» Recenzje » Lis #01: Powrót do domu

Lis #01: Powrót do domu


wersja do druku

Skryty lisek

Redakcja: Mały Dan, Karolina 'Isadora' Małkiewicz

Lis #01: Powrót do domu
Polski komiks raczej nie obfituje w kreacje superbohaterów. A zamaskowani mściciele - jak na ironię - są szczególnie potrzebni w naszym kraju. Choćby dlatego, że tutejsza szara codzienność niekiedy zostawia Gotham City i inne niezbyt przyjazne metropolie daleko w tyle. Autorzy nowej rodzimej serii komiksowej zatytułowanej Lis postanowili odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, nawet jeśli powołana przez nich do życia postać pozostaje bytem czysto fikcyjnym.

Twórcy pierwszej części Lisa zabrali się za tworzenie swojej opowieści od strony bardzo nietypowej. Szczególnie, że premierowy tom stanowi tylko wstęp do dłuższej opowieści. Komiks to w znacznej mierze przedstawienie okoliczności powstania tytułowego herosa, aczkolwiek informacji jest o nim tutaj tak mało, że trudno dokładnie stwierdzić, czy to wybawca szarego ludu, czy raczej pragmatyk tylko przy okazji czyniący dobro, nawet jeśli w sposób dość brutalny. Niestety, samego tytułowego Lisa w akcji jest bardzo niewiele. Na dobrą sprawę cały komiks - nawet jeśli niezbyt obszerny - zawiera tylko jedną scenę, w której dzieje się coś poważnego. Cała reszta to zarówno opowieść o powstaniu Lisa, jak i początkowy szkic przysłowiowej iskry na beczce prochu, którą są sfrustrowani warszawiacy.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że Lis jest komiksem nowatorskim. Absolutnie nie. Scenarzysta Dariusz Stańczyk i rysownik Jakub Oleksów wykorzystali schemat metropolii znany w świecie komiksu już od kilkudziesięciu lat, czyli Gotham City. Warszawa przedstawiona w komiksie to faktycznie miasto bezprawia, korupcji i bezsensu. Politycy rozkradający kraj i Sejm jawiący się jako osobliwa odmiana tolkienowskiego Mordoru, przestępczość na karygodnie wysokim poziomie i gliniarze, którzy udają, że nie widzą zbrodni rozgrywających się tuż pod ich nosami. Nic, tylko emigrować i nie wracać.

Trudno jednoznacznie ocenić pierwszą odsłonę Lisa. Z jednej strony komiks ten ma całkiem sporo potencjału, szczególnie że wypełnia niemałą lukę w polskim rynku wydawniczym. Naszych superbohaterów można policzyć na palcach jednej ręki. Z drugiej jednak Stańczyk i Oleksów podeszli do początku serii wręcz z paranoicznym marginesem bezpieczeństwa. Owszem, wydanie komiksu w naszym kraju nie jest zadaniem łatwym, jednak uczynienie z Lisa drugoplanowego elementu komiksu o nim samym, to zabieg raczej nie będący strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że jego prawdziwa tożsamość w ogóle nie posiada jakiejkolwiek charyzmy i długa scena z jej udziałem właściwie bardziej irytuje, niż mówi cokolwiek sensownego o jego możliwych późniejszych motywach postępowania.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Może w kolejnych częściach Lisa będzie lepiej, bo potencjału drzemiącego w pierwszym tomie jest sporo, jednak tutaj autorzy nie zdecydowali się go w ogóle wykorzystać. Niestety, początek okazał się "zbyt bezpieczny". Za mało tu samego Lisa i wykorzystania polskiego Gotham City, czyli Warszawy, która przez dłuższą chwilę przewija się w tle. Krótko mówiąc: może być dobrze, o ile autorzy postanowią odsłonić karty, nie zaś machać rewersem przed twarzą czytelnika.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


5.0
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Lis #01: Powrót do domu
Redaktor naczelny: Aaron Welman
Scenariusz: Dariusz Stańczyk
Rysunki: Jakub Oleksów
Seria: Lis, Uniwersum Lisa
Wydawca: Sol Invictus Komiks
Data wydania: 25 października 2014
Autor okładki: Jakub Oleksów
Liczba stron: 32
Format: 170 x 260mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788394057510
Cena: 10,00 złCzytaj również

Lis #03: Próba charakteru
Nie każdy może być superbohaterem
- recenzja
Lis #02: Mimo woli
Cichuteńko stawia nogi...
- recenzja
Conan (wyd. zbiorcze) #6: Pieśń o Bêlit
Prawdziwa Królowa Czarnego Wybrzeża
- recenzja
Polscy superbohaterowie cz. 1
Polacy też swoich Avengers też mają
Incognito. Niesamowity Przypadek Pawła K.
Superbohater po polsku
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.