» Teksty » Artykuły » Listopad 2016 w komiksie

Listopad 2016 w komiksie


wersja do druku

Co w branży piszczy?

Redakcja: Grażyna 'Fionaxxx' Zarzycka

Listopad 2016 w komiksie
Do tej pory nowele graficzne były charakterystyczne głównie dla Stanów Zjednoczonych oraz krajów frankońskich. Okazuje się rynek, że jest jednak sporo większy, do tego tętni niesamowitym życiem. Nawet w Polsce nastał boom na opowieści graficzne. Warto wiedzieć co w trawie piszczy, a więc jak co miesiąc zapraszamy do komiksowego przeglądu najciekawszych wydarzeń mijającego miesiąca.  

 

Im bliżej końca roku, tym większego rozpędu dostaje świąteczna machina. Wydawcy odkrywają swoje świąteczne plany, o ile jeszcze ich nie ujawnili, a drukarnie już przygotowują grudniową ofensywę. Wkrótce półki sklepowe będą się załamywać pod liczbą zarówno klasyków, jak i nowości. Nadchodzi czas prezentów, a więc zakupów zaległości, jak i nowo wydanych komiksów. Na chwilę powspominajmy,co ciekawego wydarzyło się w listopadzie na obrazkowym podwórku i wracajmy do bożonarodzeniowej gorączki.

Bestiariusz słowiański po raz drugi

Cieszą inicjatywy, które promują naszą rodzimą, słowiańską kulturę. Wydawnictwo Bosz wypuściło na rynek kolejną część niesamowicie ilustrowanego Bestiariusza.  Poniżej opis wydawcy.

Druga część znakomitego i niezwykle popularnego wśród czytelników Bestiariusza słowiańskiego. Autorzy i ilustratorzy: Paweł Zych i Witold Vargas zapraszają tym razem do poznania rzadko przywoływanych w literaturze fantastycznych opowieści i legendarnych stworów, m.in.: bizi, kaduków czy samojadków. Znajdziemy w nim historie zarówno rodzimych istot – z terenów przedrozbiorowej Polski, Mazur, Śląska i Pomorza, jak i bohaterów opisywanych w podaniach i legendach kultury ludowej Białorusi i Ukrainy.  Blisko sto dziewięćdziesiąt opisanych i pięknie zilustrowanych – czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze niezwykle interesujących postaci można oglądać na kartach Bestiariusza 2, odkrywając na nowo ten nieco zapomniany fragment naszego dziedzictwa kulturowego.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

(Fal)start OMG!

Niespodziewany debiutant na rodzimym rynku czyli wydawnictwo OMG! Wytwórnia Słowobrazu zaliczyła wtopę przy swojej pierwszej publikacji. Cały nakład wydania zbiorczego Jam jest legion został powodu błędu w druku cofnięty do drukarni.  Co zabawne nieliczni, którym udało się już album zakupić informują, że żadnych wad nie odnaleźli. Na pewno cieszy dbałość o jakość publikacji nowego wydawcy, który niestety planuje tylko 1-2 pozycje w roku. A poniżej opis głośnego komiksu Fabiena Nury’ego:

Rok 1942. Naziści są u szczytu swej potęgi. Ale alianci zaczęli już odnosić pierwsze zwycięstwa. Nigdy wcześniej ostateczny wynik konfliktu światowego nie był tak niepewny. Wywiad brytyjski wchodzi w posiadanie informacji o tajnej superbroni nazistów. Jest nią dziesięcioletnia rumuńska dziewczynka potrafiąca mentalnie kontrolować każde stworzenie zainfekowane choćby jedną kroplą jej krwi...

Trzymająca w napięciu mieszanka horroru, kryminału szpiegowskiego i political fiction w wykonaniu wyjątkowego duetu: uznanego scenarzysty francuskiego Fabiena Nury'ego (Pewnego razu we Francji, W.E.S.T.) oraz utalentowanego amerykańskiego rysownika Johna Cassaday'a (Astonishing X-Men, Planetary). Nagroda Eisnera dla Johna Cassaday'a w kategorii najlepszego rysownika (Best Artist/ Penciller/ Inker) 2005 roku, m. in. za tom 1 Jam jest Legion: Tańczący faun.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jam jest Legion to bestseller światowy przetłumaczony na 10 języków, a w 2014 roku na 40-lecie wydawnictwa Humanoids wydany ponownie we Francji jako jeden z 36 najlepszych tytułów tego wydawcy. Polskie wydanie zbiorcze bazuje właśnie na tym wydaniu jubileuszowym; jako dodatki znalazły się w nim posłowie oraz galeria okładek.

IPN ogłasza konkurs na komiks

Zapraszamy  dzieci i młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie 
Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie 
(V edycja)

pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej"

Biuro Edukacji Narodowej IPN w partnerstwie z Muzeum Historii Polski, Narodowym Centrum Kultury, Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwami: EGMONT Polska; Prószyński i Sp-ka, ZIN ZIN PRESS  zaprasza nauczycieli i uczniów do V edycji jednoetapowego ogólnopolskiego konkursu. 

Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera. Zakres historyczny pracy powinien mieścić się w okresie od 1918 r. do 1990 r. Praca ma stanowić zamkniętą całość o objętości minimum 8, maksymalnie 10 stron/plansz formatu A4, przedstawionych w pionie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Prace oceniane będą w trzech grupach wiekowych:
•    Uczniowie szkół podstawowych (klasy IV – VI)
•    Uczniowie szkół gimnazjalnych
•    Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Rejestracja zgłoszeń uczestników konkursu do 2 stycznia 2017 r. , a nadsyłanie prac konkursowych do 29 kwietnia 2017 r.

Zacna inicjatywa, by rozwijać talenty młodzieży, a wszystkie szczegóły odnajdziecie pod tym linkiem.

Egmont na styczeń

Największy wydawca opowieści obrazkowych w naszym kraju nie zasypia gruszek w popiele i szykuje już ofensywę na 2017 rok. Oferta na styczeń nadchodzącego roku jest bogata jak nigdy dotąd.

SERIA TYTUŁ CENA OPRAWA LICZBA STRON OKŁADKA W SPRZEDAŻY OD
Mistrzowie Komiksu Corto Maltese: Opowieść słonych wód, tom 1 79,99 zł twarda 168 25.01
Smerfy Komiks Latający smerf 19,99 zł miękka 48 25.01
Kucyk Pony Komiks Mój Kucyk Pony – Przyjaźń to magia, tom 7 29,99 zł miękka 96 25.01
Lucky Luke Jesse James 24,99 zł miękka 48 25.01
Lucky Luke Fingers 24,99 zł miękka 48 25.01
Nowe DC Comics Batman – Detective Comics, Ikar, tom 6 75,00 zł twarda 176 25.01
JLA – Amerykańska Liga Sprawiedliwości JLA – Amerykańska Liga Sprawiedliwości, tom 4 99,99 zł twarda 272 25.01
Obrazy Grozy Amerykański Wampir, tom 8 69,99 zł twarda 144 25.01
Star Wars Legendy Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi 49,99 zł miękka ze skrzydełkami 160 25.01
Marvel Now Wolverine and the X-Men: Starzy kumple, nowi wrogowie, tom 4 39,99 zł miękka ze skrzydełkami 156 25.01
Marvel Now The Superior Spider-Man: Superior Venom, tom 6 39,99 miękka ze skrzydełkami 156 25.01
Marvel Now Miss Marvel: Niezwykła, tom 1 39,99 miękka ze skrzydełkami 120 25.01
Marvel Classic Anihilacja, tom 1 79,99 twarda 256 25.01
Bradl Bradl, tom 1 29,99 miękka ze skrzydełkami 64 25.01

Najciekawiej zapowiada się Anihilacja – o kosmosie uniwersum Marvela, Miss Marvel – o pierwszej muzułmańskiej superbohaterce i problemach dorastania oraz polski Bradl.

Maus w wydaniu zbiorczym

Myszy i Holocaust? Dzięki Wydawnictwu Komiksowemu ta niezwykła opowieść o czasach wojennych zmagań i przez wielu uważana za arcydzieło sztuki obrazkowej trafia na półki polskich czytelników! Poniżej opis wydawcy:

 „Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią w Mausie sportretował trudy życia z ojcem - Ocalałym z Holokaustu.

Maus to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji - również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie Maus stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem („The New Yorker”), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

Maus jest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat. - Umberto Eco

Wielki epos w małych obrazkach. The New York Times

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Lucky Luke #8: Phil Defer
Rewolwerowiec i jego przesądy
- recenzja
Wielkie wyprawy
Historia w obrazkach
- recenzja
Ciemność
Mroki własnej duszy
- recenzja
Armada (wyd. zbiorcze) #4
Upadki i wzloty Navis
- recenzja
Punisher: Kingpin rządzi
Pogromca z przeszłości
- recenzja
Lucky Luke #40: Wielki książę
Nieszczęśliwy przewodnik
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.