» Relacje » Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów 2016

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów 2016


wersja do druku

Komiksy czytane w mieście

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel

Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów 2016
28 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Pomysł na obcowanie z komiksem w przestrzeni publicznej narodził się w 2010 roku z inicjatywy amerykańskich dziennikarzy i blogerów. Brian Heater i Sarah Morean z jednej strony chcieli ocieplić wizerunek komiksu postrzeganego często jako podrzędna rozrywka, a z drugiej strony upamiętnić rocznicę urodzin legendy amerykańskiego komiksu Jacka Kirby'ego, twórcy takich bohaterów z uniwersum Mavela, jak Hulk, X-Men czy Fantastyczna Czwórka. Idea propagowania komiksowego medium poprzez czytanie w przestrzeni miejskiej przyjęła się również w Polsce.

Rozpoczęcie pikniku komiksowego w Warszawa Powiśle

W niedzielę 28 sierpnia w godzinach popołudniowych w okolicach lokalu Warszawa Powiśle przy ulicy Kruczkowskiego 3B, pojawiło się kilku osobników z obrazkowymi historyjkami w rękach. Właśnie w tym miejscu o godzinie 15:00 miał się rozpocząć Miejski Piknik zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe z okazji Międzynarodowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Na wysokości zadania stanęli organizatorzy, którzy zadbali o atrakcyjny program przedsięwzięcia, wydawcy, którzy specjalnie na ten dzień przygotowali kilka komiksowych premier, oraz autorzy, którzy dotarli do stolicy nawet z najbardziej odległych zakątków Polski. Dopisała również publiczność, która uczestniczyła w imprezie do późnych godzin wieczornych, pomimo faktu, że następnego dnia trzeba było wcześnie wstać i pójść do pracy.

Mateusz Skutnik podpisuje zbiorcze wydanie serii "Rewolucje"

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komiksowy piknik w centrum Warszawy zainaugurował Mateusz Skutnik. Artysta poza prezentacją zbiorczego wydania czterech pierwszych tomów serii Rewolucje, albumu który właśnie ukazał się nakładem wydawnictwa Timof Comics, opowiedział krótko o swoich artystycznych planach na najbliższą przyszłość, wśród których znalazły się kolejne odsłony Rewolucji oraz Morfołaki. Ponieważ na stoisku sklepu Gildia.pl można było nabyć zarówno świeżo pachnący drukiem integral Rewolucji, jak i kolejne albumy ze sztandarowej serii Skutnika. Autor z Gdańska przez całe popołudnie podpisywał swoje komiksy nie szczędząc przy tym swoim fanom ani pasjonujących rozmów, ani akwareli, ani tuszu.

Mateusz Trąbiński opowiada o wydawaniu komiksów

Kolejnym punktem programu była prezentacja Mateusza Trąbińskiego dotycząca samodzielnego wydawania komiksów. Doświadczony wydawca związany z oficynami ATY i Bum Projekt zdradzał najbardziej tajemne sztuczki pracy wydawnictwa komiksowego, odgrywając jednocześnie humorystyczne scenki rodzajowe wcielając się w różne postaci i mówiąc różnymi głosami. Jego wystąpienie niestety nie wzbudzało szczególnego zainteresowania wśród zebranej wokół lokalu gawiedzi. A szkoda, bo prelegent odkrył wiele opatrzonych znakami zapytania kart, więc kto nie słuchał, może tylko żałować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Adam Rusek przybliża komiksy z serii "Dawny Komiks Polski"

Następnie miejsce dla gościa zajął Adam Rusek – związany z Biblioteką Narodową badacz czuwający nad serią Dawny Komiks Polski. Staraniem Wydawnictwa Komiksowego ukazał się właśnie trzeci tom serii zbierający prasowe paski komiksowe Podróż po Sowietach, Jak Bartek Leń był za życia w raju oraz Przygody Wicka Buły. Autor Leksykonu Polskich Bohaterów i Serii Komiksowych opowiedział z właściwą sobie pasją do komiksów, które dziesiątki lat temu bawiły czytelników gazet i czasopism, o tajnikach pracy nad kolejnymi albumami z serii, jak również o specyfice ówczesnej prasy.

Szaweł Płóciennik mówi o komiksie "Papierowy Rewolwer"

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolejnym gościem spotkania był Szaweł Płóciennik, który promował swoją najnowszą nowelę graficzną zatytułowaną Papierowy Rewolwer. Opublikowany nakładem wydawnictwa Timof Comics komiks jest próbą odtworzenia ostatnich godzin życia Włodzimierza Szymanowicza, a jednocześnie wyrazem pamięci autora dla przedwcześnie zmarłego poety i malarza. Twórca nie bez wzruszenia opowiadał historię do dziś niewyjaśnionej śmierci niespełna dwudziestoletniego studenta Wydziału Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych oraz o swoich komiksowych próbach mierzenia się z legendarnymi postaciami warszawskiego podziemia.

Szymon Kaźmierczak maluje autografy w albumie "Przemiana"

Wkrótce potem Szymon Kaźmierczak powiedział kilka słów na temat swojego oficjalnego debiut komiksowego. Album Przemiana, który od dłuższego czasu czekał na publikację w szufladzie bydgoskiego twórcy, po kilku perturbacjach ostatecznie ujrzał światło dzienne dzięki staraniom Wydawnictwa Komiksowego. Do tej pory Kaźmierczak objawił się głównie jako autor undergroundowy, zaskakujący odbiorców niesztampowymi rozwiązaniami, jak miniaturowe komiksy albo komiksy rysowane lewą ręką. Tym bardziej nie krył zadowolenia i wzruszenia wywołanego widokiem swojej pierwszej publikacji opatrzonej numerem ISBN. Po spotkaniu autor podpisywał albumy aż do zmroku.

Rafał Skarżycki, Michał Śledziński i Wojtek Wawszczyk prezentują animacje studia Human Ark

Ostatnim merytorycznym punktem programu była prezentacja studia Human Ark zajmującego się animowanymi adaptacjami polskich komiksów. Wojtek Wawszczyk, Rafał Skarżycki i Michał Śledziński w pasjonujący sposób opowiadali o swoich kolejnych projektach, a opowieść ta była przeplatana pokazami filmów lub ich fragmentów. Zebrana dość tłumnie publiczność mogła zobaczyć między innymi pilotażowy odcinek serialu Tymek i Mistrz na podstawie komiksu Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka oraz fragmenty pełnometrażowej animacji Podróże Smokiem Diplodokiem na podstawie kultowego dzieła sztuki komiksowej Tadeusza Baranowskiego.

Michał Śledziński i Szaweł Płóciennik walczą w finale bitwy komiksowej

Po prezentacji Human Ark miejsce spotkań zamieniło się w pole bitwy komiksowej, podczas której swoje siły zmierzyło ośmiu zawodników walczących o nagrody komiksowe i trunkowe. Prowadzone przez Mateusza Trąbińskiego pojedynki przy rozwieszonych na szybach lokalu arkuszach papieru przebiegały sprawnie, a poziom był wyjątkowo wyrównany, o czym świadczyć mogą licznie przeprowadzane dogrywki oraz próba negacji sędziowskiego werdyktu przez jedną z pań zasiadających na widowni. Ostatecznie po długiej i wyczerpującej walce w finale konkursu stanęli naprzeciw siebie Michał Śledziński i Szaweł Płóciennik, a po dogrywce ostatecznie ze zwycięskim laurem i pękającą w szwach torbą komiksów odszedł ten drugi.

Zakończenie pikniku komiksowego w Warszawa Powiśle

Niedzielny piknik komiksowy w ogródku lokalu Warszawa Powiśle należy zaliczyć do imprez udanych. Rozmowy ze scenarzystami, rysownikami, wydawcami i badaczami komiksu, kilka ciekawych premier komiksowych, możliwość zakupu albumów w atrakcyjnych cenach i zdobycia w nich autografów twórców bez stania w kilometrowych kolejkach, które są nieodłącznym elementem większych imprez komiksowych, a przede wszystkim przesympatyczne spotkania w kameralnym gronie to te aspekty imprezy, za które organizatorom należą się gromkie brawa. Nie należy również pominąć głównej idei przedsięwzięcia, czyli popularyzowania sztuki komiksowej wśród społeczeństwa. Nasz korespondent na własne oczy widział zaskoczoną minę przypadkowej pani, która dowiedziała się, że Rewolucje Mateusza Skutnika wcale nie są komiksem dla dzieci.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Konwent: Międzynarodowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów 2016
Od: 28 sierpnia 2016
Do: 28 sierpnia 2016
Miasto: Warszawa
Strona WWW: www.facebook.com/events/55691426782...
Cena: bezpłatny
Typ konwentu: komiksowy

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.