» Baza komiksów » Komiksy » Niewinny pasażer

Niewinny pasażer


wersja do druku
%DANE%

Niewinny pasażer to poetycka podróż w nieznane, pełna niedopowiedzeń historia pozostawiająca miejsce do własnej interpretacji. Tytułowy pasażer trafia na statek, którym ma nadzieję dopłynąć do upragnionego celu swojej wyprawy – do źródła, które do końca pozostaje zagadką. Martin tom Dieck buduje swoją opowieść umiejętnie grając czernią i bielą, w zależności od potrzeby z wyczuciem upraszczając rysunek do minimum lub zagęszczając kreskę. Dzięki temu powstała całość, przykuwająca uwagę oryginalną formą graficzną, która do ostatniego obrazu niepokoi i zastanawia.

Niewinny pasażer otrzymał Nagrodę Max und Moritz.

"Komiks nie jako masowy produkt do szybkiej konsumpcji, ale opowieść obrazkowa, która przy każdym ponownym czytaniu pozwala odkrywać nowe wymiary."
Jonas Engelmann – literaturkritik.de

"Dieck twierdzi, że jego opowieści są "improwizowane", ale ta książka w przemyślany sposób nawiązuje do współczesnej myśli filozoficznej (...) Rysunki, które balansują pomiędzy ciężarem tuszu, a lekkością, która prawie ulatuje ze strony."
www.indyworld.com

"Martin tom Dieck jest jedną z gwiazd ruchu współczesnego niemieckiego komiksu. W tej książce jego kreska jest ekspresjonistyczna i łączy się ze stylem hamburskiej sceny komiksowej – moim zdaniem piękna. (...) Historia nie jest oparta na typowych formach narracji, raczej rozgrywa się w świecie uczuć i emocji. Niesamowita praca."
Forbidden Planet International


Martin tom Dieck urodził się w 1963 r. w Oldenburgu. Studiował w latach 1986-1992 ilustrację w Hamburgu, gdzie dotąd mieszka. W 1992 r. otrzymał stypendium miasta Alsfeld, które umożliwiło mu publikację pierwszej noweli graficznej Niewinny pasażer. Za tę książkę otrzymał Nagrodę Max und Moritz. Do francuskiej antologii Lapin, wspólnie z autorem Jensem Balzerem, Dieck stworzył swoją najbardziej znaną postać – Deleuze. Dwie książki, które poświęcił temu bohaterowi, dedykowane zostały pamięci nieżyjącego francuskiego filozofa Gilles Deleuze. Po raz drugi Martin tom Dieck otrzymał Nagrodę Max und Moritz w 2000 r. jako najlepszy niemiecki rysownik.


Źródło: Ladida Books
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.