» Recenzje » Marvel Now! Spider-Man 2099: Nie z tego czasu

Marvel Now! Spider-Man 2099: Nie z tego czasu


wersja do druku

Spider-Manów ci u nas dostatek!

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Marvel Now! Spider-Man 2099: Nie z tego czasu
Po dobrze przyjętej serii The Superior Spider-Man przyszła kolej na kolejne tytuły z udziałem Człowieka Pająka. Niestety, o ile album otwierający pierwszą serię Amazing Spider-Man –​ Szczęście Parkera wypadł nawet zadowalająco, o tyle Nie z tego czasu z serii Spider-Man 2099 nie jest już tak porywający.

Rok 2099. Miguel O’Hara w wyniku wypadku zyskał moce podobne do Spider-Mana. Kiedy życie jego ojca, prezesa Alchemaxu, zostało zagrożone, postanowił cofnąć się w czasie do roku 2014, kiedy Tiberius O’Hara, dziadek Miguela, dopiero rozwijał rodzinną firmę. Niestety został tam uwięziony. Teraz musi nie tylko dbać o bezpieczeństwo krewnego, ale także znaleźć sposób na powrót do domu.

Najnowszy album o przygodach Pająka z przyszłości charakteryzuje się lekkim klimatem, gdzie przygody Miguela mogą znudzić co bardziej wymagających fanów Spider-Mana. Niestety, wydarzenia rozkręcają się powoli. Od początku losy O’Hary przypominają niezobowiązujące zabawy w miastowego herosa. Tu powstrzyma jakiś rabunek, tam udaremni napad na bank, a innym razem oberwie od przechodnia, którego akurat uratował. Jest sporo krótkich epizodów, które szybko znajdują rozwiązanie, jak pojawienie się terminatora z przyszłości, który przybył wyeliminować "ekscesy międzyczasowe" Miguela. Chociaż wątek miał potencjał, to szybko został zamknięty. Dopiero w końcówce albumu charakter wydarzeń zmienia się na poważniejszy, kiedy historia zaczyna nawiązywać do Spiderversum. Gościnnie zobaczymy kilku innych bohaterów z uniwersum Marvela i dowiemy się ciekawej rzeczy odnośnie do tajemniczego przeciwnika ścigającego Spider-Manów z różnych Ziemi.

Albumu nie można jednak całkowicie spisać na straty. Poza niezbyt udaną główną osią fabularną, której praktycznie nie ma, komiks ma dość dobrze wpleciony humor sytuacyjny. Scenki są zabawne, często głupkowate i nieraz rozluźniają atmosferę w czasie walk czy przy ukazaniu napiętych relacji bohaterów. Poza tym nie mamy dłużących się rozmów, a dzięki wewnętrznym komentarzom protagonisty podczas samotnego przemierzania miasta o wiele lepiej zrozumiemy rządzące nim pobudki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolejnym atutem są kreacje bohaterów. Miguel wypada dość dobrze, sprawiając, że szybko obdarzymy go sympatią. Następna w kolejce jest Elizabeth Allan, szefowa Miguela z 2014 roku, kobieta zdecydowana, która wie jak "po trupach" dotrzeć do celu. Podobnie jak protagonista, szybko zacznie skupiać na sobie uwagę. Co trzeba przyznać: relacja pomiędzy nią a Spider-Manem z przyszłości to zdecydowanie jeden z lepiej poprowadzonych wątków w komiksie.

Za stronę rysunkową Spider-Man 2099 odpowiadają Will Sliney i Rick Leonardi, których szkice wyglądają solidnie, proporcjonalnie i efektownie. Rysownicy bardzo sprawnie ukazali samego Spider-Mana – ruchy są dynamiczne i świetnie wykadrowane, przez co z ciekawością śledzi się jego wyczyny. Niestety, rozczarowuje kilka ostatnich scen, które znacznie odbiegają od pozostałych szkiców. Rysunki są bardziej "niechlujne", mniej szczegółowe i kanciaste.

Z pewnością fani Spider-Mana w wielu aspektach docenią przygody Miguela O’Hary. Bohaterowie w tym protagonista, wypadają nieźle i humorystycznie, do tego relacje pomiędzy niektórymi osobami szybko przyciągną nasza uwagę. Niestety nie znajdziemy tutaj poważniejszych wątków, więc jeśli ktoś sięga po przygody Pająka tylko w ramach rozrywki, omawiany album może pozostawić niedosyt, a nawet znudzić podczas lektury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Marvel Now! Spider-Man 2099 #1: Nie z tego czasu
Scenariusz: Peter David
Rysunki: Will Sliney, Rick Leonardi
Seria: Marvel Now!, Spider-Man 2099
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 24 stycznia 2018
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Tomasz Kupczyk
Liczba stron: 120
Format: 167x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328127890
Cena: 39,99 zł
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Ostatnie łowy Kravena
Powrót do przeszłości
- recenzja
Śmierć Wolverine'a
A kto umarł, ten nie żyje...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.