» Recenzje » Kot Rabina #6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną

Kot Rabina #6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną


wersja do druku

Kocia miłość

Redakcja: Mały Dan

Kot Rabina #6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
W Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną wymyślony przez Joanna Sfara niezwykły kot po dłuższej przerwie odzyskuje zdolność mówienia. To, co ma do powiedzenia, jak zwykle raczej nie przypadnie jego słuchaczom do gustu. Ale czytelnikom powinno spodobać się znacznie bardziej.

Szósta i jak dotąd ostatnia część Kota Rabina porusza tematy miłości i odrzucenia. Jak wiemy z poprzednich tomów, tytułowy kot nade wszystko miłuję córkę swojego pana, Zlabię. Ta już raz uraziła uczucia kota, wychodząc za mąż. Teraz jednak sytuacja staje się jeszcze gorsza – Zlabia spodziewa się dziecka. Zaniepokojony kot próbuje zwrócić na siebie większą uwagę, a gdy ta sztuka mu się nie udaje, podejmuje dramatyczną decyzję i postanawia opuścić rodzinę rabina.

W porównaniu do poprzednich części, Nie będziesz miał bogów przede mną jest tomem dość kameralnym. Tym razem nie ma żadnej wyprawy do Paryża ani w pustynne bezdroża. Kot nie odchodzi bowiem daleko. Gdy zawodzą proponowane przez rabina próby odnalezienia pociechy w modlitwie, decyduje się podjąć życie zwykłego dachowca na ulicach Algieru. Jest jednak już zbyt zhumanizowany, aby dogadać się z dzikimi czworonogami. W celu znalezienia swojego miejsca musi więc odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań i zgłębić prawdziwą naturę miłości, do czego rzecz jasna scenarzysta szybko dostarcza mu okazję – choć nie taką, jakiej można by się spodziewać.

Sfar każe nam patrzeć na świat oczami zwierzaka, ale tak jak w poprzednich tomach serii głównym obiektem jego zainteresowania pozostają ludzie. Prosty zabieg antropomorfizacji dokonany na kocie pozwala autorowi na wyrażenie obserwacji i zadanie pytań, które w ludzkich ustach brzmiałyby pretensjonalnie, ale przefiltrowane przez cynizm i egocentryzm gadającego kota zyskują niezbędna świeżość i właściwą perspektywę do rozważań. I choć Sfar mówiąc o rzeczach ważnych częściej przybliża naturę problemu niż próbuje znaleźć jego rozwiązanie, to trudno mieć do niego pretensje – taka jest już domena filozofii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Warto zaznaczyć, że Nie będziesz miał bogów przede mną nakładem Wydawnictwa Komiksowego ukazało się w Polsce równolegle z francuską premierą. Na razie nie wiadomo, czy seria będzie kontynuowana, ale czytelnicy komiksów zarówno we Francji, jak i w Polsce, zapewne nie obrazili by się na kolejne spotkania z filozofującym kotem. Tym bardziej teraz, gdy ten odzyskał wreszcie dar mowy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kot Rabina #6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
Scenariusz: Joann Sfar
Rysunki: Joann Sfar
Kolory: Brigitte Findakly
Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania: 27 sierpnia 2015
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Liczba stron: 56
Format: 218 x 286 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 978-83-8069-639-6
Cena: 39,90 zł
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 2015Czytaj również

Kot Rabina #1-5
Szanuj kota swego
- recenzja
Sokrates. Półpies
Artystyczna groteska
- recenzja
Listopad 2016 w komiksie
Co w branży piszczy?
Kwintesencja
Mole wyruszają w drogę
- recenzja
Gilles McCabe #2
Historia mordercy
- recenzja
Wiedźmin (wyd. kolekcjonerskie)
Inna twarz Geralta
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.