» Recenzje » Łowcy relikwii

Łowcy relikwii

Łowcy relikwii
Jak pogodzić rozmaite, nie zawsze pałające do siebie sympatią religie? Odsunąć je w niepamięć, zastąpić przez nowe, potężne i nieznające słowa "tolerancja" wyznanie, dążące do podporządkowania sobie serc i umysłów całych galaktyk.

Praktyka dowodzi jednak, że pamięć o wykorzenionych wierzeniach pozostaje żywa, a artefakty z czasów ich świetności z czasem mogą bardzo znacząco zyskać na wartości, zwłaszcza pośród zamożnych kolekcjonerów. Popyt nieuchronnie prowadzi do podaży, której zaspokojeniem w olbrzymiej, rozciągniętej na wiele planet galaktyce parają się łowcy relikwii. Xia i Mały Mercur należą do elity takich poszukiwaczy, zaś najnowsze zlecenie otwiera przed duetem szansę zbicia fortuny; o ile tylko podejmą się odnalezienia szczególnie wartościowego zabytku. Nie wiedzą tylko, że w przypadku sukcesu porządek świata ponownie zostanie wywrócony do góry nogami.

Tak też rozpoczyna się komiks, na który powinni zwrócić uwagę miłośnicy space oper z wyrazistymi bohaterami na pierwszym planie i bajkowymi pejzażam obcych planet na drugim. Autorem scenariusza jest już dobrze znany polskim czytelnikom Sylvain Runberg (Millenium, Podoboje, Orbital, Władza, On Mars_, a nawet epizodycznie Conan) oraz ilustrator Ludovic Dubois, na co dzień używający pseudonimu Grun, mający już na swoim koncie wcześniejszą współpracę nad wspomnianym On Mars_. Tym razem panowie zaserwowali stustronicowego one shota.

Na czytelników czeka szalona przygoda okraszona pościgami oraz potyczkami, w trakcie których prym wiedzie bardzo charakterna – nieco przywodząca na myśl bohaterkę Cyann – pilotka Xia: utalentowana i stanowcza, a zarazem wulgarna i nadużywająca wyskokowych trunków; niekiedy zachowująca się wręcz irracjonalnie, a chwilami zaskakująca przenikliwością analiz. Zespół uzupełniają tajemniczy kompan Mały Mercur oraz ich jeszcze bardziej zagadkowy zleceniodawca. W tle zaś dzieje się wielka polityka.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Pościgi jak pościgi, nie pierwszy to i ostatni komiks, na kartach którego występują one obficie. Oczywiście, zapewniają rozrywkę, ale Łowcy relikwii absorbują uwagę czytelnika bynajmniej nie dzięki dynamicznej akcji, lecz za sprawą koncepcji świata i wynikającej bezpośrednio z niej intrygi. Wykreowane polityczno-religijne realia są pomysłem całkiem zaskakującym, a jednocześnie oryginalnym, zaś wojna o wiarę trawiąca galaktykę odnajdzie wielce interesujący finał.

Równie satysfakcjonujący jest efekt pracy Gruna, obok którego nie można przejść obojętnie, bowiem ilustracje zachwycają w każdym elemencie komiksu. Ilustrator popuścił wodze fantazji, tworząc szczegółowe, pełne polotu rysunki, tak samo świetnie sobie radząc zarówno z niewielkimi kadrami, jak i całostronicowymi planszami. Na osobne pochwały zasługuje także przyjemna dla oka kolorystyka.

Łowcy relikwii powinni zainteresować trzy grupy czytelników: miłośników zgrabnie napisanych, jednotomowych historii, fanów dynamicznych, a przy tym niegłupich space oper, a także estetów, oczekujących po wcale nietanich przecież komiksach wrażeń natury estetycznej. Także zdecydowanie polecam ten album.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Łowcy relikwii
Scenariusz: Sylvain Runberg
Rysunki: Grun
Wydawca: Lost in Time
Data wydania: 23 sierpnia 2023
Tłumaczenie: Paweł Łapiński
Liczba stron: 100
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788367270502Czytaj również

Burton & Cyb
O dwóch takich co ukradli nie tylko księżyc
- recenzja
Indianie!
Czarny cień białego człowieka
- recenzja
Elecboy #2
Między końcem świata a postępem
- recenzja
Ta, która mówi
Nie daj zamknąć sobie ust
- recenzja
Hoka Hey!
W poszukiwaniu tożsamości
- recenzja
Łupieżcy imperiów
Śmierć, wojna i rewolucja
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.