» » Jessica Jones: Alias #2

Jessica Jones: Alias #2


wersja do druku

Kolaże z superbohaterami

Redakcja: Balint 'balint' Lengyel, Marcin 'Karriari' Martyniuk

Jessica Jones: Alias #2
Kolejny dzień, kolejne śledztwo... Drugi tom Jessica Jones: Alias przybliża nam następne dochodzenie Jessiki, a także pozwala trochę lepiej poznać samą panią detektyw, która najwyraźniej wciąż nie do końca uporała się z własną przeszłością.

Stworzona przez Briana Michaela Bendisa panna Jones nie jest postacią wykreowaną w myśl zasady "girl power!". Choć próbuje być pewna siebie, w rzeczywistości jest niestabilna i pełna wątpliwości, posiada też sporo wad i słabości, i to takich dość mocnych, momentami wręcz żenujących. Zdarza się jej też popełniać błędy w pracy detektywa, o czym przekonujemy się podczas śledztwa w podnowojorskim miasteczku.

Jessica trafia tam, aby odszukać dziewczynę, która zniknęła bez śladu z rodzinnego domu. Pozostał po niej tylko album wypełniony rysunkami superbohaterów, którymi nastolatka najwyraźniej się fascynowała. A ponieważ Jessica znajduje wśród nich także Jewel, czyli swoje dawne wcielenie z czasów pracy dla Avengers, zaczyna traktować sprawę osobiście. Wkrótce docierają do niej plotki, że zaginiona dziewczyna sama mogła być mutantką, a w małomiasteczkowej społeczności takie odbieganie od przyjętej normy nie jest szczególnie mile widziane.

Tak jak i w poprzednim tomie, tak i w tym dla scenarzysty ważniejsza od kryminalnej intrygi jest warstwa obyczajowa, wypełniona starannie rozpisanymi dialogami, w których postaci zwierzają się ze swoich myśli i wątpliwości. Jak na komiks o byłej superbohaterce, przez której życie co rusz przewijają się obecni przedstawiciele tego fachu, opowieść zaprezentowana w Alias często może wydawać się dość... prozaiczna. Ale nie w negatywnym sensie, wręcz przeciwnie – po prostu jest to coś zupełnie innego niż kiczowata sztampa, do jakiej przyzwyczajają nas standardowe produkty Marvela. Tutaj wszyscy bohaterowie, zarówno ci nadnaturalni, jak i pozbawieni mocy, przedstawieni są znacznie naturalistyczniej, jako istoty z krwi i kości, a nie popkulturowe schematy ze sztucznymi emocjami.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niesztampowa jest także warstwa graficzna komiksu. Jak wygląda kreska głównego rysownika serii, Michaela Gaydosa, każdy może sobie zobaczyć – piękna to ona nie jest, choć niewątpliwie wyrazistości i indywidualnego rysu jej nie brakuje. Tym razem pojawia się jednak innowacja w postaci retrospekcji z czasów Jewel, rysowanych przez Marka Bagleya i utrzymanych w cartoonowym stylu z jaskrawymi kolorami, tym samym mocno odbiegających od chropowatych ilustracji Gaydosa. I choć Bagley narysował w drugiej części tylko dwie plansze, ich nagłe pojawienie się wyraźnie kontrastuje z resztą, wywołując ciekawy, oczywiście zaplanowany efekt. Skoro jednak mowa o stronie graficznej, trzeba też wspomnieć o wyżej wymienionym albumie zaginionej nastolatki – istnieje on nie tylko na planszach komiksu, ale i w rzeczywistości. Stworzył go David Mack, a zawarte w nim charakterystyczne kolaże posłużyły za okładki kolejnych wydań zeszytowych. Część z nich znajdziemy też jako dodatek na końcu tegoż właśnie tomu.

Serię Alias polecić można każdemu, nie tylko szukającym dojrzalszego spojrzenia na uniwersum Marvela, ale także wszystkim miłośnikom dobrego komiksu amerykańskiego. Drugie wydanie zbiorcze fabularnie w niczym nie ustępuje pierwszemu, a wiele wskazuje, że największe atrakcje dopiero przed nami. Jeśli dodamy do tego graficzne innowacje (w tym tomie jest jeszcze jedna niespodzianka, o której celowo nie wspomniano powyżej) nie pozostaje nic innego, jak kontynuować poznawanie losów panny Jones.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Jessica Jones. Alias #2
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Mark Bagley, Michael Gaydos
Kolory: Matt Hollingsworth
Seria: Uniwersum Marvel Comics, Jessica Jones. Alias, MAX Comics
Wydawca: Mucha Comics
Tłumaczenie: Marek Starosta
Liczba stron: 152
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
ISBN: 9788361319771
Wydawca oryginału: Marvel ComicsCzytaj również

Jessica Jones: Alias #4
Spojrzeć prawdzie w oczy
- recenzja
Jessica Jones: Alias #3
Czasem trzeba użyć mocy
- recenzja
Jessica Jones: Puls
Jessica Jones i ciąża
- recenzja
Jessica Jones #1: Alias
Superbohaterka z kompleksami
- recenzja
Ultimate X-Men #4
Nowy scenarzysta, nowe przygody
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.