» Recenzje » My Hero Academia. Akademia bohaterów #26-30

My Hero Academia. Akademia bohaterów #26-30


wersja do druku

Młodzi superbohaterowie idą na wojnę

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

My Hero Academia. Akademia bohaterów #26-30
Poprzednie tomy My Hero Academia wyraźnie zasygnalizowały, że złoczyńcy wkrótce wykonają swój ruch, a nastoletni bohaterowie będą mieli znacznie ważniejsze problemy niż to, jak radzą sobie w szkole. Nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie – otrzymujemy tu bowiem najbardziej tętniący akcją wątek fabularny ze wszystkich dotychczasowych, po którym nic już nie będzie takie samo.

Szpiegujący połączone siły Ligi Złoczyńców i Frontu Wyzwolenia Hawks zdobył ważne informacje o ich planowanej ofensywie, które udało przekazać się odpowiednio wcześniej Endeavorowi i pozostałym bohaterom. Zagrożenie przez nich szykowane jest śmiertelnie poważne, zatem elitarny oddział herosów wykonuje pierwszy ruch, próbując powstrzymać pracującego dla All for One doktora Garakiego przed dokończeniem tajemniczej operacji na Shigarakim, po której ma się on stać jeszcze silniejszy. Deku i pozostali uczniowie tymczasem mają zająć się ewakuacją miast położonych blisko szpitala oraz bazy Frontu Wyzwolenia. Nie trzeba długo czekać, by sytuacja wymknęła się spod kontroli – dla obu stron konfliktu rozpoczyna się walka na śmierć i życie.

Ów wątek stanowi najdłuższy ze wszystkich zamieszczonych do tej pory na kartach mangi, przebijający pod tym względem nawet ten poświęcony Overhaulowi w tomach 14-18. Tym razem Horikoshi poradził sobie jednak znacznie lepiej z opowiedzeniem rozbudowanej, spójnej historii. Nie dość, że skala przedstawianych tu wydarzeń jest znacznie większa niż kiedykolwiek wcześniej, to na dodatek umiejętnie rozłożył ciężar poszczególnych scen na konkretne postacie tak, że nie tylko protagonista, ale i wielu bohaterów drugoplanowych otrzymuje sporo miejsca, by się wykazać i zaprezentować swój rozwój.

Swoje własne, istotne role do odegrania w fabule mają tu między innymi Endeavour, Hawks, Twice, Mirko, Eraserhead, Kremator i inni, a sam Deku zaczyna wpływać na przebieg wydarzeń dopiero w drugiej połowie omawianego wątku. Za sprawą takiego rozwiązania uniknięto wywołania wrażenia, że wszystko kręci się tylko i wyłącznie wokół głównego bohatera (choć pozostaje on ważny) – i słusznie, jako że są inne postaci są często bardziej interesujące pod względem osobowości i motywacji, niż sam Midoriya. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że gdyby mangace na tym zależało, to jeszcze więcej rozdziałów dałoby się poświęcić na pewne wątki poboczne bez zbytniego zwalniania tempa akcji, ale zdecydował się on jednak na zachowanie umiaru – i słusznie, bo tego typu zabiegi rzadko kończą się dobrze dla samej fabuły. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mangace bardzo dobrze wyszło przedstawienie akcji w ten sposób, by cały czas był utrzymany odpowiedni suspens, podczas gdy napięcie związane z śledzeniem rozgrywających się na kartach komiksu wydarzeń motywuje czytelnika do kontynuowania lektury. Konflikt rozgrywa się w dwóch lokacjach w tym samym czasie, zatem akcja przeskakuje co kilka rozdziałów z miejsca na miejsce. Ma to na celu nie tylko pokazanie, jak rozwija się sytuacja na froncie innym niż ten dotychczas obserwowany, ale skutkiem jest też tymczasowe przerwanie wątku śledzonego do tej pory – nie drażni to jednak, a sprawia, że chcemy czytać dalej, by dowiedzieć się, co się stanie.

Wspomniałem wcześniej, że autor mógł spokojnie pociągnąć wątek wojny jeszcze dłużej, ale jednocześnie muszę przyznać, że kilka z ostatnich rozdziałów mu poświęconych cechuje się nieco niższym poziomem niż poprzednie części. Problem leży tu przede wszystkim w tym, iż Horikoshi najwyraźniej chciał zmieścić jak najwięcej motywów w jak najmniejszej przestrzeni, przez co ostatecznie dochodzi do pewnego rodzaju przesytu epickością. Nagły ratunek ze strony bohatera pojawiającego się na ostatniej stronie rozdziału, czy też pojawienie się złoczyńcy, za sprawą którego sytuacja dodatkowo wymyka się spod kontroli, robią oczywiście wrażenie, ale nie wtedy, gdy następują niemalże co chwila – a tak to niestety wypada w tomie trzydziestym. Nie jest to wprawdzie wada, która zburzyłaby wywołane wcześniej bardzo pozytywne odczucia z lektury, aczkolwiek należy przyznać, że nie pozwala ona na uznanie recenzowanych tomów za idealne. Mieszane odczucia wywoła zapewne też jeden ze zwrotów akcji, który można było przewidzieć dobre dwadzieścia tomów temu, ale moim zdaniem nigdy nie miał on zaszokować czytelnika nieprzewidywalnością – pełnił on raczej funkcję Strzelby Czechowa, która nareszcie wypaliła, spełniając tym samym swoje zadanie… i robi to bardzo dobrze, bowiem sceny z nią związane są jednymi z najbardziej zapadających w pamięci z całej mangi.

Podsumowując, My Hero Academia nie zawodzi, kończąc akt drugi opowiadanej tu historii w świetnym stylu. Jeśli ten poziom uda się utrzymać, to będziemy mieli do czynienia z jedną z najlepszych mang młodzieżowych w historii shonenów – pozostaje zatem liczyć, że Horikoshi uniknie błędów popełnianych przez innych twórców i doprowadzi Akademię Bohaterów do końca, na jaki seria ta zasługuje.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tytuł: My Hero Academia. Akademia bohaterów #26
Scenariusz: Kohei Horikoshi
Rysunki: Kohei Horikoshi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 15 marca 2021
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8242-001-2
Cena: 21,99 zł

Tytuł: My Hero Academia. Akademia bohaterów #27
Scenariusz: Kohei Horikoshi
Rysunki: Kohei Horikoshi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 4 maja 2021
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8242-002-9
Cena: 21,99 zł

Tytuł: My Hero Academia. Akademia bohaterów #28
Scenariusz: Kohei Horikoshi
Rysunki: Kohei Horikoshi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 15 czerwca 2021
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8242-003
Cena: 21,99 zł

Tytuł: My Hero Academia. Akademia bohaterów #29
Scenariusz: Kohei Horikoshi
Rysunki: Kohei Horikoshi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 3 sierpnia 2021
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8242-004-3
Cena: 21,99 zł

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: My Hero Academia. Akademia bohaterów #30
Scenariusz: Kohei Horikoshi
Rysunki: Kohei Horikoshi
Wydawca: Waneko
Data wydania: 15 września 2021
Tłumaczenie: Karolina Dwornik
Oprawa: miękka z obwolutą
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 978-83-8242-001-2
Cena: 21,99 zł



Czytaj również

My Hero Academia. Akademia bohaterów #22-25
My Villain Academia
- recenzja
My Hero Academia. Akademia bohaterów #19-21
Moment na rozluźnienie i znów do akcji
- recenzja
My Hero Academia. Akademia bohaterów #04-08
Szkolne i pozaszkolne perypetie młodych herosów
- recenzja
My Hero Academia. Akademia bohaterów #01-03
Wschodni superbohaterowie w zachodnim stylu
- recenzja
My Hero Academia. Akademia bohaterów #14-18
Staże w superbohaterskim wydaniu
- recenzja
My Hero Academia. Akademia bohaterów #09-13
Koniec początku
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.