» Recenzje » Nowożeńcy

Nowożeńcy


wersja do druku

Horror aż brak słów!

Redakcja: Mały Dan

Nowożeńcy
Na pierwszy rzut oka widać doskonale, z jakim komiksem będziemy mieli do czynienia. Czarna okładka, czarne strony, pełne mroku rysunki. To musi być horror.

Thomas Ott już wcześniej zaprezentował polskim czytelnikom swoje umiejętności w wydanych przez wydawnictwo Kultura Gniewu mrocznych opowieściach Cinema Panopticum, Exit oraz Numer 73304-23-4153-6-96-8. Po pięciu latach wraca z komiksem Nowożeńcy.

Jak wspomniałem na początku, z góry wiemy, z jaką opowieścią będziemy obcować. Horror. Świetnie napisana historia, gdzie zbędne są jakiekolwiek słowa, onomatopeje czy nawet zróżnicowane kolory. Rysunki utrzymane w czarno-białej kolorystyce przy tak świetnym warsztacie rysownika w pełni wystarczą, by poczuć klimat, napięcie i grozę. Nie uświadczymy tu ani jednego dymka z tekstem, ani jednej wypowiedzi, nawet krzyku ofiary. To wszystko samo układa się w głowie, gdy wzrokiem ogarniamy kolejne kadry zagadkowej opowieści. Intrygująca fabuła sprawia, że doszukujemy się elementów, które mogłyby być przyczyną ciągu zdarzeń prowadzących do finału. A tego wcale nie można nazwać "happy endem". Co więcej, jak przystało na horror, ów koniec, wcale nie musi nim być.

Przyznam szczerze, że nie czytałem wcześniejszych komiksów autorstwa Thomasa Otta. Nie zapoznałem się też z filmem, którego adaptacją jest omawiany komiks. Dark Country, bo taki nosi tytuł, otrzymywał niskie noty i w efekcie został zapomniany. Po lekturze Nowożeńców jestem jednak ciekaw zarówno filmu, jak i wcześniejszych dzieł Szwajcara. Bo to, które trzymam w ręku, wypada wręcz rewelacyjnie.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
7.25
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Nowożeńcy (Dark Country)
Scenariusz: Tab Murphy, Thomas Jane
Rysunki: Thomas Ott
Wydawca: kultura gniewu
Data wydania: 2013
Liczba stron: 68
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788360915783
Cena: 39,90 zł
Data wydania oryginału: 2012Czytaj również

R.I.P. - Best of 1985-2004
Makabreski z morałem
- recenzja
Jeż Jerzy. Dzieła zebrane #2
Jeszcze więcej Jeża Jerzego
- recenzja
Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę
Wyprawy ciąg dalszy
- recenzja
Bajka na końcu świata #2: Opuszczony dom
Z deszczu pod rynnę...
- recenzja
Regulamin na lato
Cień dawnego lata
- recenzja
Bezdomne wampiry o zmroku
Ciężkie jest życie wampira
- recenzja

Komentarze


Kuba Jankowski
   
Ocena:
0
W dorobku Otta to jest bardzo przeciętna fabuła. No i nie wiem, czy efekt końcowy, to jest, konkluzja, miała być taka, czy się el autor walnął w rysunku. W scenariuszu filmowym (nie mam 100% pewności, bo tylko czytałem, filmu nie widziałem) kto inny podróżował obok kierowcy.
18-06-2013 18:35

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.