» Recenzje » Miasto psów #1

Miasto psów #1

Miasto psów #1
Miasto Psów to pierwszy tom dylogii Yohana Radomskiego i Jakuba Rebelki, osadzonej w realiach fantasy. Historii ciężkiej, momentami mrocznej i brutalnej, gdzie nie ma miejsca na litość dla wrogów.

Enora to siostrzenica rządzącego tytułowym Miastem Psów Volasa. Kierowana nienawiścią do stryja, udaje się na Wyspę Wisielców, aby prosić tamtejszego przywódcę o pomoc w obaleniu krewnego. Enora boi się, że Volas, opętany przez tajemniczy "Cień", zapragnie zrobić z niej swoją nałożnicę.

Opowieść Radomskiego to wielowątkowa i trzymająca w napięciu historia, przesączona kłamstwami, nienawiścią i zdradami zbierającymi krwawe żniwo wśród bohaterów i mieszkańców okolicznych miast. Wiodącym wątkiem jest relacja pomiędzy pchaną nienawiścią Enorą a bractwem na Wyspie Wisielców. Obie strony są przebiegłe i równie wytrwałe w dążeniu do swego celu. Zwłaszcza główna bohaterka, która, napędzana żądzą zemsty, nie cofnie się przed niczym. Udowadnia, że uczucie to wyzwala najgorsze cechy charakteru i zobojętnia na krzywdę innych. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to jedyny wątek Miasta Psów. Chociaż ten dominuje, to pojawia się drugi, podobnie ciekawy. Jest nim wojna o terytoria pomiędzy Volasem a Borosem, władcą Miasta Jeleni. Zajęci sobą przywódcy nie zdają sobie sprawy, że pod ich nosami rośnie w siłę stary i zaciekły wróg. Wszystkiego dopełniają subtelniejsze, pojedyncze epizody, jak przygody Janka, syna Volasa, czy Caltho, bagiennej zmory, którą spotykamy już na pierwszych stronach komiksu. Najbardziej zadowala jednak zwięzłość historii. Nie ma tutaj przypadkowych wydarzeń, każdy czyn bohaterów ma swoje konsekwencje w dalszej części opowieści, a tę śledzi się z niemałym zainteresowaniem. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Klimat, jaki utrzymali Radomski i Rebelka, od pierwszych stron robi piorunujące wrażenie. Grubiańskie komentarze i równie obrzydliwe zachowania bohaterów oraz nieuzasadniona przemoc ciągną się za bohaterami niczym cień. Dobrze skonstruowana, przemyślana opowieść często zaskakuje i pozostawia niedosyt. Całości dopełniają mroczne, tajemnicze i przerażające rysunki, pełne szczegółów i świetnie zarysowanych lokacji. Przyjemnie ogląda się sceny szarżujących wojsk, spotkania bohaterów w gęstwinie leśnego poszycia czy inne mroczniejsze sytuacje. Poza tym lekko karykaturalne, ostre kontury, wyjątkowo sprawnie oddają emocje postaci. Ważną rolę odgrywają kolorystyka i zamaszyście zastosowany cień. Plansze wydają się “brudne”, idealnie wpasowując się w charaktery osób i całej opowieści. Jakub Rebelka zastosował ciemną kolorystykę, często zestawiając ją z kontrastowymi, ciepłymi barwami.

Miasto Psów to wyjątkowo udana opowieść, pomimo że blurb nie zachęca do lektury. Album Yohana Radomskiego i Jakuba Rebelki to tytuł, który pochłania od pierwszej sceny i w miarę rozwoju wydarzeń nie pozwala się od siebie oderwać. Nim się zorientujemy, docieramy do końca urzeczeni intrygującą historią.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Miasto Psów #1
Scenariusz: Yohan Radomski
Rysunki: Jakub Rebelka
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 20 maja 2016
Autor okładki: Jakub Rebelka
Tłumaczenie: Olga Mysłowska
Liczba stron: 64
Format: 220x295 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: ISBN-13: 9788364858338
Cena: 59,90
Wydawca oryginału: AkileosCzytaj również

Diuna: Opowieści z Arrakin
Dwa opowiadania, dwie jakości
- recenzja
Walizka
Kto jest dobry, a kto zły?
- recenzja
Walizka
Gdy magia spotyka dystopię
- recenzja
Jeż Jerzy. Dzieła zebrane #2
Jeszcze więcej Jeża Jerzego
- recenzja
Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę
Wyprawy ciąg dalszy
- recenzja
Bajka na końcu świata #2: Opuszczony dom
Z deszczu pod rynnę...
- recenzja

Komentarze


adrturz
   
Ocena:
0
W podsumowaniu jeszcze tylko "Rebelki" ;)
24-03-2018 13:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.