» Recenzje » Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #1: Jesteś wśród przyjaciół

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #1: Jesteś wśród przyjaciół


wersja do druku

To nie jest kolejny komiks o zombie

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #1: Jesteś wśród przyjaciół
Zmarli powracający do życia na dobre zadomowili się w kulturze popularnej, żywe trupy od ładnych kilku lat wręcz wylewają się z kinowych i telewizyjnych ekranów, gier wszelkiej maści, kart książek i – oczywiście – komiksów.

Wydawałoby się, że w tej kwestii powiedziano (i pokazano) już wszystko, a jednak co jakiś czas pojawia się coś, co unaocznia, że na temat wałkowany, wydawałoby się, w nieskończoność, można spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy.

Komiksowa seria Odrodzenie (Revival) duetu Tim Seeley i Mike Norton opowiada o świecie, w którym zmarli niespodziewanie powracają do życia. Nie jest to jednak znana doskonale apokalipsa zombie – niewytłumaczalne zjawisko dotknęło tylko jednego, małego miasteczka w śnieżnym Wisconsin, objęło raptem dwadzieścia kilka osób, które nie okazują się wcale krwiożerczymi monstrami, a raczej przypominają ludzi wybudzonych z długiego snu i z trudem próbują odnaleźć się jakoś w nowej sytuacji. Życie po zmartwychwstaniu toczy się przecież nadal – trzeba płacić rachunki, odprowadzać dzieci do szkoły, podlewać kwiatki.

Mimo że album (pierwszy z ośmiu, na które składa się pierwotnie wydanych 47 zeszytów) zatytułowany Jesteś wśród przyjaciół, otwiera scena niczym z rasowego horroru, to szybko okazuje się, że mamy do czynienia z czymś więcej – połączeniem opowieści grozy, policyjnego thrillera i obyczajowego dramatu. Miasteczko zostaje objęte kwarantanną, z miejscowych sił porządkowych i przedstawicieli Centrum Reagowania Epidemiologicznego zostaje sformowana jednostka, która ma za zadanie zajmować się sprawami przestępstw związanych z Odrodzonymi, jak określa się zmartwychwstańców.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jednym z jej członków zostaje funkcjonariuszka Dana Cypress i to z jej perspektywy oglądamy sporą część wydarzeń. Trudno jednak nie zauważyć, że równie istotne jak policyjne dochodzenia, są jej relacje z rodziną – ojcem (a zarazem przełożonym), synem i młodszą siostrą, przechodzącą okres nastoletniego buntu. Zarówno postać bohaterki, jak i okolica, w jakiej osadzona jest akcja Odrodzenia, budzą automatycznie skojarzenia z Fargo (raczej serialem niż filmem), ale odizolowana od świata społeczność postawiona w obliczu niewytłumaczalnego, przywodzić może na myśl także Pod kopułą Kinga.

Tak jak w powieści króla horroru, tak i komiksowej historii już na początku dostajemy sporo wątków, które na razie zostają jedynie zarysowane, i możemy spodziewać się, że rozwinięte będą w kolejnych tomach. Podobnie szeroka jest galeria drugoplanowych postaci przewijających się na kartach pierwszego zbiorczego tomu, na pewno przynajmniej niektórzy z nich dostaną więcej czasu antenowego również w dalszych częściach serii – z pewnością na niego zasługują.

Nie tylko fabuła Odrodzonych prezentuje się bardzo dobrze, pochwalić wypada także kreskę Mike'a Nortona. Zarówno realistycznie oddane postacie, jak i wiarygodnie ukazane miasteczko i nieco oniryczne pejzaże okrytego śniegiem Wisconsin sprawiają, że lektura komiksu jest prawdziwą przyjemnością. Na szczególną uwagę zasługują zamieszczone w zbiorczym tomie okładki oryginalnych zeszytów – styl Jenny Frison stanowi dobry kontrapunkt dla ostrej kreski Nortona.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Uważny czytelnik dostrzeże, że twórcy (i polski wydawca) Jesteś wśród przyjaciół nie ustrzegli się kilku potknięć – ręka zakrwawiona w jednym kadrze, w kolejnym jest już czysta, szczypce błędnie przetłumaczono jako "sekator", są to jednak drobiazgi, które nie wpływają na ocenę tomu.

A ta jest całkiem wysoka, trzeba jednak mieć na uwadze, że mamy do czynienia z pierwszym tomem serii, który nie stanowi zamkniętej (czy choćby półotwartej) całości, a raczej punkt wyjścia do rozwoju zarysowanych w nim wątków i rozbudowania bohaterów, z których część została jedynie naszkicowana. Dlatego też finalna nota widniejąca poniżej jest może nieco na wyrost i wyraża nadzieje, jakie żywię pod adresem kolejnych części serii – najbliższe mają ukazać się już w nadchodzącym roku.

Na koniec warto nadmienić, że wytwórnia Shatterglass Films wykupiła prawa do ekranizacji komiksu – na jej stronie można już zapoznać się z koncepcyjnym zwiastunem produkcji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 2
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Odrodzenie #1: Jesteś wśród przyjaciół
Scenariusz: Tim Seeley
Rysunki: Mike Norton
Seria: Odrodzenie
Wydawca: Non Stop Comics
Data wydania: 11 października 2017
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Robert Ziębiński
Liczba stron: 128
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788381101752
Cena: 40,00 zł
Wydawca oryginału: Image ComicsCzytaj również

Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #5: Wezbrane wody
Odwilż w Wisconsin
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #4: Ucieczka do Wisconsin
Zmartwychwstanie przekracza granice
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #3: Odległe miejsce
Ze śmiercią jej do twarzy
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #2: Życie ma sens
Śmierć to dopiero początek
- recenzja
Odrodzenie #7: Naprzód!
Wrzucamy wyższy bieg
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.