» Marvels

Marvels

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

Marvels
8.3
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 4
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Marvels
Scenariusz: Kurt Busiek
Rysunki: Alex Ross
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: październik 2009
Liczba stron: 216
Format: B5
Oprawa: twarda, kolorowa
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 99 zł
Wydawca oryginału: Marvel Comics

Komiks Kurta Busieka (Arrowsmith, Astro City, Avengers) i Aleksa Rossa (Kingdom Come, Justice) dokumentuje 35 lat historii uniwersum Marvela z punktu widzenia zwyczajnego człowieka. Phil Sheldon, narrator tej opowieści, jest fotoreporterem z jedną pasją - robi zdjęcia wydarzeniom rozgrywającym się w Nowym Jorku zamieszkanym przez ludzi posiadających niezwykłe, cudowne moce. Czytelnicy są świadkami legendarnego pojedynku pomiędzy Namorem a oryginalną Ludzką Pochodnią, poznają początki X-Men i kilka kluczowych momentów z historii Spider-Mana. Działające na wyobraźnię fotorealistyczne ilustracje Rossa i poruszający do głębi scenariusz Busieka sprawiły, że album ten od ponad 15 lat nie schodzi z listy bestsellerów. Historia została skonstruowana tak, by nawet czytelnicy, którzy nie mieli do tej pory jakiejkolwiek styczności ze światem zamieszkałym przez Spider-Mana i X-Men, dobrze się bawili przy lekturze tego tomu. Na stałych czytelników komiksów Marvela czeka tu wiele niespodzianek - w epizodach pojawiają się dobrze im znani bohaterowie. I ludzkie reakcje na rzeczy nie z tego świata. Zebrana w tym tomie miniseria (oraz jej autorzy) została obsypana licznymi nagrodami. Niektóre z nich:
  • Harvey Award (1994) - Najlepszy artysta - Alex Ross (za Marvels)
  • Harvey Award (1994) - Najlepsza seria (miesięcznik bądź miniseria) - Marvels
  • Harvey Award (1994) - Nagroda specjalna za doskonałość wykonania - Marvels
  • Harvey Award (1995) - Najlepszy album zawierający materiały wcześniej opublikowane - Marvels
  • Harvey Award (1995) - Najlepszy zeszyt - Marvels #4
  • Eisner Award (1994) - Najlepsza miniseria - Marvels
Ciągi dalsze: Po ukazaniu się albumu wydawnictwo próbowało kontynuować cykl kolorowych zeszytów pod hasłem Tales of the Marvels (Opowieści o Cudownych). Tales of the Marvels: Blockbuster, Tales of the Marvels: Inner Demons i dwuczęściowa Tales of the Marvels: Wonder Years nie odniosły jednak takiego sukcesu jak pierwowzór. Zabrakło w nich autrów odpowiedzialnych za sukces serii oraz głównego bohatera Marvels, Phila Sheldona. Ten natomiast (a właściwie jego alternatywna wersja) pojawił się w Ruins (Ruiny) - ekskluzywnej dwuczęściowej miniserii do scenariusza Warrena Ellisa dziejącej się w równoległym wszechświecie, w którym dzieje Cudownych potoczyły się w katastrofalny sposób. Piętnastolecie powstania Marvels wydawnictwo uczciło publikując kontynuację losów Phila Sheldona. Marvels: Eye of the Camera Kurta Busieka ilustrował utalentowany Jay Anacleto. Tym razem ilustracje wykonywane były w ołówku, a kolorowane komputerowo. Efekt był równie niezwykły jak prace Rossa, a wydawnictwo opublikowało po dwie wersje każdego zeszytu - przed i po nałożeniu kolorów. Publikacja drugiej serii Marvels zaaowocowała również odnowieniem zainteresowania początkami superbohaterów. Zapowiedziano dwa kolejne projekty mające źródło w początkach pierwszego tomu. Marvels Project (8 zeszytów) zaczynać się ma w 1939 roku i opowiadać ma o próbach stworzenia pierwszego superżołnierza, natomiast The Torch (Pochodnia) (też 8 zeszytów) zajmować ma się przygodami pierwszej Ludzkiej Pochodni. Źródło: Mucha Comics
Tagi: Alex Ross | Kurt Busiek | Marvels


Czytaj również

Conan (wyd. zbiorcze)#3: Powrót do Cymerii
Długa droga do domu
- recenzja

Komentarze


marvels
    Marvels jest "Marvels"
Ocena:
0
Aż dziw, że do takiego rewelacyjnego komiksu nie ma komentarzy... Może nie będę stronniczy, gdyż uwielbiam twórczość Rossa ale postaram się nie przesadzać za bardzo z zachwytem :) Komiks pięknie wydany, wspaniałe klimatyczne ilustracje, mimo "wieku" ( oryginalne wydanie ma już parę lat ) ciągle robi wrażenie, oczywiście pozytywne... Sama historia stanowczo wyróżnia się na tle innych komiksów... Można tylko pomarzyć, iż kiedyś Zack Snyder pokusi się o "jego" ekranizację !!!
16-11-2010 02:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.