» Niecodziennik MKK

Niecodziennik MKK

Dodał: Jeżol

Niecodziennik MKK
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Niecodziennik MKK  - Poltergeist patronem
Tytuł: Niecodziennik MKK
Scenariusz: Martyna Krutulska-Krechowicz
Rysunki: Martyna Krutulska-Krechowicz
Wydawca: Stowarzyszenie Forum Art
Data wydania: 2013
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały

Publikacja ta będzie zawierała w 160 stronach komiksy publikowane dotąd w internecie na stronie Martyny oraz materiał dotąd nigdzie nie publikowany.

Uniwersalne i podane z poczuciem humoru komiksy Martyny Krutulskiej-Krechowicz są zapisem spostrzeżeń i rzeczywistości ją otaczającej. Autorka opisuje, ilustruje i bada ludzkie zachowania, poświęcając swoją uwagę głównie szeroko pojętej kobiecości.

„Już sam tytuł - Niecodziennik - odwraca kota ogonem i pokazuje, że każdego dnia zdarzają się nam przedziwne sytuacje. Przypomina, że te małe, często niewiele znaczące chwile z życia, niosą ze sobą duży ładunek emocji i doświadczeń. Zarazem lektura ta uświadamia czytelnikowi, że chyba jednak nie ma problemów z głową, skoro inni też miewają podobne myśli” – stwierdza Paweł Timofiejuk.

Niecodziennik MKK to komiksy autorstwa zielonogórzanki, Martyny Krutuskiej-Krechowicz, które bardzo trafnie obrazują stosunki międzyludzkie naszych czasów. Sceny, które przedstawia autorka, są odzwierciedleniem rzeczywistych historii, jakie spotkały ją samą lub też osoby z grona jej znajomych. Niecodziennik jest ironicznym komentarzem, a nawet obrazem współczesnego dnia codziennego młodych ludzi, pokolenia 20 i 30+. W albumie Martyny odnajdujemy szereg spraw, które nas dotyczą; zarówno sprawy codzienne, jak i dylematy moralne czy materialne, sytuacje związkowe, obrazy z życia singielki, która żyje tu i teraz, tak jak my.

Martyna pilnie przypatruje się naszej codzienności i obrazuje ją w umiejętny i przystępny sposób. Niecodziennik jest komentarzem, a nawet obrazem współczesnego dnia codziennego młodych ludzi. Jego fragmenty wielokrotnie ukazywały się na tak popularnych stronach jak demotywatory.pl czy kwejk.pl, gdzie otrzymywały wiele pozytywnych komentarzy (średnio 1200 – http://niecodziennikmkk.blogspot.com, www.facebook.com/Niecodziennik), a co ważniejsze były chętnie cytowane i udostępniane, co dobitnie pokazuje, iż treści przedstawiane przez Martynę są rozumiane i podzielane przez wiele innych osób.

Targetem dla tego wydawnictwa są głównie osoby w wieku 20-35 lat, zwłaszcza panie. Kobiety te, poprzez brak twarzy u postaci występujących w komiksie oraz poprzez brak jasnego określenia miejsca akcji, będą mogły się utożsamiać z wieloma bohaterkami i wydarzeniami przedstawionymi w komiksie.

Mimo tak kobiecej tematyki, a może właśnie dzięki niej, komiks ukazujący się w Internecie na stronie Martyny, czyta wielu mężczyzn. Są oni z natury ciekawi kobiecego punktu widzenia. W Niecodzienniku autorka sprzedaje nam sytuacje z życia w sposób dosadny i bezpośredni, czyli najlepszy do odczytania dla mężczyzny.

Papierowe wydanie Niecodziennika stwarza możliwość dotarcia do nowych odbiorców sztuki sekwencyjnej, jaką jest komiks. Umożliwia również utrwalenie prac Martyny. Nadal chętniej sięgamy po papierowe wydania niż po e-booki, chętniej obcujemy z namacalną książką, albumem, poświęcamy mu wtedy więcej czasu, wracamy do niego, analizujemy, czytamy od nowa. Do treści pokazywanych na stronach wracamy rzadziej, poświęcamy im maksymalnie kilka sekund, jesteśmy niecierpliwi. Zupełnie inny jest odbiór przy wykorzystaniu innego medium.

Już 29 września br., podczas Bachanaliów Fantastycznych w Zielonej Górze, komiks będzie miał swoją uroczystą prapremierę. Premiera publikacji zaplanowana jest podczas 24  Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi.

Pomysłodawcą i realizatorem wersji drukowanej komiksów Martyny jest Stowarzyszenie Forum Art. Realizacja zadania była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zielona Góra.

 

Źródło: Gildia Komiksu

Galeria

Niecodziennik MKK
Niecodziennik MKK
Niecodziennik MKK
Niecodziennik MKK
Zobacz wszystkie »
Tagi: Martyna Krutulska-Krechowicz | Stowarzyszenie Forum Art | Niecodziennik MMK

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.