» Recenzje » Jessica Jones: Alias #3

Jessica Jones: Alias #3


wersja do druku

Czasem trzeba użyć mocy

Redakcja: Marcin 'Karriari' Martyniuk

Jessica Jones: Alias #3
Trzeci tom serii Jessica Jones: Alias przynosi zarówno następne śledztwo, jak i kolejne problemy osobiste tytułowej eks-bohaterki.

Stworzona przez Briana Michaela Bendisa seria Alias rozgrywa się w uniwersum Marvela, ale niewiele w niej superbohaterów w kostiumach. Ci zajęci są ratowaniem świata i nie mają czasu dla zwykłych ludzi. Dlatego pomocą w drobniejszych sprawach służy Jessica Jones, która porzuciła karierę zamaskowanej wojowniczki i próbuje zarobić na życie jako prywatny detektyw.

W trzecim tomie wątek kryminalny dotyczy zaginięcia Mattie Franklin, nastolatki obdarzonej supermocami. Dziewczyna zniknęła i wszystko wskazuje, że wpadła w złe towarzystwo. Po krótkim śledztwie Jessica odkrywa, że Mattie znajduje się w rękach ludzi, którzy wykorzystują jej moce w niecnych celach. Aby jej pomóc, detektyw sama będzie musiała użyć swoich nadprzyrodzonych zdolności, czego nienawidzi robić ze względu na traumę z przeszłości.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Złe wspomnienia to niejedyny osobisty problem Jessiki. Nadal zmaga się z wątpliwościami natury sercowej, a także niskim poczuciem własnej wartości, które często wychodzi na jaw pomimo jej pozornej siły i zdecydowania. I to właśnie na tym, identycznie jak w poprzednich tomach, koncentruje się większość fabuły trzeciej części Alias. Kryminalna intryga potraktowana jest po macoszemu, bo śledztwo biegnie jak po sznurku, scenarzysta nie poświęca mu zresztą wiele miejsca. Większość plansz wypełniają prozaiczne wydarzenia z życia głównej bohaterki, dzięki którym możemy lepiej poznać jej drażliwą osobowość, a całość wieńczą dobrze rozpisane, zwięzłe dialogi z licznymi złośliwymi nawiązaniami do świata marvelowskich herosów. 

Za stronę graficzną większości opowieści po raz kolejny odpowiedzialny jest Michael Gaydos, ze swoją wyrazistą, choć niespecjalnie urodziwą kreską. Kilkuplanszową scenę retrospektywną tak jak w poprzednim albumie narysował Mark Bagley, wspierany przez Ala Veya i Dean'a White'a. Nagłe przejście z grubej, ciężkiej kreski Gaydosa w miękki, słodkawy cartoon Bagleya znów tworzy ciekawy efekt i można żałować, że tego udanego patentu nie stosowano w serii częściej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Szkoda zresztą, że sama seria nie ukazywała się dłużej, bo trzeci album to już jej przedostania część. Wydaje się, że potencjał tej nietypowej, nie-superbohaterskiej opowieści był o wiele większy. Zdecydowano jednak inaczej, więc czytelnikom pozostaje sięgnąć po tasiemce o ratowaniu świata i najeźdźcach z kosmosu, albo pogodzić się z myślą, że Marvel ma dla bardziej wymagającego odbiorcy niewiele do zaoferowania.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jessica Jones. Alias #3
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Michael Gaydos
Kolory: Matt Hollingsworth
Seria: Uniwersum Marvel Comics, Jessica Jones. Alias, MAX Comics
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: 7 lipca 2017
Kraj wydania: Polska
Autor okładki: David Mack
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 144
Format: 170x260 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
ISBN: 9788361319917
Cena: 59,00 zł
Tytuł oryginalny: Alias #16-21
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Kraj wydania oryginału: Stany ZjednoczoneCzytaj również

Jessica Jones: Alias #4
Spojrzeć prawdzie w oczy
- recenzja
Jessica Jones: Puls
Jessica Jones i ciąża
- recenzja
Jessica Jones: Alias #2
Kolaże z superbohaterami
- recenzja
Ultimate Spider-Man (wyd. zbiorcze) #08
Spadek formy?
- recenzja
Ultimate Spider-Man #07
Pajęcze moce coraz trudniejsze
- recenzja
Jessica Jones #1: Alias
Superbohaterka z kompleksami
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.