K.O.S.T.K.A
Dodał: MłotMają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0
Dodaj do swojej listy:



Scenariusz: Przemysław Wysogląd SJ
Rysunki: Przemysław Wysogląd SJ
Wydawca: WAM
Data wydania: marzec 2011
Liczba stron: 116
Format: 189x265 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7505-642-6
Cena: 35,00 zł
Komiks K.O.S.T.K.A jest opowieścią o Stanisławie Kostce i jego bracie Pawle. Dwójce młodych ludzi, którzy wyruszyli w daleką drogę do Wiednia, by tam wejść w dorosłość. Obu niczego nie brakowało. Mieli miłość i wsparcie rodziny, zabezpieczenie finansowe, otwarte głowy i wolność wyboru. Dlaczego więc się poróżnili i dlaczego ich życie potoczyło się w tak różnych kierunkach?
Pierwszy rysunek do komiksu powstał w 2008 roku i był częścią 8-stronicowej historii o św. Stanisławie, która została opublikowana w periodyku wydawanym przez jezuickich nowicjuszy. Realizacja na tyle się spodobała, że padł wówczas pomysł, by o św. Stanisławie zrobić pełnometrażowy komiks.
Akcja komiksu, mimo ża rozgrywa się w 16 wieku, ma współczesną scenerię.
Dlatego Stanisław i Paweł korzystają z komputerów i telefonów, jeżdżą motorami i samochodami oraz bywają na basenie czy w nocnym klubie.
Uwspółcześnie historii życia św. Stanisława Kostki miało także inny cel. Jak mówi młody jezuita z Krakowa Przemek Wysogląd SJ, Św. Stanisław Kostka może być inspiracją i wzorem dla wielu młodych ludzi, którzy wchodzą w dorosłość. Wzorem - jak dodaje ojciec Wojciech Ziółek SJ, prowincjał jezuitów, nie tylko z racji tego, że Kościół ustanowił go patronem dzieci i młodzieży.
Aktualnym pozostaje pytanie, czy komiks jest odpowiednią formą do tego, by mówić o świętych. I ściągać ich z powrotem z nieba na ziemię.
Może dlatego KOSTKA pojawił się w chwili, gdy na Facebooku odbywają się rekolekcje dla niewierzących, młodzi jezuci zachecają do modlitwy w drodze, a na portalu DEON.pl trwają gorące dyskusje o Polsce, świecie, Kościele i życiu.
* * *
Staszek Kostka jak każdy nastolatek miał pragnienia. Co więcej, umiał je wypowiedzieć przed samym sobą i przed swoimi bliskimi. Czy było to wtedy łatwe? Nie. To łatwe nie jest do dziś. Z jednej strony narażenie się na śmieszność i obawa przed odrzuceniem, z drugiej nasze lenistwo i wygoda. Czy to wszystko nie sprawia, że robimy mniej, niż jesteśmy w stanie zrobić?
Paweł Brożyniak SJ
Wieloletni organizator Ignacjańskich Dni Młodzieży
Komiks to dość nietypowa forma mówienia o świętych, ale przecież bardzo dobrze wpisująca się w naszą współczesną cywilizację obrazkową. Żeby zaś dotrzeć do współczesnego człowieka, trzeba stosować współczesne środki.
Wojciech Ziółek SJ
Prowincjał Jezuitów
Źródło: Strona wydawnictwa WAMU