» Recenzje » Klan Poe #2

Klan Poe #2


wersja do druku

Śmierć nieśmiertelnych?

Redakcja: Mały Dan

Klan Poe #2
Kontynuacja mangi Klan Poe autorstwa Moto Hagio wydana nakładem Japonica Polonica Fantastica pozytywnie zaskakuje, rozwiewa wszystkie wątpliwości, zaś czytelników wzrusza niemal do łez. W drugim i zarazem ostatnim tomie dowiemy się dlaczego rodzina Evansów jest tak ważna, a spór między Allanem a Edgarem zostanie ostatecznie rozstrzygnięty.

Kolejne fragmenty rozsypanej w czasie i przestrzeni układanki, którą otrzymaliśmy w pierwszym tomie Klanu Poe, sukcesywnie znajdują odpowiednie dla siebie miejsce, a fabularnych skoków czasoprzestrzennych jest znacznie mniej. Nie znaczy to wcale, że wszystkie odpowiedzi przychodzą szybko. Kiedy jednak już je poznajemy, to zawsze w sposób efektowny. Moto Hagio, choć wcześniej niezbyt często popisywała się swoimi zdolnościami ilustratorskimi, teraz pokazała, co naprawdę potrafi. Nie ma sytuacji, w której odczytanie rysunku byłoby utrudnione, bo wszystkie istotne szczegóły, które prowadzą nas przez fabułę, są wyraźnie wyeksponowane. Dzięki temu dużo łatwiej poradzić sobie z lekturą komiksu.

Pierwszy album Klanu Poe zdawał się ciągnąć w nieskończoność, ale druga część z nawiązką rekompensuje pozorną stratę czasu. Czytelnik przyzwyczajony do specyficznie niespiesznego stylu snucia historii (długie i złożone zdania, wewnętrzne przemyślenia bohaterów) oraz pamiętający najważniejsze wydarzenia i niuanse z tomu poprzedniego (Kim jest rodzina Evansów? Na czym polega wyjątkowość Edgara? Dlaczego Marybell jest dla niego tak ważna?) po obszernej preambule przechodzi do właściwej historii, do której prowadziły wszystkie pojawiające się wcześniej tropy. Dość niejasne i momentami zagadkowe wydarzenia nabierają tutaj sensu, a historia komponuje się w przyczynowo-skutkową całość.

W drugim tomie Klanu Poe czytelnicy są skłaniani do refleksji nad istotą miłości. W komiksie uczucie to nie przejawia się tylko w relacjach damsko-męskich, ale również odnosi się do więzi rodzinnych i przyjacielskich kontaktów. Czytelnicy są prowadzeni przez wspomnienia dwójki bohaterów, dzięki czemu otrzymują o nich więcej informacji i bliżej ich poznają, a ich działania przestają wydawać się irracjonalne, bowiem zyskują uzasadnienie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dwaj 14-letni chłopcy - Edgar Portsnell i Allan Twilight - podczas podróży po różnych krajach Europy na przestrzeni XIX i XX wieku przypadkowo spotykają różnych ludzi, którzy po latach zaczynają zastanawiać się, kim są tajemniczy młodzieńcy i jak to możliwe, że mimo upływu czasu się nie zmieniają. Coraz bardziej przyciąga to uwagę starca imieniem Aubin. Pamiętnik Glena Smitha, obrazy w rezydencji lorda Arthura Quentona oraz słowa staruszki, którą w młodości uratowała niezwykła para młodzieńców, jeszcze bardziej pogłębiają jego obsesję. Tajemniczą historię opowiada on niczego jeszcze nieświadomym potomkom Evansów. W rzeczywistości chce ich wykorzystać jako przynętę, by zwabić wampiry w pułapkę. Głupota starego śmiertelnika, zamiast odkryć tajemnicę wampirów, sprowadza na dzieci nieszczęście.

Za każdym razem, kiedy para wampirów spotyka kogoś, kto odmienia ich losy, dzieje się coś złego. W pierwszej części Marybell i Edgar spotykają Allana, w drugiej - para nieśmiertelnych spotyka się z dziewczyną, która zmienia ich obu. Czy miłość, jaką darzy jednego z nich uratuje ją czy przyniesie jej zgubę? Kto przeżyje dramatyczny finał tej opowieści?

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Klan Poe #2
Scenariusz: Moto Hagio
Rysunki: Moto Hagio
Wydawca: Japonica Polonica Fantastica
Data wydania: grudzień 2012
Liczba stron: 388 (360 cz.-b. + 28 kolorowych)
Format: A5
Oprawa: miękka z obwolutą
Druk: czarno-biały i kolorowy
Cena: 54,60 zł
Wydawca oryginału: ShogakukanCzytaj również

Klan Poe #1
Dar czy klątwa?
Hiroki Endo - Krótkie historie
Jestem tylko "człowiekiem"...
- recenzja
Remina - Gwiazda Piekieł
W kosmosie nikt nie zobaczy twojego języka...
- recenzja
Abara
Białe jest białe, czarne jest czarne
- recenzja
Blue Heaven #1-3
Arka niezgody
- recenzja
Hideout
Normalnie, bo to zła kobieta była...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.