» » Niezwykła historia Marvel Comics

Niezwykła historia Marvel Comics


wersja do druku

O narodzinach giganta

Autor: Redakcja: Kuba Jankowski, Mały Dan

Niezwykła historia Marvel Comics
Kto tak naprawdę wymyślił postać Spider-Mana? Jaka atmosfera panowała w mitycznej Zagrodzie? Dlaczego Jack Kirby wielokrotnie obrzucał błotem Stana Lee w mediach? Co jest ważniejsze: postać czy jej twórca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce Niezwykła historia Marvel Comics, którą napisał Sean Howe.

Howe zaczyna snuć opowieść o przemyśle komiksowym już od roku 1908, czyli od czasu, kiedy urodził się Martin Goodman (pierwszy wydawca Marvel Comics), a kończy ją na krótkich uwagach na temat wydarzeń współczesnych, jak zmiana naczelnego w 2010, epizodyczne pojawianie się Stana Lee w serialach i filmach czy przejęcie tego wydawnictwa przez Disneya. Najszerzej omówionymi okresami istnienia Marvela są dekady od lat 50. do lat 80., natomiast znacznie mniej miejsca poświęcono ostatniemu dwudziestoleciu. W pierwszej wspomnianej części większość tekstu to opisy powstawania kolejnych superbohaterów. Autor mówi o tym, jak toczyły się ich losy i zmieniały koncepcje wraz z przechodzeniem pod skrzydła kolejnych redaktorów i rysowników. Zajmuje się także konfliktami, jakie zachodziły w środowisku komiksowym między kultowymi dzisiaj autorami (jak Kirby, Lee, Ditko czy Miller). Również w tej części autor umieszcza dość szczegółowy opis szeregu zmian dotyczących kultury komiksowej (a także dystrybucji czy sposobów sprzedaży) mających miejsce na przestrzeni tych lat. Temu elementowi znacznie mniej miejsca poświęcono w partiach dotyczących dalszych dekad istnienia Marvela.

Jedną z najciekawszych cech tej książki jest fakt, że Howe uniknął stworzenia polukrowanej laurki Marvelowi. Przytaczane wypowiedzi wielu osób, opis praktyk jakie w wydawnictwie przez lata były normą, sposób traktowania niektórych współpracowników czy postępowanie w kwestii praw autorskich dość poważnie (i negatywnie) rzutują na wizerunek tej firmy. Emocjonalność wypowiedzi i bezduszność niektórych decyzji jest sprzeczna z przedstawianiem Marvela w mediach. Howe pozwala czytelnikowi obserwować zachodzącą na przestrzeni lat przemianę wydawnictwa z projektu tworzonego przez zapaleńców dla zapaleńców w korporację, której wartość rynkowa liczona jest w miliardach dolarów. Najbardziej dostaje się chyba Stanowi Lee, którego nawet laicy komiksowi mogą kojarzyć jako twórcę postaci Spider-Mana. Stan zostaje odmalowany jako geniusz lat 50. i 60., choć z upływem dekad coraz bardziej oddalał się od przemysłu komiksowego, próbując promować się jak najszerzej mediach. Dochodziło do sytuacji, kiedy Lee nie wiedział co Marvel wydaje, a mimo to odgrywał rolę guru oraz kogoś kontrolującego działalność wydawnictwa. Dla fanów najbardziej interesujące będą z pewnością dość szczegółowe opisy powstawania kolejnych superbohaterów (proces ten był często chaotyczny) oraz to, w jaki sposób były podejmowane decyzje dotyczące kluczowych i dramatycznych momentów dotyczących poszczególnych postaci. Te relacje oraz to, jak wiele rzeczy powstało przypadkiem, a jak wiele projektów skasowano, jest naprawdę zaskakujące.

Książka ma też parę pomniejszych wad: kwestię nierównej ilości tekstu poświęconego poszczególnym epokom czy też pewną chaotyczność wypowiedzi – w niektórych fragmentach autor skacze bez żadnych powiązań od tematu do tematu, na przykład kończąc akapit o zmianach w danej serii, wtrącając bez związku akapit o wydawcy i wracając do opisu innej serii komiksowej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mimo tych drobnych niedogodności, Niezwykła historia Marvel Comics to pozycja warta przeczytania dla każdego, kto w jakimkolwiek stopniu interesuje się tym wydawnictwem lub chociażby pojedynczymi wydawanymi przez nie komiksami. To rzetelne i szczegółowe przedstawianie przeszłości (i odrobinę również teraźniejszości) jednego z gigantów współczesnej kultury popularnej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
Tytuł: Niezwykła historia Marvel Comics (Marvel Comics: The Untold Story)
Autor: Sean Howe
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawca: Sine Qua Non
Data wydania: 6 listopada 2013
Liczba stron: 512
Oprawa: twarda
Format: 140x205 mm
ISBN-13: 978-83-7924-081-4
Cena: 59,90 zł

Komentarze


Kuba Jankowski
   
Ocena:
0

Trzeba zawrzeć w liście do Gwiazdora prośbę o tę książeczkę ;) Fajnym jej dopełnieniem byłby film dokumentalny o Stanie Lee - leciał na festiwalu, o tutaj

28-11-2013 12:51
Mały Dan
   
Ocena:
0

też chcę: przeczytać książkę i zobaczyć film... :)

07-12-2013 12:30
smoq84
   
Ocena:
0

Pozycja obowiązkowa dla każdego prawdziwego fana Marvel Comics. Mimo pozornie nudnego tematu oraz sporej liczby stron, czyta się bardzo przyjemnie i czasami ciężko się oderwać. Ogrom informacji dotyczących historii wydawnictwa, twórców, serii wydawniczych, sytuacji w branży, jak i samych bohaterów komiksowych robi wrażenie.

No ale jakby nie było trzeba mieć trochę hopla na punkcie Marvel, bo jakby nie było jest to książka biograficzna, na którą składają się suche fakty, cytaty i opisy funkcjonowania formy na przełomie kilkudziesięciu lat jej istnienia.

31-01-2014 11:06

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.