» Wieści » Marcin Rustecki i Przemysław Truściński gośćmi Komiksofonu #20

Marcin Rustecki i Przemysław Truściński gośćmi Komiksofonu #20

|

Marcin Rustecki i Przemysław Truściński gośćmi Komiksofonu #20

W piątek 12 lutego o godzinie 18:00 w kawiarni Barbara we Wrocławiu (ul. Świdnicka 8c) odbędzie się dwudziesta edycja projektu Komiksofon, której gośćmi będą Marcin Rustecki i Przemysław Truściński.

Informacja prasowa:

Projekt Komiksofon - element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

wstęp wolny!

Godzina 16:00 – 17:30 – warsztaty, prowadzenie Konrad Czernik (obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona)

Godzina 17:00 – 18:00 – korekty, Przemek Trust Trusciński

Godzina 18:00 – start Komiksofonu: projekcje, wywiad z artystami i rysowanie na żywo

Goście: Przemek Trust Truściński i Marcin Rustecki
Prowadzenie wydarzenia: Konrad Okoński
Prowadzenie wywiadu: Andrzej Jarczewski

Przemysław 'Trust' Truściński 
Urodzony w Siedlcach. Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w Warszawie. Trust tworzy ilustracje, komiksy, malarstwo, murale i scenografie. Publikował swoje prace w najważniejszych pismach i magazynach komiksowych w Polsce. Współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Dużym Formatem, magazynami: Pani, Twój styl, Elle, Glamour. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku Grand Prix na Festiwalu Komiksu w Łodzi, a w 2010 został odznaczony medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą. Trust jest twórcą postaci wiedźmina i strzygi do kultowej gry The Witcher.
Na stałe współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako dyrektor artystyczny komiksowych antologii powstańczych oraz przy wielu innych projektach. Wykonał ilustracje /scenografie oraz plakat promujący przedstawienie Obcy wg Alberta Camus’a w reż. Anny Smolar. Spektakl wystawiany w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Truściński opublikował kilka albumów i antologii m.in Historia Choroby, Najczwartsza RP, Komiks ForumKomiks W-wa, Tymczasem. Współprowadził i prowadził wiele warsztatów i wykładów dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Magazyn Archive przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie. Stworzył ilustracje do wielu książek m.in. do książki Wojciecha Bogaczyka i Adama Pietrasiewicza Powroty oraz do książki Joanny Bator Rekin z parku Yoyogi. W 2013 roku w Galeriach BWA Wrocław, Jelenia Góra, Zielona Góra prezentowana była indywidualna wystawa Przemka Truścińskiego, na której swoją premierę miał pierwszy tego typy album komiksowy stanowiącego monografię artysty. 

Marcin Rustecki
Objekt XXXL56 w tej osi czasu (timeline) inkarnował pod postacią Marcina Rusteckiego na planecie Ziemia. Po burzliwych latach dzieciństwa i edukacji prawie ukończył Reklamę Handlową w eksperymentalnej szkole pomaturalnej w czasach eksperymentu zwanego PRLem. W latach 81-90 wziął udział w kolejnym eksperymencie na emigracji w Anglii (głównie w Londynie), gdzie oprócz grania na gitarze i rysowania rozpoczął karierę alternatywną jako m.in. szef kuchni, dekorator wnętrz, tynkarz… ale również sporadycznie realizował zamówienia graficzne (np. dla Time Out). Po powrocie do Polski rysował głownie dla Szpilek, tłumaczył teksty. Od 1991 roku objął stanowisko redaktora naczelnego w wydawnictwie TM Semic, z którym wprowadził do Polski amerykański komiks suberbohaterski (Marvel, Dc Comics, Image, Dark Horse, etc.). Wydawnictwo to całkowicie zdominowało w latach 90. polski rynek komiksowy. Współpracował z połową znanego komiksowego wszechświata, współzakładał duńskie wydawnictwo G. Floy Studio, firmę-matkę polskiej Muchy Comics. Od 2013 wspólnie z Dominikiem Szcześniakiem (scenariusz) powiększa uniwersum Ksionza - albumami KsionzKsionz 2 Era Muriel oraz spin-offami Diablo Boy 34 Zera. Pracuje również nad kolejnymi albumami m.in. we współpracy z Danielem Grzeszkiewiczem (do scenariusza Szcześniaka) albumem pt. Gestalt. Przyjaciel zwierząt, mądrych ludzi i gitar, na których gra, jak nie rysuje… Jego prace są częścią prywatnych kolekcji w Anglii, Danii, Belgii, USA…

Warsztaty Podstawy projektowania świata gry.
Warsztaty poszerzą patrzenie na projektowanie lokacji w kontekście opracowanego wspólnie tematu. Umiejętności świadomego komponowania, aranżowania i czytelnego prezentowania pomysłu to główne cele spotkania.
Warsztaty poprowadzi Konrad Czernik - Lead Concept Artist w firmie Techland z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Pracował przy produkcjach projektów: Dead Island, seria Call of Juarez, Nikita, Hellraid i kilku projektów realizowanych w ShortBreak Studios. Obecnie zajmuje się kreowaniem wizji artystycznej gry i odpowiada za wygląd i produkcję wszystkich postaci. 
Warsztaty są bezpłatne ale ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy.

Komiksofon poprowadzi słynny wrocławski komiksiarz, Konrad 'Koko' Okoński – urodzony w 1987 roku autor komiksów internetowych (Wiśnia, A Quartz Bed i wydanego ostatnio na papierze Kija w dupie), absolwent grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu. 

Spotkanie z autorami poprowadzi Andrzej Jarczewski (1966) – wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu. 

Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016

Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak
Komiksofon na Facebooku 
Komiksofon na Twiterze

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Komiksofon na Facebooku
Tagi: Andrzej Jarczewski | Konrad Okoński | Konrad 'Koko' Okoński | Konrad Czernik | Agnieszka Jamroszczak | Przemysław Truściński | Marcin Rustecki | Komiksofon #20 | Komiksofon


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.