» Recenzje » Kubatu: I tak nie uwierzysz!

Kubatu: I tak nie uwierzysz!


wersja do druku

Przygoda dla małych i dużych

Redakcja: Mały Dan

Kubatu: I tak nie uwierzysz!
Dziecięca wyobraźnia pielęgnowana w umysłach dojrzałych twórców - takie stwierdzenie, to nie zarzut, a podkreślenie wartości i przesłania, które wyłania się z komiksu Kubatu: I tak nie uwierzysz! Jakub Syty i Przemysław Surma zapraszają do świata z feerią barw, gdzie z powodzeniem odnajdą się najmłodsi czytelnicy historii obrazkowych.

Propozycja stworzona w ramach Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci spełnia chyba wszystkie kryteria świadczące o wizualnej atrakcyjności i zajmującej fabule skierowanej dla najmłodszych. Wydaje się, że jest to także tytuł przeznaczony dla wspólnej lektury rodziców i ich pociech. Kubatu: I tak nie uwierzysz! jest bowiem w jakimś sensie laurką, pięknym wspomnieniem o krainie wyobrażeń, którą każdy z nas tworzył niedługo po okresie pacholęctwa.

Kaj, jeden z głównych bohaterów komiksu, jest właśnie kimś takim. Stojąc u progu dorosłości (to znaczy... wejścia w szalony, nastoletni okres) postanawia porzucić infantylne, jak początkowo mu się wydaje, dekoracje własnego pokoju, a zatem i części swojego życia. Wszystko zmienia się jednak z chwilą, gdy jego ulubiony pluszak Kubatu okazuje się być żywą istotą stworzoną przez samotnego czarnoksiężnika. Tak też rozpoczyna się szalona podróż, w której niecodzienny duet przypomni sobie o prawdziwym sensie przyjaźni.

Już krótki szkic przybliżający historię pozwala nam zauważyć, że piękny morał utkano na naprawdę czarownym materiale. Fantastyczna formuła przenosi nas bowiem do rajskiej dżungli, tajemniczych tuneli ze sprytnym robotem, spotkania z gigantyczną złą maskotką, aż wreszcie do zadziwiającego laboratorium maga. Kolejne przystanki podróży prowadzą nas do kluczowego punktu, który w tym przypadku jest pożegnaniem (ale czy ostatecznym?) z dzieciństwem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Temat dorastania znany chociażby z Piotrusia Pana potraktowano tutaj z wielkim wyczuciem. Dziecko może odnieść wrażenie, że pomimo wszystko warto jest pielęgnować w sobie wrażliwość, ale i fantazję nadającą koloryt naszemu życiu. W tym też miejscu trzeba oddać wizualne piękno historii. Różnorodność intensywnych barw uatrakcyjnia przekaz, który za sprawą kompozycji kadrów oraz dokładnym modelom postaci zyskuje także na czytelności.

Kubatu: I tak nie uwierzysz! jest doskonałym zaproszeniem inicjującym przygodę z kulturą komiksu dla najmłodszych. Klarowna, a przy tym ciekawa, historia Jakuba Sytego udanie koresponduje z estetyczną kreską Przemysława Surmy. Świat, który skrzy się wszystkimi kolorami tęczy i nieszablonowymi pomysłami. Powinniście w to uwierzyć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kubatu #01: I tak nie uwierzysz
Scenariusz: Jakub Syty
Rysunki: Przemysław Surma
Seria: Kubatu
Wydawca: Egmont
Data wydania: 5 października 2014
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328102743
Cena: 24,99 złCzytaj również

RIP#1: Derrick. Ciężko przeżyć własną śmierć
Nie dowiesz się z gazety...
- recenzja
Republika Czaszki
O piratach nieco inaczej
- recenzja
Elecboy #1
Gdy Mad Max spotyka UFO
- recenzja
Nautilus #2: Mobilis in mobile
Pojedynek dwóch lisów
- recenzja
Legenda o szkarłatnych obłokach
Wyprawa po wspomnienia
- recenzja
Kroniki Roncevaux
Pieśń o Rolandzie w formie komiksu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.