Komiksowy Grudzień 2016

Przegląd zapowiedzi

Autor: Camillo

Komiksowy Grudzień 2016
W naszym comiesięcznym przeglądzie krótko i zwięźle prezentujemy nadchodzące nowości na polskim rynku komiksowym. Czasem jest ich więcej, czasem mniej, ale zawsze znajdzie się coś, na czym warto zawiesić oko. Jakie opowieści graficzne czekają na czytelników w tym miesiącu?

Grudzień to czas świątecznych zakupów, o czym wiedzą też wydawcy komiksowi, dlatego w tym okresie ciekawe premiery sypią się jak z rogu obfitości. Nie inaczej jest w tym roku. W najnowszej ofercie znajdziemy zarówno kontynuacje znanych i lubianych serii, jak i zupełnie nowe cykle. Są światowe hity, ale także niszowe pozycje dla koneserów. Nie zabraknie czytadeł dla fanów trykotów, ale narzekać nie powinni też zwolennicy komiksu europejskiego. Krótko mówią: nic, tylko pisać list do Świętego Mikołaja.

 

Komiks amerykański

 

Batman: Gotyk

(Egmont)

W głowie Granta Morrisona dzieją się czasami dziwne rzeczy, ale nie przeszkadza mu to w oczach wiele zwolenników komiksu superbohaterskiego cieszyć się statusem scenarzysty kultowego. Batman: Gotyk, zilustrowany klasycznymi rysunkami Klausa Jansona, to pierwsza z opowieści Morrisona o Człowieku-Nietoperzu. Być może nie jest to dzieło na miarę Azylu Arkham, ale dotychczas wydawane w ramach kolekcji DC Deluxe komiksy o Mrocznym Rycerzu trzymały wysoki poziom, więc z gotyckim Batmanem nie powinno być inaczej.

 

 

 

Batman: Ostateczna rozgrywka

(Egmont)

Kolejne części runu Scotta Snydera o Batmanie z New 52 prezentowały się różnie – od niezłej Śmierci rodziny, przez przeciętny Trybunał Sów, po męczące Tajemnicze miasto. A jak będzie z Ostateczną Rozgrywką? Jest Joker, jest mroczny plan zabicia Batman, mają pojawić się nawet członkowie Ligi Sprawiedliwości. Na pewno będzie się działo, ale trudno powiedzieć czy znajdzie się miejsce na sens i logikę – z tworzącym taśmowo kolejne scenariusze Snyderem nigdy nic nie wiadomo.

 

 

 

Wojna domowa

(Egmont)

Marvelowscy superbohaterowie występują nawzajem przeciwko sobie. Niemożliwe? A jednak. Wojna domowa Marka Millara i Steve'a McNivena często uważana jest za jeden z najlepszych crossoverów Marvela. Uchwalona zostaje ustawa o przymusowej rejestracji superbohaterów i ujawnieniu ich tożsamości. Iron Man jest za, Kapitan Ameryka przeciw. Inni herosi opowiadają się po jednej lub drugiej stronie i rozpoczyna się bratobójcza walka. Kto ma rację, kto zwycięży, a kto polegnie?

 

 

 

X-Men: Bitwa Atomu

(Egmont)

Album łączący wątki z trzech wydawanych w Polsce serii – All-New X-Men, Uncanny X-Men oraz Wolverine i X-Men. W Bitwie Atomu spotykają się bohaterowie każdej z nich i wszyscy maja do odegrania swoją rolę. Co wyniknie z takiego nagromadzenia mutantów? Fotel scenarzysty podzielili między siebie znani i lubiani Brian Michel Bendis, Brian Wood i Jason Aaron, za rysunki odpowiadają zaś Chris Bachalo i Stuart Immonen.

 

 

 

Thor #2: Boża Bomba

(Egmont)

Trzech Thorów – z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – kontra potężny Bogobójca. Czy połączone siły trzech wcieleń nordyckiego boga sprostają przeciwnikowi? Seria o Thorze autorstwa Jasona Aarona (scenariusz) i Esada Ribica (rysunki) może pochwalić się wieloma wysokimi ocenami, można się więc spodziewać, że Boża Bomba odpali czytelnikom sporą porcję atrakcji, a nie okaże się niewybuchem.

 

 

 

Loki

(Mucha Comics)

Jest Thor, to jest i Loki. Bóg Kłamstw po wielu próbach osiąga wreszcie swój upragniony cel – przejmuje władzę nad Asgardem. Co czeka krainę Asów pod rządami tak nieobliczalnego władcy? Scenariusz Roberta Rodiego ukazuje wydarzenia z rzadko oglądanej perspektywy Lokiego, a o rysunki – tak samo jak w przypadku wyżej wspomnianego Thora – zatroszczył się Esad Ribic.

 

 

 

 

Outcast #1

(Mucha Comics)

Demony, opętania i walka ze złymi mocami. Oklepany temat? Być może, ale na pewno nie wtedy, gdy za scenariusz odpowiada Robert Kirkman. Autor Żywych trupów w swojej najsłynniejszej serii udowodnił, że w kreowaniu długich, pełnych okrutnych zwrotów akcji fabuł może poszczycić się stopniem mistrza. Outcast wprawdzie aż tak entuzjastycznych ocen nie zbiera, ale dla miłośników mocnych komiksowych wrażeń i tak powinna to być jedna z ciekawszych premier miesiąca.

 

 

 

 

Żywe trupy #24: Życie i śmierć

(Taurus Media)

A skoro o Żywych trupach mowa, po dłuższej przerwie na polski rynek powinien wreszcie dotrzeć kolejny tom tej nieprzewidywalnej serii. I to nie byle jaki tom, ale jeden z tych, w których scenarzysta wyprowadza naprawdę mocne uderzenie. Kto nie czyta, niech żałuje i nadrobi zaległości.

 

 

 

 

 

Baśnie #19: Królewna Śnieżka

(Egmont)

Baśnie Billa Willinghama miewają swoje wzloty i upadki, przy czym więcej jest niestety upadków. Niemniej to i tak kawałek niezłego i dobrze narysowanego komiksowego czytadła. A że to już dziewiętnasty tom, na horyzoncie powoli widać koniec serii.

 

 

 

 

 

Komiks europejski

 

Centaurus #1: Ziemia Obiecana

(Timof i cisi wspólnicy)

Luiz Eduardo De Oliveira znany jest ze swoich przygodowo-ekologicznych opowieści o światach Aldebarana. W Centaurusie nadal eksploruje swoją ulubioną tematykę, czyli zabiera nas w podróż na obcą planetę. Tym razem pełni jednak tylko rolę scenarzysty. Za rysunki odpowiada Zoran Janjetov, znany choćby z pracy nad Technokapłanami Alejandro Jodorovskiego.

 

 

 

 

Vasco #1

(Wydawnictwo Kurc)

Vasco to historyczno-przygodowa seria rozpoczęta w 1983 roku i wciąż kontynuowana – przez ten czas doczekała się 27 albumów. W pierwszym polskim wydaniu zbiorczym znajdziemy początkowe trzy. Opowieść zabiera nas do XIV-wiecznej Italii, gdzie młody Vasco, syn zamożnego bankiera, zaczyna uczyć się życia i mieszać w różne intrygi polityczne. A że seria jest długa, można zakładać, że w poszukiwaniu przygód przyjdzie mu zwiedzić kawał świata.

 

 

 

Fechmistrz

(Taurus Media)

Xavier Dorison to niezwykle płodny scenarzysta, które nie tylko kontynuuje Thorgala, ale tworzy też liczne własne serie. Fechmistrz to jednak akurat one-shot. Zamknięta na prawie stu planszach opowieść rozgrywa się w roku 1537, gdzie grupa wyznawców religii protestanckiej próbuje dostarczyć Biblię w języku francuskim do Szwajcarii, aby tam ją wydrukować. Ich tropem rusza obława katolików. Komu uda się przeżyć i osiągnąć swoje cele?

 

 

 

Jak zbić fortunę w czerwcu '40.

(Scream Comics)

Wspominałem, że Dorison to płodny scenarzysta? Oto kolejny jego komiks, także one-shot, choć tym razem napisany do spółki z Fabienem Nury. Jak wskazuje sam tytuł, przenosimy się w nieco późniejsze czasy, do roku 1940. Kilkoro śmiałków podejmuje się próby kradzieży dwóch ton złota z Banku Francji. Czy tak ryzykowne przedsięwzięcie ma szansę powodzenia? No, cóż – na pewno.

 

 

 

 

Monika #1: Bale maskowe

(Scream Comics)

Komiksowy thriller z elementami erotyki. Opowiada o młodej artystce, która „wchodzi w świat polityki, tajnych stowarzyszeń i seksu”. Po tym pobieżnym opisie fabuły i przykładowych planszach widać, że da się to oglądać. Ale czy da się czytać, to już inna kwestia – oceny w sieci są różne.