» Recenzje » Kriss de Valnor #5: Czerwona jak Raheborg

Kriss de Valnor #5: Czerwona jak Raheborg


wersja do druku

Tylko dla zatwardziałych fanów

Redakcja: Mały Dan

Kriss de Valnor #5: Czerwona jak Raheborg
Odcinaniu kuponów od sławy Thorgala końca nie widać. Spin-off poświęcony Kriss de Valnor doczekał się już piątego epizodu zatytułowanego Czerwona jak Raheborg. A czy wojowniczka, buntowniczka, królowa i matka cierpiąca w jednym jest jeszcze w stanie porwać czytelników tak, jak to onegdaj uczynił jej skryty ukochany i znienawidzony zarazem Wiking?

Armia niezwyciężonego cesarza Magnusa kontynuuje inwazję na tereny pogańskich wikingów Północy. Pętla zacieśnia się coraz bardziej, zwłaszcza iż z pomocą spieszą zbrojni diuka Auxaterry. Przewaga najeźdźców jest przytłaczająca, a w obozie obrońców kryje się zdrajca czyhający na dogodny moment do sprzeniewierzenia się dowódcom. Tylko współpraca małżeńskiej pary: króla Taljara (czyli Jolana, pierworodnego Thorgala) i królowej Kriss oraz ich talenty magiczno-militarne są w stanie uchronić dziedzictwo Wikingów, a tym samym nordyckich bogów przed popadnięciem w niepamięć. Zbliża się moment decydującej bitwy...

Czerwona jak Raheborg w linii prostej kontynuuje wątki z poprzednich epizodów podserii poświęconej Kriss de Valnor, równocześnie regularnie sięgając do spuścizny serii głównej Thorgala. Dawni rywale, jeśli wręcz nie wrogowie: wnuk Ogotaia oraz pozbawiona skrupułów wojowniczka, zawierają sojusz, lecz myśli syna Wikinga pozwalają sądzić, iż jest to coś więcej aniżeli małżeństwo z rozsądku. Efektem jest kolejny dynamiczny epizod, błyskawiczne przeprowadzający czytelnika przez meandry scenariusza, mamiąc jednocześnie wrażeniem świetnego komiksu.

Niestety król już od dawna jest nagi, a mimo to przemierza miasto nie zauważając wstydliwych spojrzeń poddanych. Pełna mitycznych historii wzorowo połączonych z wątkami kosmicznymi fabuła to zdecydowanie domena emerytowanego Jeana Van Hamme'a. Yves Sente niby kontynuuje wytyczne swojego legendarnego za życia poprzednika, z jednej strony czerpiąc ze spuścizny mitologicznej, z drugiej zaś wprowadzając całkiem pomysłowy i intrygujący zarazem wątek boga Jahvusa i jego wyznawców, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla starego ładu. Problem tkwi w niebywałej wręcz prostocie wątku głównego, jednowymiarowości bohaterów oraz zupełnym braku klimatu komiksu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie sprawa wygląda z oprawą graficzną. Ilustracje Giulio De Vity są ładne i czytelne, a bogata paleta barw, od szarłatów i czerwieni, przez brązy i szarości, aż po elementy pastelowych kolorów, cieszy oko starannością wykonania. Ale to już nie jest Kriss Grzegorza Rosińskiego, tylko jakby jej córka: niby zdradzająca rysy swojej antenatki, jednakże wielce odmienna do bohaterki, która równe trzy dekady temu podbiła serca czytelników. Uwagę przykuwa tak naprawdę tylko... okładka, będąca – jak zwykle – arcydziełem w wykonaniu polskiego ilustratora.

Mimo pozornego bogactwa najnowsza odsłona przygód Kriss jest epizodem strasznie wręcz questowym, pozbawionym głębi, błyskawicznym w lekturze, lecz równocześnie prostym, nie pozwalającym na pochłonięcie czytelnika przez historię. Ot, przybycie wroga, troszkę szachów, kilka wyświechtanych dialogów, potyczka i finał albumu z obowiązkowo otwartym zakończeniem. Kolejna część perypetii Kriss niechybnie ujrzy światło dzienne, chociaż panowie De Vita i Sente zrezygnowali z okazji do dalszego trwonienia dorobku duetu Van Hamme - Rosiński. Nową parą, której powierzono prace nad kontynuacją serii, są scenarzysta Xavier Dorison oraz rysownik Roman Surżenko. Jednak czy będą oni w stanie podnieść serię z gruzów? Realizm nakazuje sceptyczne podejście do sprawy, chociaż wszyscy miłośnicy serii Thorgal niewątpliwie chcieliby zostać mile zaskoczeni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.0
Ocena recenzenta
4.5
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kriss de Valnor #5: Czerwona jak Raheborg (twarda oprawa)
Scenariusz: Yves Sente
Rysunki: Giulio de Vita
Wydawca: Egmont
Data wydania: grudzień 2014
Liczba stron: 48
Format: 215 x 290 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-281-0280-4
Cena: 29,99Czytaj również

Kriss de Valnor #04: Sojusze
Gdzie stare spotyka się z nowym
- recenzja
Kriss de Valnor #03: Czyn godny królowej
Król jest nagi
- recenzja
Thorgal #34: Kah-Aniel
Wiking pod słońcem pustyni
- recenzja
Zemsta hrabiego Skarbka
Chopin i piraci w najlepszym wydaniu
- recenzja
Thorgal. Młodzieńcze lata #2: Oko Odyna
Powrót do dzieciństwa
- recenzja
Thorgal #32: Bitwa o Asgard
Bitwa o honor
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.