» » Mroczne plany

Mroczne plany


wersja do druku

Jakaś wyblakła ta ciemność

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Mroczne plany
Chyba niewielu komiksowych artystów wypracowało sobie w Europie taką markę, jak Milo Manara. Włoch zapracował na swój status, będąc obecnym w branży już od pięćdziesięciu lat. Czego więc można było się obawiać sięgając po Mroczne plany?

Erotyzm w komiksach to specjalność zakładu włoskiego twórcy, chociaż szczęśliwie nie zawsze cel sam w sobie; mimo że widoczny jak na dłoni, to często np. podkreślał ogólny humoryzm sytuacji, czego najlepszym przykładem jest Guliweriana. W przypadku Mrocznych planów sprawa wygląda diametralnie inaczej: Manara przedstawia mroczną stronę seksu, będącego elementem przemocy, której esencją nie jest nawet odbycie stosunku, ale upokorzenie bogu ducha winnej osoby.

Pierwsze opowiadanie, Fatalne spotkanie, może wydawać się bardzo znajome wielu polskim odbiorcom. Jego treść aż nadto przypomina historię, która stała się kanwą dla filmu Dług. Lubiący luksusy, obiecujący młody polityk, popada w długi, których nie może spłacić. Niestety pożyczka zaciągnięta została u niewłaściwych osób, a zespół windykacyjny postępuje wyjątkowo brutalnie, w ramach rekompensaty codziennie gwałcąc bogu ducha winną małżonkę pechowego kredytobiorcy.

W pierwszej chwili opowiadanie może wydawać się wyjątkowo prostym utworem, z założenia epatującym jedynie brutalnym seksem. Jednakże wraz z postępem lektury, oczom czytelnika wyłania się bardziej złożona intryga: teoretyczni sprzymierzeńcy okazują się spiritus movens zła, które spotkało Valerię, bliscy stają się zupełnie obcy, a jedyną osobą przejawiającą jakiekolwiek ludzkie odruchy – chociaż okazującą to w możliwie najgorszy sposób – jest kat ofiary.  Właśnie twist fabularny tego raptem czterdziestostronicowego utworu stanowi o jego największej sile, udowadniając tym samym, że to nie o brutalne sceny seksu chodziło w tym opowiadaniu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Drugi utwór, www Trzy dziewczyny w sieci, już nie budzi specjalnych emocji. Ot, dwie dziewczyny zarabiają na życie pozwalając się obserwować w kamerce internetowej. Presja sponsora sprawia, że panie muszą zdecydować się na odważniejsze sceny, aniżeli spożywanie obiadu, a już pełne szaleństwo wybucha, kiedy dołącza do nich trzecia przedstawicielka płci pięknej. Wraz z nią przybłąkuje się niechciany absztyfikant, no i zaczynają się problemy. Niestety, wszystko co następuje potem jest po prostu przewidywalne do bólu, a tekst tak samo szybko umyka z pamięci, jak w niej zagościł. Sytuacji nie jest w stanie odmienić fakt, że Manara porusza bardzo ważne tematy: ekshibicjonizmu i jego granicy, sprzedaży swojej intymności oraz niebezpieczeństw z tego wynikających, ale nie skutkuje to jakimiś oryginalnymi czy skłaniającymi do refleksji przemyśleniami. 

Manara to artysta charakterystyczny, niezmiernie łatwy do rozpoznania dzięki wypracowanemu przez lata stylowi. Ocena czarno-białych kadrów nie nastręcza żadnych problemów: fani artysty naturalnie polubią grafiki, a i osoby nie mające wcześniej styczności z ilustratorem powinny docenić jego kunszt, niezależnie od podjętej tematyki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Banałem jest napisać, że Mroczne plany to nie jest komiks dla szerokiego grona odbiorców. Jednakże w tym banale zawiera się zwykła prawda, nie ograniczająca się jedynie do szaty graficznej: treść utworów sprawia, że jest to dzieło tylko i wyłącznie dla dorosłych czytelników, a do tego lubiących sensacyjno-erotyczne klimaty, ewentualnie ceniących twórczość Włocha samą w sobie. Wszyscy inny mogą sobie omawiany komiks odpuścić – nie znajdą tutaj niczego interesującego z ich perspektywy.

Ale nawet fani Manary nie mają zbyt wielu powodów do radości. Mroczne plany to utwór jednorazowy i niestety nie sposób sobie wyobrazić jego powtórnej lektury, zwłaszcza że tylko jedno z opowiadań zasługuje na uwagę. Brakuje tutaj smaczków, ukrytych treści lub skrzętnie ukrytych na drugim planie detali, które można by odkryć przy ponownym przeczytaniu. Trzymanie na półce tego albumu obawiam się, że zainteresuje tylko i wyłącznie kolekcjonerów komiksów włoskiego artysty.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Mroczne plany
Scenariusz: Milo Manara
Rysunki: Milo Manara
Seria: Mroczne plany
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 20 września 2018
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 90
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: czarno-biały
Cena: 50,00 zł
Tytuł oryginalny: Noirs desseins
Wydawca oryginału: Albin Michel / Drugstore
Data wydania oryginału: 2006Czytaj również

Rycerze Heliopolis #2: Albedo, faza bielenia
Gdy korona to za mało
- recenzja
Barakuda #2: Blizny
Intymne życie piratów
- recenzja
Bouncer #2: Do piekła i z powrotem
Nadzieja matką głupich
- recenzja
Sandman: Noce nieskończone
Bracia i siostry Snu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.