» Recenzje » Mercy #1. Dama, mróz i diabeł

Mercy #1. Dama, mróz i diabeł


wersja do druku

Zaskakujący powrót Włoszki

Redakcja: Agata 'aninreh' Włodarczyk, Balint 'balint' Lengyel

Mercy #1. Dama, mróz i diabeł
Mercy to drugi komiks włoskiej artystki, Mirki Andolfo na naszym rynku. Wcześniejsze Wbrew naturze zebrało dość mieszane opinie, teraz jednak wydaje się, że jest lepiej. Dlaczego?

Wspomniane Wbrew naturze – wariacja na temat Huxleyowskiej dystopii z antropomorficznymi zwierzętami jako bohaterami – została zgodnie określona w skrócie jako "śliczna, ale głupia”. Dlatego premiera Mercy budziła pewne obawy: czy poza atrakcyjnym rysunkiem komiks będzie miał coś do zaoferowania? Okazuje się, że owszem. 

Pierwszy tom, Mercy #1: Dama, mróz i diabeł, to zaledwie wprowadzenie do całkiem – na ten moment – fascynującej intrygi. W jej centrum stoi lady Nolwenn Hellaine, piękna, młoda dama dopiero co przybyła do Woodsburgh. Na trasie jej podróży i w samym miasteczku zaczynają ginąć ludzie, a ich śmierć przypisywana jest mordercy znanemu jako Diabeł z Woodsburgh. Sprawa ma jednak drugie, a może i trzecie dno, jak szybko zorientują się czytelnicy.

Osadzona w realiach z pogranicza wiktoriańskiej Anglii i zimowego westernu, Mercy zdecydowanie zaciekawia pomysłem i wątkiem przewodnim. W przeciwieństwie do pierwszego tytułu Andolfo tu mamy do czynienia z na razie dobrze zarysowaną fabułą, pełną skrętów i zakamarków, demonicznych mocy o niewyjaśnionym pochodzeniu i owianych tajemnicą personalnych historii. Nadal jej postaci – poza tytułową damą, czyli lady Hellaine – nie są zbyt rozbudowane, ale już możemy je rozpoznać jako coś więcej niż tokenowych bohaterów służących li tylko zapełnieniu kart.  W skrócie: jest zdecydowanie lepiej i autorka najwyraźniej nauczyła się paru rzeczy o pisaniu scenariuszy.

Graficznie za to jest tak samo jak poprzednio: świetnie. Kreska Andolfo jest kreskówkowa, wpadająca w rysunek erotyczny, ale straciła na swojej miękkości i krągłości z etapu Wbrew naturze – zaskakująco sprawdza się też w scenach grozy. Wrażenie pogłębia kolorystyka stron – w większości sinoniebieski śnieg, do tego czernie, fiolety, niebieski. Wygląda miodnie.

Jeśli martwiliście się o nowy komiks Andolfo – że znowu trafi do nas śliczna wydmuszka – to wszystko wskazuje, że bezpodstawnie. Miejmy nadzieję, że kolejne części nie tego nie zweryfikują.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Mercy #1: Dama, mróz i diabeł
Scenariusz: Mirka Andolfo
Rysunki: Mirka Andolfo
Seria: Mercy
Wydawca: Non Stop Comics, Sonia Draga
Data wydania: 23 września 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Liczba stron: 64
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 9788366460539
Cena: 44,90 zł
Tytuł oryginalny: Mercy #1: La dama, il gelo e il dlavloCzytaj również

Mercy #2. Łowcy, kwiaty i krew
Nie ma tak, że dobrze albo niedobrze
- recenzja
Wbrew naturze #2. Polowanie
Uciekaj, mała świnko!
- recenzja
Rio
Rio
Ociekająca krwią samba
- recenzja
Diuna: Opowieści z Arrakin
Dwa opowiadania, dwie jakości
- recenzja
Departament Prawdy (wyd. zbiorcze)#2: Miasto na wzgórzu
Wszyscy dorośli to kłamcy
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.