» Wieści » MSK jak V jak Vendetta

MSK jak V jak Vendetta

|

MSK jak V jak Vendetta
W najbliższy piątek (23 marca) Małopolskie Studio Komiksu zaprasza na spotkanie poświęcone V jak Vendetta (Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, ul. Rajska 5).


Michał Jankowski:

Na kolejnym spotkaniu cyklu naukowego MSK zajmiemy się dyskusją na temat V jak Vendetta Alana Moore’a i Davida Lloyda. Ten wydawany od 1982 do 1989 roku komiks nie zdobył aż takiej popularności jak Strażnicy czy Liga Niezwykłych Dżentelmenów jest jednak jednym z najważniejszych dzieł których scenarzystą był Moore.

Przedyskutujemy problem tego czy główny bohater V jak Vendetta jest bohaterskim bojownikiem o wolność, czy anarchistycznym terrorystą. Czy można go nazwać superbohaterem? Jaki jest jego związek z kulturą niską?

Postaramy się spojrzeć na dzieło komiksowe Moore’a i Lloyda kontekstowo, oraz zastanowić się nad aktualną popularnością V. Dlaczego osoby noszące maski głównego bohatera V jak Vendetta pojawiają się na protestach przeciw Scjentologii, na wiecach ruchu Oburzonych, marszach przeciwko SOPA i ACTA?

Oczywiście nie obejdzie się bez omówienia filmowej adaptacji komiksu nakręconej w roku 2005 przez braci Wachowskich. Zastanowimy się nad różnicami fabularnymi między filmem i komiksem, oraz nad tym czy wpływają one na wymowę ideologiczną obu dzieł.

Tak więc na spotkanie zapraszamy wielbicieli komiksu V jak Vendetta jak i osoby, które zapoznały się tylko z filmem, oraz tych, którym zdarzyło się kiedykolwiek przywdziać maskę V, pomimo tego, że nie znają obu produkcji.

Anglia zwycięży!
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Komiks w bibliotece
Tagi: V jak Vendetta | Małopolskie Studio Komiksu


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.