» Recenzje » Kajko i Kokosz: Szkoła latania (słuchowisko)

Kajko i Kokosz: Szkoła latania (słuchowisko)


wersja do druku

Christa, Shrek i magia dźwięku

Redakcja: Mały Dan

Kajko i Kokosz: Szkoła latania (słuchowisko)
Przejmująca baśń dla dzieci i udany żart popkulturowy dla dorosłych - właśnie w takich kategoriach powinno się traktować Szkołę latania, najnowsze słuchowisko Sound Tropez, które bazuje na pierwszym albumie ze słynnej serii Kajko i Kokosz Janusza Christy.

Przygody słowiańskich wojów żyjących w średniowiecznym grodzie kasztelana Mirmiła przypominają nam o ogromnej popularności, jaką w nadwiślańskim kraju cieszyły się niegdyś komiksy. Cykl Janusza Christy próbowano zaszczepić na gruncie animacji, gier komputerowych, a nawet teatru. Wydaje się, że przeniesienie rodzimej wersji Asteriksa i Obeliksa do świata dźwięku wreszcie odsłoniło prawdziwy potencjał, urok oraz uniwersalność tej historii.

Dawno, dawno temu... chociaż do końca nie wiadomo jak dawno... Już pierwsze słowa wypowiedziane przez Piotra Fronczewskiego, narratora Szkoły latania, zdradzają nam charakter adaptacji. Zabawa z klasyczną formułą przedstawiania opowieści sprawdza się dlatego, że jest szczegółowo przemyślana i wewnętrznie spójna. Odpowiedzialny za scenariusz Grzegorz Brudnik, bazując na wydarzeniach zawartych w materiale wyjściowym, postanowił jednak zasadniczo uwspółcześnić historię. W jaki sposób?

Kasztelan Mirmił skarżący się na pomysł realizacji serialu Kryminalne zagadki Mirmiłowa, Zbójcerze wyśpiewujący piosenkę My, Słowianie, krytyka składek ubezpieczeniowych i wiele podobnych, mniej lub bardziej oczywistych, nawiązań do polskich oraz zagranicznych kodów kulturowych, stanowią o atrakcyjności i skuteczności gagów. Wśród opinii na temat słuchowiska znaleźć można i takie, które w kwestii dubbingowego humoru doprowadzają nas do skojarzeń z pierwszą częścią Shreka – twierdzenie słuszne, a i punkt odniesienia właściwy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Historia o napaści na gród, walce Kajko i Kokosza ze Zbójcerzami, próbie nauki latania Mirmiła czy czarodziejskich zdolnościach czarownicy Jagi, w słuchowisku Sound Tropez mają z gruntu komediowe właściwości. Jest to zasługa nie tylko scenariusza, ale także odpowiedniego doboru obsady. Dość powiedzieć, że w tytułowych bohaterów niezwykle udanie zamieniają się Abelard Giza i Wojciech Tremiszewski, frontmani kabaretu Limo. Jeśli dodamy do nich zdolności Arkadiusza Jakubika (Hegemon), Krystyny Tkacz (Lubawy), Jacka Braciaka (Kapral) czy Piotra Pręgowskiego (Mirmiła), efekt będzie musiał być  – i jest – niezwykle spektakularny.

Całość powinna się spodobać nie tylko najmłodszym, dla których rarytasy serwowane są za pomocą magicznych dźwięków (tętent kopyt galopujących koni, szczęk oręża podczas bitwy, wiejskie odgłosy ze straganów i rechot bohaterów), ale i ich starszym opiekunom rozczulonym gawędziarskimi umiejętnościami Piotra Fronczewskiego. Jak się okazuje świat Christy, choć uwspółcześniony, może cieszyć nie tylko zmysł wzroku, ale i słuchu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kajko i Kokosz #1: Szkoła Latania (słuchowisko)
Cena: 29,90 zł
Wydawca oryginału: Sound Tropez
Data wydania oryginału: 3 października 2014Czytaj również

Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja. Tom 3
W wojach Mirmiła nadzieja
- recenzja
Kajko i Kokosz – Złota Kolekcja. Tom 1
Czas pięknych wspomnień
- recenzja
Kajko i Kokosz #13: Posiady guślorek
Góralska impreza
- recenzja
Kajtek i Koko w kosmosie: Zabłąkana rakieta
Kosmiczni marynarze
- recenzja
Relax – Antologia Opowieści Rysunkowych #2
Relaxowanie się po latach
- recenzja

Komentarze


leto_ii
   
Ocena:
+1

Tak jak w recenzji Funky Kovala wspomniałem - świetna adaptacja, polecana starym fanom jak i ich młodszemu pokoleniu :) Czekam na Tytusa i Kleksa :D ;) No i skoro jest Koval to może do kompletu Yans...

27-10-2014 17:12
earl
   
Ocena:
+1

Z komiksu zapamiętałem zdanie: "Kto tarana używa, od tarana obrywa", jakie Kajko, Kokosz i Mirmił wykrzyczeli do atakujących gród Zbójcerzy, lecąc właśnie na taranie.

27-10-2014 22:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.