» » Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #4: Ucieczka do Wisconsin

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #4: Ucieczka do Wisconsin


wersja do druku

Zmartwychwstanie przekracza granice

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #4: Ucieczka do Wisconsin
Wydawnictwo Non Stop Comics kazało fanom serii Odrodzenie czekać długie miesiące na kolejny tom zbiorczego wydania cyklu. W końcu jednak trafił on do rąk czytelników, przynosząc dalsze perypetie mieszkańców śnieżnego Wausau – zarówno żywych, jak i zmartwychwstałych. Czy warto było czekać prawie dziewięć miesięcy?

Trzeci tom cyklu, Odległe miejsce, przynosił niezbyt równe tempo rozwoju fabuły, mnożył pojawiające się w historii postacie i wątki, ale równocześnie rozbudowywał profil głównych bohaterów serii i powoli dokładał kolejne kawałki do skomplikowanej układanki zależności łączących mieszkańców miasteczka, które nagle stało się areną niespodziewanych, nadprzyrodzonych wydarzeń.

To samo, praktycznie słowo w słowo, można napisać także o czwartej części, zbierającej w jednym tomie materiały pochodzące z zeszytów #18-23 oraz dodatkowy bonus (o którym nieco więcej za chwilę). Akcja znów posuwa się do przodu mocno nierównomiernym tempem, choć Tim Seeley konsekwentnie ujawnia przed czytelnikiem nowe fakty o swoich bohaterach, rozbudowując charakterystyki poszczególnych postaci, tak głównych protagonistów, jak i osób z dalszego planu historii. Ponownie powolnie odsłaniają się przed czytelnikami kolejne fragmenty tajemnicy Odrodzenia. Nieśpieszne tempo nie jest moim zdaniem wadą – w końcu to dopiero półmetek opowiadanej historii i scenarzysta ma jeszcze sporo czasu, nim wyłoży na stół wszystkie karty – ale niektórzy czytelnicy mogą mieć nieprzyjemne wrażenie dreptania w miejscu. Z czasem przekonamy się, jak rozwiną się nowe wątki, które zostały wprowadzone w tej odsłonie serii, a niektóre prezentują naprawdę ogromny potencjał. Trudno nie dostrzec, że taki sposób prowadzenia fabuły umożliwia jej rozwlekanie praktycznie w nieskończoność, równocześnie z zamykaniem pewnych elementów intrygi, włączając do niej zupełnie nowe.

A ta zaczyna wykraczać daleko poza granice Wausau czy Wisconsin – nie tylko kwarantanna obejmująca miasteczko okazuje się nieskuteczna i Odrodzonym udaje się wydostać poza kordon sanitarny, ale powraca także motyw handlu częściami ich ciał. Przenosi to fabułę do Nowego Jorku, gdzie funkcjonariuszka Cypress zostaje wezwana jako konsultantka do śledztwa prowadzonego przez FBI. Choć udaje się je zamknąć zaskakująco szybko (co pozostawiło we mnie poczucie pewnego niedosytu), to widać wyraźnie, że sprawa Odrodzenia dawno już przerosła lokalnych stróżów prawa, choć ci starają się, jak mogą, by opanować sytuację.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Federalne Biuro Śledcze to nie jedyna rządowa agencja, której funkcjonariusze zostają zaangażowani w dochodzenie związane z Odrodzonymi, na scenie pojawia się też pracownik FDA, Agencji ds. Żywności i Leków. Jest nim nie kto inny, jak Tony Chu, bohater serii Chew (w Polsce wydawanej nakładem Mucha Comics). Jednozeszytowy crossover zamykający tom wzbudził we mnie mocno mieszane uczucia, i to z kilku powodów. Pierwszym jest fakt, że – choć osadzony w Wausau, to de facto nie łączy się z główną linią fabuły serii. Stanowi raczej zupełnie oderwany epizod, a nawet pomimo tego, że pojawiają się w nim znane już postacie, to jego lektura nie przynosi nam nowych elementów o choćby minimalnym znaczeniu dla zrozumienia fenomenu Odrodzenia bądź poznania bohaterów cyklu. Jestem w stanie to zrozumieć, w końcu nie wszyscy czytelnicy serii duetu Seeley-Norton muszą śledzić też perypetie cybopaty z Filadelfii (nawiasem mówiąc, przypuszczam, że drugi, podobny crossover, tym razem włączony do jednego z albumów publikowanych przez Mucha Comics, będzie mieć równie epizodyczny charakter), ale nie sposób uniknąć też wysunięcia pod jego adresem poważniejszych zarzutów. Wręcz rażąca w porównaniu z wcześniejszymi częściami Odrodzenia, zarówno zebranymi w tym tomie, jak i poprzednich, jest miałkość fabuły tego zeszytu. Teoretycznie mamy do czynienia ze śledztwem, ale zamiast szukania tropów, mozolnego łączenia w całość zebranych poszlak i dowodów, idziemy jak po sznurku od jednej sceny do kolejnej, gdzie Chu raz po raz używa swoich nadprzyrodzonych zdolności, odkrywając dzięki nim dalsze kawałki układanki, aż do finału sprawy.

Nie przeszkadzałoby mi to być może aż tak bardzo, gdyby nie wiązało się z ostatnim mankamentem tego tomu. We wcześniejszych wyraźnie podkreślano zwyczajność scenerii, w której wydarzyło się Odrodzenie i kontrast małomiasteczkowych realiów z niewytłumaczalnym fenomenem powrotu zmarłych do życia. Tymczasem w Ucieczce do Wisconsin oprócz żywnościowego medium z FDA dostajemy jeszcze hipnotyzerkę o niejasnych motywacjach oraz indiańskiego szamana – może to nie dosyć, by mówić o "nagromadzeniu" nadprzyrodzonych elementów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest ich znacznie więcej, niż we wcześniejszych tomach, i zaczynam obawiać się, czy ten trend nie zostanie utrzymany, kierując Odrodzenie w stronę urban (a raczej rural) fantasy.

Na szczęście żadnych uwag nie mogę zgłosić do kreski Mike'a Nortona, zachowującej dla odmiany kojącą spójność z epizodami zebranymi we wcześniejszych tomach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mam nadzieję, że moje obawy okażą się płonne, ale wszystkie te zarzuty sprawiają, że Ucieczkę... muszę ocenić nieco słabiej niż poprzednie części cyklu. Z czasem przekonamy się, na ile były one uzasadnione – oby na piątą odsłonę zbiorczego wydania cyklu nie przyszło nam czekać aż tak długo, jak na recenzowaną.

 

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie albumu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
7.75
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Odrodzenie #4: Ucieczka do Wisconsin
Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Seria: Odrodzenie
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 23 stycznia 2019
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Bartosz Musiał
Liczba stron: 128
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381106344
Cena: 42,00 zł
Wydawca oryginału: Image ComicsCzytaj również

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #5: Wezbrane wody
Odwilż w Wisconsin
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #3: Odległe miejsce
Ze śmiercią jej do twarzy
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #2: Życie ma sens
Śmierć to dopiero początek
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #1: Jesteś wśród przyjaciół
To nie jest kolejny komiks o zombie
- recenzja
Odrodzenie #7: Naprzód!
Wrzucamy wyższy bieg
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.