» Recenzje » Kaczogród. Carl Barks #12: Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950

Kaczogród. Carl Barks #12: Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950


wersja do druku

Piaski pustyni

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Kaczogród. Carl Barks #12: Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950
Carl Barks sięgał po różnorakie motywy podczas tworzenia zarówno krótkich, jak i dłuższych przygód grupy kaczorków. Nie dziwi zatem, że na liście inspiracji kultowego autora znalazły się również mitologie.

Na tropach jednorożca, dwunasty tom kolekcji Kaczogród. Carl Barks, oprócz szeregu dziesięciostronicówek i paru dłuższych fabuł zawiera też kilkustronicową przedmowę o wpływie mitologii na twórczość Barksa. Wzbogacony kadrami z różnych komiksów – również tych niewchodzących w skład omawianego albumu – wstęp to zbiór ciekawostek i przyjemne wprowadzenie do dania głównego, czyli historyjek z kaczorkami. Wielka szkoda, że wcześniejsze odsłony Kaczogrodu były pozbawione podobnego materiału, bo jak pokazuje ich obecność w równolegle wydawanym Wujku Sknerusie i Kaczorze Donaldzie, będącym zbiorem wszystkich kaczych dzieł Dona Rosy, to doskonałe uzupełnienie dla wielbicieli autora.

Album otwiera Na tropach jednorożca, dłuższa rywalizacja Donalda i Gogusia, chcących sprowadzić jednorożca do zoo wujka Sknerusa. To udany komiks, lecz oddaje palmę pierwszeństwa każdej z pozostałych długich fabuł. Na łonie natury pokazuje, że zwykły biwak może się przerodzić w wyprawę równie niebezpieczną, co poszukiwania rzeczonego jednorożca w niezbadanych zakątkach świata, na dodatek ma kilka udanych gagów zawartych w warstwie obrazkowej. Z kolei awanturniczy charakter obu bohaterów na dobre uwidacznia się w Kaczorze perskim, gdy Donald wraz z siostrzeńcami wbrew własnej woli pomagają szalonemu naukowcowi w odnalezieniu mitycznej budowli pośrodku pustyni. Na pustynię zresztą powracają jeszcze w wydanej niegdyś w Kaczorze Donaldzie historii Zaklęta klepsydra. Tam udają się do Afryki celem znalezienia piasku o szczególnych właściwościach, dzięki któremu magiczna klepsydra ponownie zadziała i zapewni bogactwo jej właścicielowi. Obie piaskowe eskapady kaczorów to świetne i pomysłowo poprowadzone przygodówki.

Na deser dostajemy też kilka krótszych historyjek, spośród których warto wspomnieć o Misji ratunkowej, na jaką wyrusza Donald w trakcie zamieci, przechwalając się zdolnościami narciarskimi. Powodów do śmiechu dostarcza także Pokręcona papuga, a to za sprawą tytułowej ptaszyny, mającej słabość do liczenia. Przyzwoicie wypadają także te z wyraźnie rodzinną atmosferą, czyli świąteczne Nigdy nie zgadniesz oraz Wakacje u babci. Na koniec czeka jeszcze nieco absurdalna, ale dowcipna historyjka z cyrkiem i broszką w tle.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na tropach jednorożca przypomina też, jak dobrym rysownikiem był Barks. Przygodowe, dłuższe historyjki były dlań pretekstem do tworzenia ciekawych kadrów, umieszczania na nich tajemniczych budowli i figur lub zabawy na poły zaciemnionymi ilustracjami, tak różniącymi się od standardowego obrazu domu Donalda i najbliższej okolicy. Za pomocą kadrowania i bez drobiazgowego zagospodarowywania drugiego planu prostymi rysunkami potrafił ustawić lub zmienić nastrój sceny. Co tylko zwiększa radość z powrotu do Kaczogrodu – bo ten w wydaniu Carla Barksa to nieustająca zabawa.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Kaczogród. Carl Barks #12: Na tropach jednorożca i inne historie z roku 1950
Scenariusz: Carl Barks
Rysunki: Carl Barks
Kolory: Carl Barks
Seria: Kaczogród. Carl Barks
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 5 maja 2021
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: Carl Barks
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788328159617
Cena: 69,99 złCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.