» Recenzje » Koszmary

Koszmary


wersja do druku

Cthulhu w piękny wykonaniu

Redakcja: Joanna 'Taun_We' Kamińska, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Koszmary
Podczas rozważań o mitologii wymyślonej przez H.P. Lovecrafta, do głowy przychodzą mi dwie myśli. Pierwsza dotyczy wyobraźni Amerykanina; druga zaś niewyczerpywalnej siły inspiracji dla pokoleń twórców gier planszowych czy komksiarzy, czego kolejnym przykładem są Koszmary.

Koszmary to druga w stosunkowo krótkim odstępie czasu komiksowa pozycja dotykająca mitologii wymyślonej przez H.P. Lovecrafta. Nie tak dawno temu do rąk czytelników trafiły Mity Cthulhu, będące wierną interpretacją tekstów amerykańskiego pisarza; teraz przyszła pora na bardziej artystyczne podejście do tematu. Pewną ciekawostką jest to, że Koszmary są pierwszym europejskim tytułem w portfolio Mandioci, oficyny specjalizujące się w komiksach południowoamerykańskich, zwłaszcza argentyńskich i brazylijskich.

W skład siedemdziesięciosześciostronicowego albumu wchodzą cztery utwory, teoretycznie w luźny sposób nawiązujące do twórczości amerykańskiego pisarza. Przykładem takiego podejścia jest otwierający zbiór utwór Autoportret, który mógłby stać się częścią dowolnej antologii komiksowych opowiadań grozy. Kolejne teksty, Miasto nad oceanem oraz Model, w sposób bardzo wyraźny odnoszą do mitologii Cthulhu, a zwłaszcza pierwszy z wymienionych, umożliwiający czytelnikowi wycieczkę do Innsmouth, miasta gdzie noc nie przynosi spokojnego snu. Komiks wieńczy Postać ze snów, czyli kolejny uniwersalny tekst, tak pasujący do klimatu rodem z powieści Lovecrafta, jak i świetnie raczący sobie jako samodzielna historia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Czytelnicy nie powinni jednak nastawiać się na długą lekturę. Tekstu jest tutaj niewiele i służy on raczej budowie atmosfery tajemnicy, aniżeli przybliżaniu mitologii Cthulhu. W przypadku albumu znacznie ważniejszy jest aspekt artystyczny, bowiem słowa mają tylko wzmacniać przekaz płynący z kadrów.

Od strony artystycznej Michele Penco stworzył komiks wykraczający poza skalę ocen. Koszmary są prawdziwym majstersztykiem w zakresie szkicu ołówkiem, będącego zresztą jedyną techniką wykorzystaną przez autora. Ilustracje obfitują w najdrobniejsze detale, zaś przejścia pomiędzy rozjaśnieniami a cieniami skrywającymi głębię wykonane zostały po mistrzowsku. Jest pięknie, a przy tym niesamowicie mrocznie.

Bez ogródek pozwolę sobie na twierdzenie, że kunsztu artystycznego mogliby się uczyć koledzy po fachu z Ameryki Północnej, tak zakochani w tuszu oraz cyfrowo kładzionych kolorach, serwujący ilustracje, które nijak nie wybijają się ponad sztampę. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku omawianego albumu, który dzięki niesamowitych, świetnym ilustracjom na długo zapadnie w pamięć.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wracając jednak do Koszmarów; wyobraźnię pobudzają zarówno pejzaże wykonane z kilku perspektyw, jaki i ilustracje tajemniczych istot narodzonych w czeluściach umysłu Lovecrafta. Penco zdaje się doskonale rozumieć zamysły nieżyjącego już od wielu lat Amerykanina, dzięki czemu zarówno Innsmouth, jak i mityczni półludzie prezentują się kapitalnie. To samo zresztą można powiedzieć o wyobrażeniu mrocznej istoty zobrazowanej w tekście Model.

Ale Penco to również wspaniały portrecista ludzkich emocji, świetnie oddający strach i poczucie zagrożenia, zaś pomieszczenia w których mają miejsce wydarzenia są ciasne, duszne, klaustrofobiczne i oczywiście skąpane w mroku. Oprawa wizualna ma zresztą podwójne znaczenie: raz, że jest to istotny element każdego komiksu, a dwa, w tym przypadku klimat i artyzm muszą uzupełnić niewielką ilość tekstu.

Koszmary gwarantują dwa kwadranse lektury podszytej grozą. I jeśli miałbym wskazać jakiś słaby punkt programu, to właśnie potężny niedosyt wynikający z długości tych czterech utworów. Jednak, mimo że treść zdecydowanie nie należy do najbardziej rozbudowanych, kapitalna atmosfera tajemniczości i pietyzm wykonania z nawiązką wynagradzają ten brak. Finalnie komiks można polecić nie tylko miłośnikom Cthulhu, ale również kolekcjonerom zbierającym komiksy ze względu na warstwę wizualną oraz fanom wszelkiej maści historii z pogranicza horroru.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Koszmary
Scenariusz: Michele Penco
Rysunki: Michele Penco
Wydawca: Mandioca
Data wydania: grudzień 2020
Kraj wydania: Polska
Tłumaczenie: Paulina Kwaśniewska
Liczba stron: 76
Format: 215x290
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
ISBN: 9788395319198
Tytuł oryginalny: Incubis



Czytaj również

Żywa stal
Stalowy bohater o słabym charakterze
- recenzja
Żywa Stal
Płynne złoto
- recenzja
Obserwatorzy spoza czasu
Hołd dla Lovecrafta
- recenzja
Raport Brodecka
Najmroczniejsza strona ludzi
- recenzja
9 godzin
O Japonii po brazylisjku
- recenzja
Skazaniec 666
Spokojne życie grabarza
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.