» Recenzje » Kiedy Dawid stracił głos

Kiedy Dawid stracił głos


wersja do druku

Nie czas na łzy

Redakcja: Mały Dan

Kiedy Dawid stracił głos
Choć komiksowi Kiedy Dawid stracił głos daleko do typowego wyciskacza łez, to wydany nakładem Wydawnictwa Komiksowego album Judith Vanistendael chwyta za serce skuteczniej niż niejeden melodramat.

Choroba i śmierć już dawno przestały być w kulturze masowej tematem tabu. Łzawe historie o chorych i umierających znajdziemy niemal codziennie w tabloidach, serwisach informacyjnych, programach scripted docu czy serialach telewizyjnych. Tematyka ofiar Tanatosa nie jest obca także współczesnej literaturze popularnej. Na anglojęzycznym rynku mówi się nawet o nurcie sic-lit – kiczowatych powieściach obyczajowych, których bohaterowie zmagają się nie tylko z porywami serca, ale również ze śmiertelnymi przypadłościami.

Niemniej istnieją też dzieła, które tematykę śmierci traktują w nieco inny sposób – bardziej powściągliwy, a może i bardziej dojrzały. Taka właśnie jest graficzna powieść Kiedy Dawid stracił głos Judith Vanistendael. Flamandzka autorka przedstawiła w niej historie choroby tytułowego Dawida, u którego lekarz już na pierwszych planszach diagnozuje raka krtani. To ciężki cios nie tylko dla samego mężczyzny, ale także dla jego trzyosobowej rodziny: żony, małej córeczki oraz dorosłej córki z pierwszego małżeństwa. Odtąd każda z kobiet próbuje poradzić sobie z zaistniałą sytuacją na swój sposób: dziewczynka ucieka w świat marzeń, córka zamyka się w sobie, a żona próbuje dać upust złym emocjom poprzez twórczość artystyczną.

Album Vanistendael chwyta za serce subtelną prostotą, z jaką ujmuje drażliwy temat. Od pierwszej do ostatniej planszy toczy się w w nim normalne, wypełnione prostymi zajęciami, codzienne życie, które tylko czasami przerywane jest wiadomościami na temat postępującej choroby Dawida. Dysonans między sielankowymi scenami a wiszącą w powietrzu kostuchą, która w pewnym momencie będzie musiała przeciąć więzy między bohaterami brutalnym cięciem kosy, silnie oddziałuje na wrażliwość czytelnika i składnia do trzymania w pobliżu komiksu co najmniej jednej chusteczki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W staraniach o poruszenie odbiorcy w sukurs autorce przychodzą sceny fantastyczne, generowane przez coraz bardziej umęczoną psychikę bohaterek, a także sam styl graficzny, mocno intuicyjny i pozostawiający wiele do dopowiedzenia samej wyobraźni czytelnika. Kiedy Dawid stracił głos nie jest może albumem wizualnie pięknym, ale stanowi dowód, że piękno w komiksie nie zawsze musi zawierać się w ilustracjach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kiedy Dawid stracił głos
Scenariusz: Judith Vanistendael
Rysunki: Judith Vanistendael
Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe
Data wydania: grudzień 2014
Liczba stron: 268
Format: 195x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788364638152
Cena: 89,90 zł
Wydawca oryginału: Oog & BlikCzytaj również

Listopad 2016 w komiksie
Co w branży piszczy?
Kwintesencja
Mole wyruszają w drogę
- recenzja
Gilles McCabe #2
Historia mordercy
- recenzja
Sokrates. Półpies
Artystyczna groteska
- recenzja
Wiedźmin (wyd. kolekcjonerskie)
Inna twarz Geralta
- recenzja
Pewnego razu we Francji #2: Czarne wrony
Jeśli wejdziesz między wrony...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.