» Recenzje » Mity Afryki w komiksie

Mity Afryki w komiksie


wersja do druku

Szczypta Afryki w Polsce

Redakcja: Mały Dan

Mity Afryki w komiksie
O komiksie afrykańskim wiemy niewiele, o samej Afryce troszkę więcej, choć zapewne akurat o bogatej mitologii związanej z różnorodnymi wierzeniami opowiedzieć by nam mogli wyczerpująco jedynie specjaliści. Zadania częściowego przybliżenia takiej tematyki podjęli się uczestnicy warsztatów komiksowych, które wraz ze zorganizowaną w czerwcu 2014 wystawą, były częścią pierwszej edycji programu Mity Afryki. Przedsięwzięcie organizował Staromiejski Dom Kultury w Warszawie, a same warsztaty poprowadziła Berenika Kołomycka.

Pięciu autorów, których prace opublikowano w tym albumie, to Adam Wiśniewski (Mit o powstaniu świata według ludu San), Angelika Szkołuda (Mit o powstaniu śmierci według ludu Masajów), Kasia Strzałkowska (Mit o powstaniu świata według ludu Jorubów), Marcin Oszczyk (Mit o powstaniu śmierci według ludu Nupe) i Paulina Koniuch (Mit o stworzeniu bydła). Jak widać w grupie pięciu opowieści mamy po dwa mity o stworzeniu śmierci i stworzeniu świata oraz jeden o stworzeniu bydła. Stawarza to ciekawą perspektywę porównawczą - można zobaczyć jak bardzo różnią się od siebie kultury afrykańskie w pojmowaniu i próbach wyjaśniania stworzenia poszczególnych jego elementów. Są to podejścia bardzo różniące się choćby od wizji przeważających w starej Europie religii i naszego sposobu rozumowania. Dlatego zdają się nam bardzo egzotyczne, co w komiksach piątki autorów nie zginęło.

Zastanawiające jest to, że oprócz Kasi Strzałkowskiej, wszyscy autorzy postawili na bardzo uproszczony rysunek. Być może to efekt ograniczeń czasowych. Kasia Strzałkowska w sumie też posługuje się dosyć prostymi kształtami, ale za to fantastycznie wypełnia drugoplanowe pustki kolorem. Angelika Szkołuda w swojej pracy pozostawia natomiast irytująco białe tła. Marcin Oszczyk rysuje tylko kontury i próbuje bawić się układami kadrów, które u pozostałych uczestników warsztatów są regularne. Paulina Koniuch wypełnia swoje rysunki kolorem tak, jak gdyby chciała naśladować dosyć nieporadne kredkowe zamalowywanie wykonywane przez dziecko. Jednak w zasadzie nikt poza Adamem Wiśniewskim nie stara się nawet pobawić komiksowymi sztuczkami. U tego autora widać wyraźnie wyczucie rytmu i sposobów narracji komiksowej. To u niego linie świata przedstawionego przecinają pojedyncze kadry i łączą wydzielone ich ramkami przestrzenie w jedną większą całość. Tworzy ten zabieg narracyjne sekwencje i nadaje opowiadanemu mitowi płynności. W przypadku pozostałych autorów mamy do czynienia z ilustracjami zamkniętymi ściśle w komiksowych ramkach, a sekwencyjność zapewnia ciągły tekst rozbity głównie na narracyjne prostokąty.

W tej publikacji oczywiście nie mogło zabrać kilku słów wstępu od ludzi ze SDK i od prowadzącej warsztaty Bereniki Kołomyckiej. Każdą z pięciu historyjek komiksowych poprzedza słowo od autora, a na końcu albumu możemy zobaczyć galerię zdjęć z warsztatów. Mity Afryki to siłą rzeczy komiks tematycznie wybiórczy i bardzo niedoskonały warsztatowo, no ale przecież jego twórcy dopiero się uczą rzemiosła, więc na pewno udział w projekcie dał im odpowiedź na to, czy chcą inwestować w przygodę z komiksem. Dodajmy jeszcze dla zainteresowanych, że publikacja SDK jest komiksem bezpłatnym.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
3.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kultury i postaci Afryki #01: Mity Afryki w komiksie. Program edukacji kulturalnej
Scenariusz: Adam Wiśniewski, Angelika Szkołuda, Katarzyna Strzałkowska, Marcin Oszczyk, Paulina Koniuch
Rysunki: Adam Wiśniewski, Angelika Szkołuda, Katarzyna Strzałkowska, Marcin Oszczyk, Paulina Koniuch
Seria: Kultury i postaci Afryki
Wydawca: Staromiejski Dom Kultury w Warszawie
Data wydania: 2014
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Cena: 0,00 zł



Czytaj również

Varia #23
Kratka v kratkę na pół, czyli po 11
Festiwal Komiksowa Warszawa 2014
Za ostatnią dychę...
- recenzja
Tej nocy dzika paprotka
…zjadła moją mamę
- recenzja

Komentarze


blublu
   
Ocena:
+1

czy mozna gdzies przez internet zamowic ten album?

15-08-2014 14:48
Kuba Jankowski
   
Ocena:
+1

Hej, napisz mi na PW polterowe na jaki adres mam wysłać, to po powrocie do Polski ci podeślę. Może tak być? Po 6 września będę w kraju, to się tym zajmę. O ile chce ci się tyle czekać ;)

15-08-2014 19:17
zento
   
Ocena:
0

Hej, podtrzymuję pytanie Blublu, czy gdzieś można zamówić ten album? U Wydawcy tylko "w konkursach".

16-08-2014 09:01
Kuba Jankowski
   
Ocena:
0

Hmm, w stopce technicznej na końcu albumu widniej info "egzemplarz bezpłatny". Wydawcą jest Staromiejski Dom Kultury - wyszperajcie do nich w necie telefon, albo maila [albo napiszcie do Młota - szefa działu komiksowego, może on ma kontakt mailowy bezpośredni do kogoś] - i dzwońcie/piszcie - z doświadczenia wiem, że instytucje tego typu jak domy kultury czasami na prośbę wysyłają egzemplarze. Jeśli jesteście z Warszawy, do wybierzcie się tam bezpośrednio i zapytajcie. Akurat Staromiejski Dom Kultury, który pamiętam sprzed lat kiedy użyczał naszej studenckiej grupie teatralnej sceny w swoim teatrze, zawsze był dosyć blisko z ludźmi i nie stawiał instytucjonalnych barier. Warto spróbować ;)

Oczywiście po otrzymaniu adresu - blublu - komiks wyślę!

16-08-2014 13:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.