiej młodzieży i jej życia we współczesnej Polsce w równie przekonujący i fascynujący sposób. O czym łatwo się przekonać sięgając po ten kompletny zbiór wszystkich epizodów opublikowanych w Produkcie.

"Wiadomo już, na co za kilkanaście lat będą się rujnować miłośnicy polskiego komiksu – na luksusową reedycję wszystkich odcinków Osiedla Swoboda" – przewidywał w swoim tekście Wojciech Orliński. A my dodamy, że nie trzeba się wcale rujnować i można to zrobić już dziś.

Źródło: Kultura Gniewu

Galeria

Zobacz wszystkie »
Tagi: Śledziu | Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze) | Michał Śledziński


Czytaj również

Czerwony Pingwin musi umrzeć #1
Śledziu kontra popkultura
- recenzja
Osiedle Swoboda (wydanie zbiorcze)
Osiedlowa blokomania
- recenzja
Wywiad z Michałem Śledzińskim
Wolę, kiedy jest mnóstwo crapu
Wartości rodzinne #1
Swobodna rodzinka
- recenzja
Na szybko spisane #2: 1990-2000
Seks, Atari i Grunge
- recenzja
Na szybko spisane #1: 1980-1990
Spowiedź dziecięcia wieku
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.