» Wieści » Komiksy Star Wars wracają do Marvela

Komiksy Star Wars wracają do Marvela

05-01-2014 09:58 | Wiktor 'Anzelm' Wieczorek

Komiksy Star Wars wracają do Marvela

Wydawnictwa Marvel Comics i Dark Horse Comics ogłosiły na swoich stronach internetowych, że prawa licencyjne do wydawania komiksów ze świata Star Wars przechodzą z powrotem do Marvel Comics.

Walt Disney Company poinformowało Dark Horse Comics o planie przeniesienia licencji komiksowej Star Wars, której właścicielem stało się wraz z nabyciem Lucasfilm Ltd., na wydawnictwo Marvel Comics - również ostatnio zakupione przez Disneya. Marvel Comics wydawało już wcześniej komiksy ze świata Gwiezdnych wojen w latach 1977-1986, licencję w 1991 roku przejęło wydawnictwo Dark Horse Comics, które zajmuje się publikacją gwiezdno-wojennych komiksów do tej pory.

Informacji prasowa wydawnictwa Marvel Comics

Lucasfilm Ltd. i Marvel Entertainment należące do Walt Disney Company łączą siły aby przedstawić nowe przygody ze świata Star Wars czytelnikom z całej galaktyki. Marvel otrzymał wyłączne prawa do tworzenia i publikacji gwiezdno-wojennych komiksów od 2015 roku.

W ten sposób komiksy Star Wars wracają do korzeni. Marvel Comics opublikował pierwszy komiks w uniwersum Gwiezdnych Wojen - Star Wars #1 z marca 1977 roku, sprzedany w ponad milionie egzemplarzy. Wydawnictwo publikowało komiksy Star Wars przez 9 lat. W 1991 roku wydawnictwo Dark Horse Comics przejęło licencję publikując ulubione tytuły fanów, takie jak: Dark Empire (Mroczne Imperium) i Star Wars: Legacy (Star Wars: Dziedzictwo). W ostatnim roku Dark Horse wydało The Star Wars #1 - adaptację oryginalnego filmowego scenariusza George'a Lucasa. Komiks ten zdobył entuzjastyczne recenzje, uwagę mediów oraz miejsce wśród najlepiej sprzedających się komiksów Star Wars.

"Dark Horse Comics przez ponad 20 lat publikował wyjątkowe komiksy z Gwiezdnych Wojen i zawsze będziemy wdzięczni za ich ogromny wkład w budowę mitologii uniwersum SW oraz wspaniałą współpracę" mówił Carol Roeder z Disney Publishing Worldwide odpowiedzialny za franczyzę Star Wars. "W roku 2015 komiksowe przygody Luke'a, Hana, Lei i Chewbacci błyskawicznie przeskoczą do Marvel żeby zacząć nową erę przygód w uniwersum Star Wars.".

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

"My, w Marvelu, nie możemy być już bardziej podekscytowani możliwością publikacji gwiezdno-wojennych komiksów i powieści obrazkowych" mówił Dan Buckley - wydawca i prezes Marvel Worldwide. "Marka Star Wars jest jedną z ikon branży rozrywkowej i jesteśmy dumni z możliwości użycia naszych twórczych talentów do rozszerzania odległej galaktyki Gwiezdnych Wojen.".

"Jesteśmy ogromnie podekscytowani tym, kolejnym rozdziałem sagi Gwiezdnych Wojen," mówił Andrew B. Sugerman, wiceprezes wykonawczy Disney Publishing Worldwide. "Połączenie wspaniałych marek - Lucasfilm i Marvel żeby opowiedzieć nowe historie pozwoli nam poruszyć fanów oryginalnych komiksów Star Wars i zabawiać pokolenia.".

Informacja prasowa wydawnictwa Dark Horse Comics

Wszystko się kiedyś kończy. Również umowy licencyjne. Przykro mi poinformować że Disney - nowy właściciel Lucasfilm - przedstawił nam swój plan przeniesienia umowy licencyjnej marki Star Wars na kolejny z ich ostatnich nabytków - Marvel Comics poczynając od 2015 roku. Zakończy to trwającą ponad dwie dekady współpracę.

Dla tych którzy są nowi w temacie - Dark Horse zrewolucjonizował myślenie o komiksach opartych na filmach. Po tym jak filmowe historie były traktowane z przymrużeniem oka, bez dbałości o wykonanie i ciągłość, Dark Horse zmienił podejście - starannie wybierając licencje i napełniając je kreatywnymi pomysłami i masą emocji. Naszym celem było stworzenie sequeli i prequeli do filmów które uwielbiamy, zwracając uwagę na jakość i detale, traktując te filmy jakby były naszą własnością. Ukoronowaniem tego podejścia była Gwiezdne Wojny. Rozpoczęliśmy pracę nad tytułem już w 1989 roku, a wraz z rozpoczęciem publikacji Mrocznego Imperium Toma Veitcha i Cama Kennedy'ego nastała nowa era komiksu. Nie wstydzę się przyznać że byliśmy Star Wars'owymi geekami i byliśmy zdeterminowani - w dążeniu do doskonałości nie liczyliśmy ani wysiłków, ani kosztów.

Jak na ironię ta informacja pojawia się kiedy Dark Horse osiągnął najlepsze roczne wyniki. Z oczywistych powodów przygotowaliśmy na tą ewentualność nowe ekscytujące projekty, które zamierzaliśmy zamieścić w naszych planach na 2015 rok i później. Czy pojawią się one w Gwiezdnych Wojnach? Ciężko powiedzieć, ale zrobimy co w naszej mocy żeby tak się stało. W międzyczasie, rok 2014 może być naszym ostatnim rokiem z komiksową franczyzą Star Wars ale planujemy żeby był niezapomniany. Wiemy, że fani uniwersum nie oczekują nic mniejszego. Moc jest nadal z nami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Mike Richardson

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Strony Marvel Comics i Dark Horse Comics
Tagi: Star Wars | Dark Horse Comics | LucasFilm | Gwiezdne wojny | Marvel Comics


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.