» Maus #1: Mój ojciec krwawi historią

Maus #1: Mój ojciec krwawi historią

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

Maus #1: Mój ojciec krwawi historią
9.23
Ocena użytkowników
Średnia z 24 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Maus #1: Mój ojciec krwawi historią
Scenariusz: Art Spiegelman
Rysunki: Art Spiegelman
Wydawca: Post
Data wydania: 2001
Tłumaczenie: Piotr Bikont
Liczba stron: 160
Format: A5
Oprawa: mięka, kolorowa
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Cena: 28 zł
Wydawca oryginału: Pantheon Books
Data wydania oryginału: 1986

Maus jest opowieścią o Władku Szpigelmanie - polskim żydzie ocalałym z Zagłady, i jego synu Arcie - rysowniku, który, nie doświadczywszy bezpośrednio tamtych wydarzeń, stara się zrozumieć historię swojego ojca i uporządkować skomplikowane relacje emocjonalne między nimi.

Czy można opowiedzieć historię Holocaustu w komiksie? Czy będzie miało to swoje uzasadnienie i sens? A może opowiadana rzeczywistość okaże się zbyt złożona dla popularnego medium, po którym spodziewamy się raczej prostych "disneyowskich" historii, a wybór tak poważnego tematu wydaje nam się ryzykowną ekstrawagancją artystyczną?

Maus jest książką, która stara się odpowiedzieć na te pytania. Jej podstawowa siła tkwi w niezwykłej umiejętności obrazowania zdarzeń, które kryją się za surową i minimalistyczną formą graficzną. Tutaj nie ma prostych klisz i recept, a czytelnik z trudem odnajduje kategorie, wedle których jest w stanie ustosunkować się do tego na co patrzy. Ten komiks jest dokumentem, tragiczną biografią człowieka, który przeżył tamte wydarzenia, a jednocześnie autorską, osobistą próbą zrozumienia tego, co dla historii XX wieku jest kwestią najpoważniejszą.

Na zachodzie od momentu jego wydania Maus stał się klasyczną pozycją komiksu artystycznego, zdobywając uznanie czytelników i liczne nagrody, w tym m.in.: Nagrodę Pulitzera w 1992 r. Doczekał się licznych wydań zagranicznych. Został opublikowany między innymi w Niemczech, Francji i Izraelu.

Źródło: Gildia Komiksu
Tagi: Maus #1: Mój ojciec krwawi historią | Maus | Art Spiegelman


Czytaj również

Maus I i II
Opowieść ocalałego
- recenzja
Listopad 2016 w komiksie
Co w branży piszczy?
Komiksowy Listopad 2016
Przegląd najciekawszych zapowiedzi

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.