» Krakers #49: Buster Brown

Krakers #49: Buster Brown

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Krakers #49: Buster Brown
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Krakers #49: Buster Brown
Redaktor naczelny: Michał Antosiewicz
Scenariusz: Richard F. Outcault
Rysunki: Richard F. Outcault
Seria: Krakers, Buster Brown
Wydawca: Jadwiga Jaguś
Data wydania: październik 2018
Kraj wydania: Polska
Liczba stron: 164
Format: A4
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały i kolorowy
Cena: 105,00 zł

Autorem komiksu Buster Brown jest Richard F. Outcault uznawany za ojca światowego komiksu. To on jako pierwszy zrezygnował z historyjek obrazkowych z podpisami (zwanymi prakomiksami lub parakomiksami) na rzecz wieloobrazkowych, całostronicowych plansz tylko z dymkami. Jego pierwszym komiksem był Yellow Kid (większość odcinków tej serii nie była komiksami, tylko niektóre), a kolejnym Buster Brown, który planujemy wydać w Polsce. Postać Yellow Kida pojawiła się w kilku odcinkach Bustera Browna.

Komiks Buster Brown w Polsce jest mało znany. Biorąc pod uwagę formę edytorską, jego dużą popularność w USA, Francji i wielu innych państwach świata, można go porównać z Małym Nemo w Krainie Snów, od którego jest starszy o kilka lat, gdyż pierwszy odcinek ukazał się w 1902 roku (w tej samej gazecie, co później Mały Nemo). Buster Brown miał też podobną historię - postać bohatera była inspirowana synem autora a komiksowy pies jego psem.

Co ciekawe, postać została stworzona na potrzeby marki obuwniczej Buster Brown (stąd nazwa), gdyż komiks początkowo miał promować buty dla dzieci. Sukces komiksu sprawił, że zaczął żyć własnym życiem doczekując się adaptacji filmowych, radiowych, teatralnych i telewizyjnych (poniżej zdjęcie z planu filmowego). Przez kilkadziesiąt lat w USA wydawano czasopismo komiksowe Buster Brown, w którym czasami pojawiały się nowe komiksy z tym bohaterem, ale stworzone przez innych autorów.

Komiks Buster Brown będzie wydany w jednym tomie o objętości od 164 strony. Wszystkie dostępne na rynku albumy z Busterem Brownem z różnych krajów będą skompilowane w jednym tomie. Ukażą się też odcinki, które nie były wydawane drukiem albumowym. Możliwe, że będzie to najgrubsze wydanie tego komiksu. Orientacyjna data wydania to wrzesień 2018 r. Data może się przesunąć w zależności od rozwoju tempa prac wydawniczych.

Komiks ten warto to mieć z kilku powodów:

1. Bo komiks ten stworzył człowiek uważany za OJCA ŚWIATOWEGO KOMIKSU
2. Bo komiks ten otoczony jest w USA i we Francji pewnym kultem (film, teatr, tv, przemysł gadżetowy z kubkami, figurkami, koszulkami, itp.)
3. Bo będzie to kolekcjonerska perełka (unikalne, najgrubsze na świecie wydanie)
4. Bo to świetny komiks, który w ogóle się nie zestarzał mimo upływu ok. 115 lat
5. Bo to świetny prezent dla dziecka na każdą okazję

Źródło: Opis wydawcy

Galeria

Tagi: Buster Brown | Richard F. Outcault | Michał Antosiewicz | Jadwiga Jaguś | Krakers | Krakers #49: Buster Brown

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.