» Recenzje » Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Filmowe adaptacje książek oraz komiksów to już powszechny obrazek. Rynek zalewany jest również literackimi konwersjami gier komputerowych. Na tym tle rysunkowe wersje książkowych bestsellerów to przytłaczająca mniejszość. Z tym większą ciekawością sięgnąłem po komiksową odsłonę pierwszej powieści z serii Millennium.

Otwierający komiksowy cykl album Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet na podstawie książki o tym samym tytule. Literacki pierwowzór spotkał się na świecie z dużym uznaniem, a na jego bazie powstały również dwie filmowe produkcje, jedna skandynawska z roku 2009, druga już hollywoodzka, mająca swoją premierę w roku 2011. Komiksowa wersja ujrzała światło dzienne w roku 2013, a więc już stosunkowo późno.

Autorski duet w składzie Sylvain Runberg (scenariusz) oraz Jose Homs (rysunki) podszedł do książkowego oryginału z dużym pietyzmem i szacunkiem, co jest widoczne już od pierwszym kadrów. Runberg nie pozwala sobie na indywidualne interpretacje wydarzeń opisanych przez Stiega Larssona, wykorzystując komiks jako formę dodatkowego medium, dzięki któremu możliwe jest dotarcie do szerszego grona odbiorców, rezygnując tym samym z osobistych aspiracji do stworzenia czegoś unikatowego.

Trzeba jednak przyznać, iż skoncentrowanie wysiłków na przeniesienie kryminału z kart powieści na planszę komiksu wyszło Runbergowi wyśmienicie. Mimo iż komiksowe kadry serwując gotowe obrazy w znacznym stopniu wyręczają fantazję odbiorcy, to jednak scenarzysta na przestrzeni całego albumu skutecznie podtrzymuje koncentrację czytelnika, pobudzając przy tym ciekawość. Atmosfera tajemnicy oraz odkrywanych stopniowo dramatycznych wydarzeń z przeszłości jest jednym z niepodważalnych atutów komiksu, broniąca się zarówno jako komiksowa adaptacja, jak i historia czytana zupełnie samodzielnie w oderwaniu do książki. I trzeba przyznać, iż to chyba jest największy sukces Runberga, który sprostał niełatwemu zadaniu zmierzenia się z uznanym utworem i stworzył dzieło zarówno dla fanów oryginału, jak czytelników nie mających dotąd styczności z serią Millennium.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niełatwe zadanie miał zresztą również Homs. Grafik musiał zmierzyć się nie tylko ze słowem pisanym, ale i wyobrażeniem uchwyconym przez obiektyw filmowej kamery. Ale za to, w przeciwieństwie do kolegi scenarzysty mógł również zaoferować więcej osobistej inwencji. I szczerze mówiąc Homs skorzystał z tej furtki. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet reprezentują sobą bardzo solidny warsztat ilustratorski. Kadry obfitują w detale, reprezentując raczej realistyczną – chociaż nieco wygładzoną – stylistykę. Świetnie wypadają również sceny dynamiczne, zaś prawdziwymi perełkami są jednostronicowe interwały odsłaniające przed czytelnikami brutalne wydarzenia z przeszłości. Całość skąpana została w beżowo-szarych tonach, dodatkowo eksponujących tajemnicę będącą przedmiotem śledztwa.

Wisienką na torcie są interesujące kreacje bohaterów, reprezentujące pełen zakres charakterów i postaw. Oczywiście jest to raczej zasługa Larssona, aniżeli Runberga, aczkolwiek warto zauważyć, że i w tym elemencie scenarzysta poradził sobie bez większych zastrzeżeń. Cieszy również to, iż polski wydawca komiksowej serii, czyli Egmont, dostosował się poziomem edytorskim do jakości samego dzieła. Solidny, kredowy papier eksponuje treść utworu. Zabrakło może jedynie twardej oprawy, ale cóż, nie można mieć wszystkiego.

Komiksowa adaptacja Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet jest dziełem niemalże perfekcyjnym: intrygującym i wciągającym od pierwszej do ostatniej strony, będąc gratką dla fanów powieści, jak i miłośników komiksu jako formy wyrazu. Należy mieć tylko nadzieję, iż kolejne odsłony utrzymają poziom epizodu otwierającego cykl.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Millennium #1: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Scenariusz: Sylvain Runberg
Rysunki: José Homs
Seria: Millennium
Wydawca: Egmont
Data wydania: 15 marca 2017
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 128
Format: 21,6 x 28,5 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-1836-2
Cena: 59,99 złCzytaj również

Millennium Saga (wyd. zbiorcze)#2: Nowi spartiaci
W krainie spisków i banałów
- recenzja
Władza #1: Pora demonów
W drodze do sanktuarium
- recenzja
Millenium Saga #1: Zamrożone dusze
W kraju mlekiem i nienawiścią płynącym
- recenzja
Łowcy relikwii
Dynamicznie i pięknie
- recenzja
Skorpion (wydanie zbiorcze) #2
Bo znowu Templariusze narozrabiali
- recenzja
Armada (wyd. zbiorcze) #4
Upadki i wzloty Navis
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.