Opowieści biblijne #1-3

Komiksowe apokryfy

Autor: Magdalena 'MEaDEA' Madej-Reputakowska

Opowieści biblijne #1-3
Wydawnictwo Mandragora wypuściło na rynek przeznaczone dla młodszych czytelników historie obrazkowe, które nawiązują do ukazujących się przed laty komiksów dwujęzycznych, opowiadających dzieje pierwszych władców Polski. W Serii z Wróblem ukazuje się komiks Strażnicy Orlego Pióra, czyli kronika tajemniczego rodu obecnego w kluczowych dla przyszłości Słowian momentach, oraz Opowieści biblijne, będące odważną próbą podjęcia wrażliwego na przekłamania i nadużycia tematu Nowego Testamentu - cudownych narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa.

Czytelnicy sięgający po raz pierwszy po Opowieści biblijne z pewnością się nie zawiodą: nikt nie będzie prawił im kazań ani robił wykładu z filozofii chrześcijaństwa. Treść i strona wizualna komiksów są doskonale dostosowane do młodego odbiorcy. Czytelność graficzna pozwala na łatwe przekazanie podstawowych informacji na temat dzieciństwa i dojrzewania Jezusa Chrystusa, zaś niewielka ilość tekstu sprawia, iż komiksy mogą być czytane bez udziału rodziców czy nauczyciela. Rysunki autorstwa Mariusza
Zabdyra cieszą przejrzystością i dbałością o zachowanie realiów czasów, w jakich rozgrywają się prezentowane wydarzenia.

Ciekawym zabiegiem wizualnym jest specyficzne zastosowanie barw we fragmentach, gdy jeden z bohaterów opowiada wydarzenia, których był świadkiem. Historia w historii - lub raczej komiks w komiksie - jest wykonany w czerni i bieli, zaś postać opowiadającego wyróżnia się pełnym spektrum kolorów. Taki sposób prezentacji dziejów apostołów i ich mistrza pomaga niedoświadczonemu czytelnikowi łatwiej orientować się, kto w danej części jest narratorem i nie pozwala zgubić się w ogólnej chronologii wydarzeń. Spójność oraz skondensowanie treści prezentujących najważniejsze dla Nowego Testamentu elementy to niewątpliwa zasługa fabularnego talentu scenarzysty, Tobiasza Piątkowskiego.

Opowieści biblijne, których pierwotny tytuł brzmiał I.N.R.I., nie są pozbawione błędów. Niektóre kadry wydają się być niedokończone, pozbawione tła przedmioty i postaci "unoszą się" w powietrzu, zaś kolory rażą sztucznością. Jednak w kontekście wydanych trzech zeszytów serii i wymienionych licznych zalet, nonszalancja wykonania i
zdarzające się literówki to jedynie małe grzeszki autorów.

Serie pedagogiczne są zawsze obciążone ryzykiem powtarzania szkolnej sztampy i nachalności w sposobie prezentacji przekazywanych treści. Ryzyko to znacznie wzrasta, jeśli autorzy biorą na warsztat historie religijne. Budowa uniwersalnego medium przeznaczonego dla szerokiego grona odbiorców może zakończyć się wzniesieniem kiczowatej kapliczki atakującej czytelników narzucaniem określonych przekonań. Jednakże Opowieści biblijne to nie suche relacje z frontu bitwy między siłami Dobra i Zła, a bohaterowie zostali zindywidualizowani i pogłębieni o delikatny rys psychologiczny. Nieco apokryficzne potraktowanie życia Jezusa Chrystusa i towarzyszących mu uczniów zbliża mającą dwa tysiące lat historię do czytelnika ery Internetu. Dzięki temu komiks Piątkowskiego i Zabdyra to doskonały początek przygody z chrześcijaństwem i przyjemny wstęp do lektury znacznie poważniejszego dzieła.