» Krakers #48: Mały Nemo w Krainie Snów #3

Krakers #48: Mały Nemo w Krainie Snów #3

Dodał: Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Krakers #48: Mały Nemo w Krainie Snów #3
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Krakers #48: Mały Nemo w Krainie Snów #3
Scenariusz: Zenas Winsor McCay
Rysunki: Zenas Winsor McCay
Wydawca: Wydawnictwo Jadwiga Jaguś
Data wydania: grudzień 2017
Liczba stron: 188
Format: A4
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 105,00 zł

Bajeczny, kultowy, legendarny, pionierski, odkrywczy... Co jeszcze można powiedzieć o Małym Nemo w Krainie Snów? To jeden z najstarszych komiksów prasowych, który odcisnął wyraźne piętno nie tylko w świecie opowieści rysunkowych.

Twórcą komiksu jest Zenas Winsor McCay – żyjący na przełomie XIX i XX wieku amerykański rysownik i animator. Jego najbardziej znane dzieło – Mały Nemo w Krainie Snów (Little Nemo in Slumberland) – ukazywało się w latach 1905-1927 na łamach – New York Herald i New York American. Winsora McCaya uznaje się także za pioniera animacji. Jego film Gertie the Dinosaur z 1914 roku wyprzedził o czternaście lat animację studia Walta Disneya o Myszce Miki. Artysta został pośmiertnie uhonorowany w 1996 roku nagrodą The Will Eisner Award Hall of Fame.

Komiks opowiada o niesamowitych przygodach chłopca o imieniu Nemo, którego protoplastą był syn autora – Robert. Całostronicowy pasek gazetowy ukazywał fantastyczne sny Nemo, które kończyły się zawsze jego nagłym przebudzeniem w ostatnim kadrze odcinka.

Mały Nemo w Krainie Snów jest uważany za arcydzieło ze względu na eksperymenty z układem strony, użyciem kolorów, tempem akcji, wielkością i kształtem kadrów, perspektywą czy detalem architektonicznym.

Mały Nemo w Krainie Snów stał się źródłem inspiracji dla znanych twórców ze świata literatury, muzyki, kina i nie tylko. Bez niego Neil Gaiman nie stworzyłby komiksu Sandman a Mœbius z Brunonem Marchandem nie przedstawiliby alternatywnej opowieści Nemo. Przygody chłopca, który uwielbiał spać, doczekały się wersji teatralnych, operowych i filmowych, były tłumaczone na wiele języków. W końcu trafiły do Polski!

Źródło: Informacja wydawcy

Tagi: Krakers #48: Mały Nemo w Krainie Snów #3 | Krakers | Mały Nemo w Krainie Snów | Zenas Winsor McCay | Jadwiga Jaguś

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.