» Recenzje » Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego

Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego


wersja do druku

Opowieści o budowaniu i niszczeniu

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Joanna 'Taun_We' Kamińska

Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego
Współczesny marketing przyzwyczaił nas, że towar oferowany jest pod rozmaitymi postaciami. Powieści przenoszone są na taśmę filmową, na tej bazie powstają gry oraz zabawki. I w ten sposób kółko się kręci, a komiksowy Minecraft jest tego najlepszym przykładem.

Minecraftowe szaleństwo stało się udziałem mnóstwa dzieciaków, które potrafią spędzać godziny przed ekranem, wznosząc w wirtualnym świecie naprawdę fantastyczne rzeczy. Nie będę też ukrywał, że pojawienie się komiksu Minecraft: Opowieści ze Świata podstawowego podsunęło mi myśl, aby połączyć przyjemnym z pożytecznym i poprzez ulubione uniwersum zachęcić pociechę do lektury. Czy jednak album nadaje się dla dziewięciolatki?

Znalazło się w nim miejsce na sześć opowiadań różnych scenarzystów oraz ilustratorów. Terminologicznie wszystkie teksty w sposób oczywisty – w końcu taka jest idea zbioru – nawiązują do cyfrowego pierwowzoru, a i sam świat Minecrafta ma tutaj kluczowe znaczenie. Graficznie jest różnie, różniście. Jedne utwory bezpośrednio, a przy tym bardzo udanie, odnoszą się do charakterystycznej, "kwadratowej" oprawy graficznej gry, ale dwa nijak nie przypominają cyfrowego pierwowzoru i prawdę mówiąc pod względem rysunkowym są najsłabsze. Przypuszczam jednak, że rodzicie chcieliby spytać raczej o treść opowiadań.

Podobnie jak z grafiką, rzecz wygląda ze scenariuszami poszczególnych opowiadań: wszystkie naturalnie nawiązują lub wręcz dzieją się w cyfrowej rzeczywistości, ale ich poziom jest różny. Kilka tekstów należy wyróżnić za wartości edukacyjne. Grieferka może być świetnym narzędziem, by uczulić dziecko, że niszczenie cudzych starań jest rzeczą absolutnie naganną i bardzo przykrą dla innych. Urodziny podejmują temat ludzkiej samotności w szczególnie ważnych chwilach, a Opowieść świnki to klasyczna w swej treści historia o rodzącej się współpracy. Niestety część utworów nie tylko nic nie wnosi, ale wręcz ich treść jest szodliwa. Prym wiedzie tuaj Wiedźma i rozbójnik, tekst o wspólnej rozwałce czego tylko się da, bogato okraszony słownictwem, którym dzieci nie należy jednak częstować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nie ukrywam, że zarówno lekturze komiksu, jak i niniejszemu tekstowi, przyświecała idea weryfikacji albumu pod kątem rodzicielskim. Nie będę kłamał, dorosły czytelnik, o ile nie jest niesamowitym, wręcz unikatowym fanem Minecrafta, w recenzowanym komiksie nie znajdzie dla siebie zupełnie niczego. Takie są fakty i bynajmniej nie jest to zarzut tylko jasne określenie docelowej grupy odbiorców.

Czy w związku z tym mogę polecić album jako lekturę dla dzieciaków? Mam tutaj sporo obaw: jedne utwory są naprawdę niezłe i niosą ze sobą walory edukacyjne, inne zaś są nieco zbyt wulgarne i przekraczają granice słownictwa dla dzieci. Tutaj każdy rodzic musi zdać się na swoją intuicję i samodzielnie określić, czy zakupi komiks, czy nie, a jeśli jednak zdecyduje się na jego nabycie, to które z opowiadań będzie właściwe dla pociechy. Nie skreślam Opowieści ze Świata Podstawowego, bo jest tam kilka znakomitych tekstów, ale też mam wobec nich jasne wątpliwości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Minecraft: Opowieści ze Świata Podstawowego
Scenariusz: Różni
Rysunki: Różni
Seria: Minecraft
Wydawca: Egmont Polska, Egmont
Data wydania: 3 czerwca 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Liczba stron: 88
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328196391Czytaj również

Monstrous Compendium Volume 3: Minecraft Creatures
Wielościany na stole
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.