» Recenzje » K.O.S.T.K.A

K.O.S.T.K.A


wersja do druku

Poradnik dla początkujących: Jak zostać świętym?

Redakcja: Mały Dan, Kuba Jankowski

K.O.S.T.K.A
Tradycyjne wyobrażenie postaci świętego to najprawdopodobniej łysawy i siwobrody staruszek odziany w długą togę, opierający się na drewnianej lasce i cechujący się dobrodusznością, czystością i pracowitością. Stereotyp ten skutecznie obala biograficzny komiks K.O.S.T.K.A. wydany nakładem jezuickiej oficyny WAM.

Stanisław Kostka to święty, który żył w drugiej połowie XVI wieku. Pomimo faktu, że zmarł w bardzo młodym wieku, zdążył zasłynąć z hartu ducha w dochodzeniu do wyznaczonych sobie celów. Sprzeciw ze strony ojca, niezgoda z bratem oraz dwie nieudane próby dostania się do zakonu jezuitów nie przeszkodziły mu w realizowaniu marzeń. Jego postać jest najlepszym dowodem na to, że spełnienie w życiu odnaleźć można poprzez upór oraz determinację. Tę ponadczasową naukę w odświeżony sposób przypomina Przemysław Wysogląd SJ (scenariusz i rysunek) na planszach komiksu K.O.S.T.K.A..

Nadrzędnym celem autora wydaje się być udowodnienie młodym czytelnikom, że we współczesnych czasach również żyją święte postaci. Święty nie jest dziś smutnym człowiekiem spędzającym całe dnie na umartwianiu się w kościelnych murach, ale kimś radosnym, komu nieobce są niezliczone pokusy współczesnego świata. A co najważniejsze: świętym można zostać na wiele sposobów. Na przykładzie św. Stanisława Kostki autor daje do zrozumienia, iż jedną z najważniejszych ścieżek wiodących ku świętości jest kroczenie własną drogą. Ta wskazówka może jawić się jako banał, jednak faktycznie często wielką barierą okazują się być wstyd, strach oraz zakazy najbliższych. By postać świętego była jak najbliżej współczesnego czytelnika, Przemysław Wysogląd SJ umiejscowił jej przygody w naszych czasach. Stanisław chodzi więc na dyskoteki, jeździ pociągiem, ogląda telewizję, wysyła maile... Ten zabieg, choć ciekawy i nadający postaci św. Kostki swojskości, może wywołać pewien dysonans w odbiorze. Bo niby dlaczego bohaterowie komiksu, którego akcja dzieje się pod koniec XVI wieku, korzystają z osiągnięć współczesnej technologii?

Szata graficzna to ta część składowa K.O.S.T.K.I., która mocno zaniża ocenę końcową komiksu. Poszczególne plansze wyglądają, jakby były rysowane przez dwie różne osoby. W jednych kadrach kreska jest nerwowa i szkicowa, w innych pewna i zamaszysta. Część rysunków jest niepoprawna anatomicznie, część została stworzona z wielką starannością, zwłaszcza wizerunki Matki Bożej. Niektóre strony charakteryzują się świetnym pomysłem na kompozycję, inne zaś wyglądają na zrobione "na szybko”. Niestety, ostatecznie w komiksie przeważają te mniej starannie wykonane prace.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przemysław Wysogląd SJ stylistycznie nawiązuje do japońskich twórców. Rysunki przypominają plansze komiksu Priest Min-Woo Hyunga lub Hellsing Kuoty Hirano, ponieważ autor przedstawia księży i zakonników niczym gotowych do walki agentów. Momentami rażą sztucznie wprowadzone desenie, np. na pościeli dwójki braci, jednak ten sposób kolorowania jest popularny również u autorów azjatyckich. Na plus trzeba zaliczyć zabawę formą. Przemysław Wysogląd SJ miesza techniki, kombinując dodatkowo z kolorami, teksturami lub inwersją kolorów, dzięki czemu rysunek zrobiony pastelami może swobodnie sąsiadować ze szkicem. Te zabiegi świadomie stosowane urozmaicają odbiór, jednak nie maskują błędów i niedociągnięć w warstwie graficznej.

K.O.S.T.K.A. to poruszający komiks, który w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy przedstawia życie św. Stanisława Kostki. Celem tej historii jest uzmysłowienie czytelnikowi, by nie bał się pragnąć i podążał za swoimi marzeniami. Przecież o tym, kim jesteśmy, świadczą nasze plany. I to, czy jesteśmy w stanie je realizować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
3.5
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: K.O.S.T.K.A
Scenariusz: Przemysław Wysogląd SJ
Rysunki: Przemysław Wysogląd SJ
Wydawca: WAM
Data wydania: marzec 2011
Liczba stron: 116
Format: 189x265 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-7505-642-6
Cena: 35,00 złCzytaj również

Ignacy Loyola
Wędrówki z Loyolą
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.