» Baza komiksów » Komiksy » Józek

Józek


wersja do druku
%DANE%

Józek jest opowieścią o niedoskonałości ciała, która staje się obsesją, przyczyną koszmarów sennych, powoduje uczucie odtrącenia i braku akceptacji otoczenia. Bohater opowieści, mały Józek, cierpi i ucieka w świat swoich zabawek – wyimaginowanych przyjaciół. Stara się znaleźć receptę na zatuszowanie wady, jaką są jego wielkie ręce. Los chce by próba ukrycia niedoskonałości zakończyła się tylko chwilowym sukcesem. Autor książki opowiada swoją historię w rysunkach pełnych lekkości, nastroju i ironii.

"Jest to urocza, mała książeczka, krótka wyprawa w świat dziecięcych myśli i zmartwień, która może poruszyć serce, dzięki specyfice przywoływanych wspomnień (...) sceny, gdzie dziecko dokonuje (czego się domyślamy) wyimaginowanej zemsty na boisku i wzruszający obraz chłopca obejmującego drzewo, pozostają w pamięci."Comics Reporter

"Autor najwyraźniej dobrze się bawi na tych stronach. Nie można nie roześmiać się z widoku nagiego Józka o wielkich rękach, biegnącego korytarzami swojej wyobraźni albo nie uśmiechnąć dzięki umiejętnemu zakończeniu książki slapstickowym dowcipem. Robel wykonuje świetną pracę chwytając lekkość i energię gry na szkolnym boisku i sprawia, że serce się ściska, kiedy Józek bezskutecznie przekonuje matkę, by pozwoliła mu zatrzymać robaka, jako domowe zwierzątko. (...) Józek na pewno jest rodzajem osobliwego komiksu, który więcej czytelników powinno poznać."Michael C Lorah, Newsarama

Książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu szwajcarskiej fundacji dla kultury Pro Helvetia.

Nicolas Robel (ur. 1974 r. w Québecu) mieszka i pracuje jako grafik projektant w Genewie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej (Heaa) w Genewie. W 1997 roku założył wydawnictwo B.ü.L.b. comix, które oprócz jego własnych prac, publikuje innych autorów nurtu alternatywnego z różnych krajów.

Z okazji wystawy pt. How Should I Know na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu Fumetto w Lucernie (2005 r.) wydana została monografia Robela. Jego książki takie jak Fallen Angel, 87 blvd des Capucines, Le Tigre bleu czy Joseph (Józek) w krótkim czasie zostały docenione za oryginalną, prostą kreskę, za pomocą której Nicolas Robel wprowadza nas w wykreowany przez siebie świat snów, lęków i marzeń. Komiksy Robela ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie, jak: Drawn & Quarterly, La Pastèque i Cornelius.

Źródło: Ladida Books
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.