» Recenzje » Lucky Luke #19: Rywale z Painful Gulch

Lucky Luke #19: Rywale z Painful Gulch


wersja do druku

Rewolwerowiec jako rozjemca

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Lucky Luke #19: Rywale z Painful Gulch
Lucky Luke jest wszechstronnie utalentowanym kowbojem. Nie tylko strzela z kolta szybciej niż jego cień, ale kiedy trzeba, potrafi przyjąć niewdzięczną rolę mediatora. Co z tego wynika? Zapraszamy do lektury recenzji Rywale z Painful Gulch!

Mieszkańcy Painful Gulch nie mają łatwego życia. Dwie zwaśnione rodziny terroryzują okolicę notorycznie demolując miasto. Bo, mimo że adwersarze próbują wystrzelać oponentów, to jednak robią to tak nieudolnie, że jedynym efektem jest dewastacja miasteczka. Przypadkowo wplątany w awanturę Lucky Luke podejmuje się zadania pogodzenia wrogich klanów.

Trudno nie zauważyć, że jądro fabularne albumu w żadnym wypadku nie jest oryginalne. Motyw ciągnącej się od pokoleń waśni rodowej należy do oklepanych pomysłów. W takiej sytuacji liczy się nie innowacyjność opowieści – albo filmowego scenariusza, zależnie od medium – lecz umiejętność przekucia jej w interesujące dzieło, które zapewni kilka kwadransów uczciwej rozrywki.

Co tu kryć, bez zbędnego przedłużania można napisać, że Rywale z Painful Gulch zachwycają, w czym w niewątpliwie jest zasługa świetnego, w trakcie procesu twórczego będącego w formie, René Goscinnego. Odkryciem słonia w składzie porcelany byłoby stwierdzenie, że recenzowana odsłona przygód kowboja jest lekkim komiksem o naturze satyrycznej. To jest oczywiste, jednak Rywale z Painful Gulch wyróżniają się pod tym względem na tle wielu pozostałych tomów, zwłaszcza powstałych po śmierci francuskiego scenarzysty.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Siłą albumu jest mistrzowskie rozgrywanie wspomnianego motywu o zwaśnionych rodzinach. Dominują żarty sytuacyjne, komiczne sytuacje oraz cięte dialogi z przymrużeniem oka, przywodzące na myśl choćby świetnie znanych Polakom Samych swoich. Mimo upływu lat – komiks miał swoją premierę w roku 1962! – gagi utrzymały świeżość i w dalszym ciągu są bardzo, ale to bardzo zabawne.

Ale nie tylko samymi żartami człowiek żyje. Ostatnie strony ewoluują ku poważnej – chociaż oczywiście optymistycznej – puencie, także wpisującej się w rozwiązania klasyczne dla podobnych komedii o awanturach, których genezy już nikt nie pamięta. Jak rzadko jednak, powielenie rozwiązań w niczym tutaj nie przeszkadza.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jedyny zarzut jaki można postawić, to archaiczność oprawy graficznej. Kreska Morrisa przez lata nie uległa zmianom i album prezentuje się na płaszczyźnie szkiców dokładnie jak wiele innych, jednakże wypełnienie kolorem, polegające na zalaniu całych połaci kadru, dzisiaj jest już rzeczą niespotykaną. Czy jednak przeszkadza to w lekturze? W żadnym wypadku.

Rywale z Painful Gulch gwarantują dwa kwadranse wybornej rozrywki uczciwie bawiąc i będąc fizycznym potwierdzeniem niebywałego talentu francuskiego scenarzysty. Album można z czystym sumieniem polecić tak fanom Lucky Luke'a, jak i osobom, które dotychczas nie mogły przekonać do przygód kowboja.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Lucky Luke #19: Rywale z Painful Gulch
Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Morris
Seria: Lucky Luke
Wydawca: Egmont
Data wydania: 2 września 2020
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328198203Czytaj również

Lucky Luke #42: Siedem opowieści o Lucky Luke'u
Kowboj w formie krótkiej
- recenzja
Lucky Luke #40: Wielki książę
Nieszczęśliwy przewodnik
- recenzja
Lucky Luke #25: Miasto duchów
Troszkę zabawnie a troszkę na serio
- recenzja
Lucky Luke #23: Daltonowie wciąż uciekają
Goscinny bez ikry
- recenzja
Lucky Luke #41: Spadek dla Bzika
Kto bogatemu zabroni?
- recenzja
Lucky Luke #21: Góry Czarne
Historia kolonizacji Wyoming
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.