» Recenzje » Lil i Put: Jak przelać kota do kieliszka?

Lil i Put: Jak przelać kota do kieliszka?

Lil i Put: Jak przelać kota do kieliszka?
Jak przelać kota do kieliszka? Piotra Bednarczyka i Macieja Kura otwiera nową rodzimą serię komiksową zatytułowaną Lil i Put, która dedykowana została młodszym czytelnikom. Album jest rezultatem wyróżnienia autorów w Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci, w którym główną nagrodą była możliwość stworzenia pełnowymiarowych komiksów opublikowanych przez wydawnictwo Egmont.

Celem nakreślenia charakterystyki głównych bohaterów najlepiej posłużyć się notką zamieszczoną na okładce. "Małoludy Lil i Put, z profesji nieroby, z wykształcenia darmozjady. Włóczą się po świecie, wciskając swoje wścibskie nosy, gdzie popadnie. Cel: syta wyżerka. Warunek: byle darmowa. Wynik: zobaczcie sami". Już sam opis zwiastuje, iż komiks ma charakter satyryczny, a lekki dowcip i gra słów odgrywa w nim wiodącą rolę. Lektura albumu tylko potwierdza pierwsze spostrzeżenia.

Lil i Put to efekt pracy duetu Piotr Bednarczyk oraz Maciej Kur, twórców nieco enigmatycznych dla czytelników niebędących bezwzględnymi miłośnikami sztuki komiksowej oraz nieśledzących na bieżąco rozwoju krajowego rynku. Sytuacja ta w niedalekiej przyszłości może ulec zmianie, bowiem album otwierający cykl to całkiem udany pierwszy krok w kierunku wyrobienia sobie rozpoznawalnej marki.

Komiks składa się z trzech historii: Goście Centauropolis, Zagadka Entów oraz tytułowego Jak przelać kota do kieliszka?. W trakcie kolejnych przygód pocieszni mali bohaterowie przemierzają fantastyczne krainy pakując się w coraz bardziej przedziwne kłopoty. Dobrą zabawę gwarantuje śledzenie abstrakcyjnych sytuacji, w jakie wikłają się Lil i Put. Warto także skupić się na zręcznej zabawie słowem, jego wieloznacznościami oraz utartymi skojarzeniami czy nawet slangiem. Maciej Kur zadeklarował się jako miłośnik twórczości René Gościnnego i coś w tym jest, bowiem Francuza można postawić za najlepszy wzór umiejętnego posługiwania się - wydawałoby się pospolitymi - pojęciami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Jednakże otrzymane przez autorów wyróżnienie może zaowocować również mylnym wnioskiem, iż jest to komiks dla absolutnie najmłodszych czytelników. W trakcie lektury sprawa przestaje jednak być tak oczywista. Czy przyczyną są wulgaryzmy? Nie! A może przemoc? Także nie! Podteksty erotyczne? Nic podobnego! Odpowiedzi należy poszukać raczej w treści kolejnych - podwójnie kodowanych - gagów. Pomysł na wielopłaszczyznowe ich rozlokowanie przypomina podobne triki stosowane od dekad przez twórców wielu hitowych filmów animowanych, które rozśmieszają widza dziecięcego i widza dorosłego w zupełnie różnych momentach. Na kartach komiksu najmłodsi czytelnicy wyłapią żarty najbardziej oczywiste lub po prostu zabawne z perspektywy dziecka, z kolei dorośli są w stanie wychwycić głębszy ich kontekst. Dzięki temu Lil i Put będą z powodzeniem bawili dzieci i ich rodziców, co jest olbrzymim atutem utworu.

Graficznie komiks prezentuje się przyjemnie dla oka, chociaż kreska może nie urzeka poziomem detali ani nie grzeszy nadmiernym artyzmem. Ot, rzemiosło, jednakże znakomicie zespolone z fabułą i zdecydowane jej podporządkowane. Szczególną uwagę zwrócić mogą agresywne pastelowe kolory komponujące się z całością konwencji zaoferowanej czytelnikom przez autorów. Ważne jest także to, iż przygody małoludów od strony ilustratorskiej podobają się także dzieciom. Jest to bardzo istotny czynnik, który może wpłynąć na ostateczny sukces przygód pociesznych bohaterów.

Tak naprawdę Jak przelać kota do kieliszka? adresowany powinien być do nieco starszych odbiorców, począwszy od nastolatków oraz - oczywiście - do osób dorosłych. Wówczas to można czerpać pełnię satysfakcji z dostarczonej na planszach rozrywki. A tej jest naprawdę sporo. Ogólnie rzecz ujmując komiks okazał się całkiem pozytywnym zaskoczeniem. Pozostaje zatem tylko czekać na nowe przygody pociesznych małoludów. Jest dobrze, lecz może być jeszcze lepiej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Lil i Put #01: Jak przelać kota do kieliszka?
Scenariusz: Maciej Kur
Wydawca: Egmont
Data wydania: 5 października 2014
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328102705
Cena: 24,99 złCzytaj również

Kajko i Kokosz. Opowieści z Mirmiłowa #01: Obłęd Hegemona
Komiks zupełne niekonieczny
- recenzja
Relax #34
Z wkładką dla dzieci
- recenzja
Relax #33
Mniej humoru – na szczęście
- recenzja
Relax #32
Relaksowa reaktywacja
- recenzja
Lucky Luke #27: Dwudziesty pułk kawalerii
Dyplomata Luke
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.